29 maja 2024

Z historii sportu… (cz. 59)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, w tym z Hrubieszowa, czy jego powiatu. Poniżej przedstawiam 59 odcinek, a w bieżącym TZ można zapoznać się z częścią nr 85. Liczę, że i czytelników lubiehrubie te sportowe wydarzenia sprzed lat zainteresują, przypomną…

1929 – w Ostrowiu Wielkopolskim urodził się Tadeusz Skąmski. Od 1950 r. rozpoczął służbę wojskową w TSWL w Zamościu, Był m.in. instruktorem wf do 1985 r. Uprawiał podnoszenie ciężarów zostając w 1952 r. wicemistrzem Wojsk Lotniczych w wadze średniej. Trener z sukcesami (do 1973 r.) w tej dyscyplinie w WKS Technik Zamość, m.in. Henryk Trebicki, późniejszy medalista olimpijski. Wyróżniony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP i złotą odznaką PZPC. Zmarł w 1989 r. Od 1999 r. w Biłgoraju a w latach 2017 – 2018 organizowany był memoriał Jego imienia.

1944 – 3 sierpnia w Krasnymstawie grupa byłych sportowców i działaczy, entuzjastów sportu, którzy przetrwali okupację hitlerowską, postanowili założyć klub sportowy. Zebrani przyjęli nazwę „Start”. Przyjęto barwy biało-granatowe, a godło klubowe z dwoma rybami i koroną zaczerpnięte zostało z herbu miasta. Pierwszą imprezą w mieście był mecz piłkarski z dywizją Armii Radzieckiej, która stacjonowała w Krasnymstawie.

1950 – ze startem i metą w Hrubieszowie odbył się powiatowy wyścig kolarski na dystansie 20 km, wyniki: 1. Cyganowski Ryszard – 47:15 min., 2. Pawłowski Jerzy (obaj Grom Hrubieszów) – 49:30, 3. Wasilewski Eugeniusz – 50,00, 4. Krawczyk Kazimierz (obaj Hrubieszów) – 50,00 min

1966 – 22 maja Lubelska Klasa Okręgowa w piłce nożnej rozegrała 20 kolejkę, w której Technik Zamość pomimo dobrej postawy bramkarza Seyrlhubera uległ u siebie 0:1 (0:0) Stali Kraśnik, Hetman Zamość po bramce S. Konstanowicza zremisował z Lublinianką 1:1 (0:1), Łada Biłgoraj bezbramkowo zremisowała Tomasovią, Unia Hrubieszów poniosła wysoką porażkę z Avią Świdnik 1:5 (0:4), bramkę dla Unii zdobył Kuczewski, Motor II Lublin rozgromił Ruch Izbicę 6:0 (3:0). Tabela: 1. Avia Świdnik (34 punkty), 2. Stal Kraśnik (32), 3. Hetman Zamość (31), 4. Lublinianka (27), 5. Technik Zamość (22), 6. Motor II Lublin (20), 7. Wisła Puławy (19), 8. Stal Poniatowa (19), 9. Łada Biłgoraj (17), 10. Ruch Izbica (8), 11. Tomasovia (7), 12. Unia Hrubieszów (4). Technik i Hetman przed meczami byli w Zwierzyńcu przez tydzień na obozie. Na mecz Technika przybył specjalnie wydelegowany przez PZPN przedstawiciel WGiD. Przed meczem odbył odprawę z zawodnikami, apelując o grę fair. Mecz nie obfitował w złośliwe faule i grę na… kości. Na afiszach zapowiadających mecz Hetmana z Lublinianką ukazał się olbrzymi nadruk z napisem: Sympatycy Hetmana – sympatykami Technika. Był to pierwszy akcent na drodze do współpracy między dwoma zamojskimi klubami.

1976 – osiemnastoletni lekkoatleta LKS Unii Hrubieszów Marek Watras (trener Andrzej Kulczyński) reprezentował nasz kraj w meczach międzypaństwowych juniorów. Dwukrotnie był czwarty na dystansie 3000 m w meczu z RFN wynikiem 8:36,8 min i w trójmeczu z NRD i Rumunią (8:36,4). Jeszcze szybciej ten dystans pokonał podczas Międzynarodowych Zawodów Przyjaźni (8:25,28), co dało mu 9 miejsce. Od wielu lat bohater tamtych zawodów jest dyrektorem Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

1987 – Beata Osoba z sekcji łuczniczej Agrosu Zamość (trener Jan Stempel) reprezentując Polskę zajęła drużynowo 2 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Państw Socjalistycznych odbytych w Berlinie. Podczas Mistrzostw Polski LZS wywalczyła indywidualnie medal srebrny.

1991 – 15 lutego odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze członków MLKS Kryształ Werbkowice. W obecności 25 osób wybrano Zarząd w składzie: prezes – Adolf Małyszek, wiceprezes – Piotr Strycharz, drugi wiceprezes – Piotr Wiśniewski, członkowie Piotr Nowak i Urszula Grabik. Wybrano również Komisję Rewizyjną: Franciszek Krajewski, Janusz Litwińczuk, Zygmunt Marek i Janusz Kawarski. Trenerem pierwszego zespołu piłki nożnej był Piotr Dworzycki, juniorów – Wiesław Juszczuk, trampkarzy – Mieczysław Brzozowski a trenerem tenisa stołowego Danuta Muzyczka. Przedstawiciel Urzędu Gminy Marek Zygmunt zadeklarował, że na cele klubowe zostanie przyznana kwota w wysokości 35 mln zł (stare). Ustalono składki członkowskie dorośli 25 tys. zł, a uczniowie 5 tys. Rok wcześniej członkowie wpłacili w sumie 595 tys. zł.

1996 – na starcie X Wieloetapowego Biegu Pamięci Dzieci Zamojszczyzny stanęło 123 zawodników i zawodniczek z siedmiu państw – Chorwacji, Jugosławii, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Czech i Polski.  Rezultaty, mężczyźni: 1. Andrei Gardeev (Białoruś), 2. Dariusz Wieczorek (Legionów), 3. Siergiej Kozłow (Białoruś). Wśród pań 1. Jelena Cuchło (Białoruś)… 4. Małgorzata Muzyczuk (Unia Hrubieszów), 5. Monika Szajnoga (Zamość). Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał dyrektor OSiR Bogdan Lizut z załogą i sędzia główny zawodów Lucjan Ksykiewicz. Gościem honorowym Biegu był wówczas najszybszy biały człowiek na świecie Marian Woronin (100 m – 10,00).

2006 – Po turnieju półfinałowym rozegranym w Biłgoraju drużyny siatkarskie kobiet UKS 179 Łódź z dwoma zwycięstwami i BKS Szóstka Biłgoraj po wygranej ze Spartą Warszawa 3:0 awansowały do drugiego etapu gier o wejście do II ligi. W drużynie z Biłgoraja Joanna Beda w pierwszym secie popisała się jedenastokrotnym bezbłędnym serwem.

­

mak

Na zdjęciu – Marek Watras, fot. Andrzej Kulczyński


Zobacz też:

Z historii sportu… (część 58)

Z historii sportu… (cz. 57)