Z historii sportu… (cz. 7)

W Tygodniku Zamojskim publikuję wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, poniżej publikacja siódmego odcinka, a w świątecznym wydaniu jest już część jedenasta. Może i czytelników lubiehrubie to zainteresuje, przypomni…

Reklamy

 

Z Historii sportu… (cz. 7)

 

1933 – Powstał Komitet Budowy Pływalni i Stadionu w Zamościu. Rok później do użytku oddano pływalnię a w roku 1935 rozpoczęto budowę Parku Sportowego ze stadionem sportowym.

 

1936 – 23 lipca na boisku za Sądem w Zamościu w obecności 3 tysięcy kibiców Hetman Zamość zagrał z zdobywcą Pucharu Węgier „III Kerulet” Budapeszt wynik 1:11 dla gości. Honorowego gola zdobył wypożyczony Ostrowski z lubelskiego „Plage – Laśkiewicz”. W Hetmanie m.in. wystąpili Machlarz, bracia Kitkowie czy bramkarz H. Gałaszkiewicz.

 

1937 – 6 maja w Krakowie Leon Duławski z KS „Strzelec” Hrubieszów zwany „Długi Leon” wziął udział w ulicznym biegu propagandowym KS.M.M. o nagrodę „Małego Dziennika”, rywalizując z mistrzem olimpijskim Januszem Kusocińskim, zajął wysokie IV miejsce, za co otrzymał pamiątkowy medal i inne nagrody.

 

1944 – W lipcu Tomaszów Lub. jest wreszcie wolny, szybko zorganizowali się działacze sportowi i piłkarze. Z inicjatywy działaczy i sportowców przystąpiono do odbudowy budynku „Sokolni” i uporządkowania terenów, na których znajdowało się Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. W bardzo szybkim tempie zrobiono boiska do piłki nożnej i siatkowej, ogrodzono cały teren, a także odremontowano budynek „Sokolni”. Główną rolę w reaktywowaniu Klubu odegrali: inspektor wychowania fizycznego Władysław Vogelgesang i nauczyciel liceum ogólnokształcącego Ignacy Malec. Pierwszym prezesem po wojnie w „Tomasovii” został Bronisław Daniel.

 

1973 – W piłkarskiej lidze prowadzono współzawodnictwo Fair Play, wygrała „Unia” Hrubieszów i za I miejsce otrzymała piękny puchar. Po sezonie 1972/73 „Unia” była klasyfikowana na „Zamojszczyźnie”, jako najlepszy zespół! W zespole najczęściej występowali: Andrzej Grabowski (bramkarz), Antoni Czarnecki, Ryszard Wołoszyn, Bzikowski, Trześniewski, Jan Lebiedowicz, Jan Paczała, B. Bardyga, P. Pyszniak, R. Bojko, Z. Wiśniewski, Zbigniew Lebiedowicz, M. Cisło. Za najlepszego zawodnika w tym okresie uważany był Ryszard Wołoszyn. Trenerem był Antoni Weremko.

 

1976 – Treningi rozpoczęli lekkoatleci w Agrosie Zamość, zajęcia prowadził trener Janusz Kawałko (później wieloletni redaktor Tygodnika Zamość i Kuriera Lubelskiego). Po jego rezygnacji treningi prowadzili Stanisław Lis (1977) w bloku wytrzymałościowym oraz Stanisław Jachimczuk (1978) biegi krótkie i przez płotki. Do najlepszych zawodników zaliczał się biegacz Zygmunt Klimczuk.

 

1983 – W Mistrzostwach Polski w Podnoszeniu Ciężarów, które odbyły się 27 maja w Władysławowie Tadeusz Niemiec (Znicz Biłgoraj) zdobył brązowy medal w kategorii wagowej52 kgwynikiem225 kg(97,5+127,5).

 

1992 – W dniach 3-6 grudnia w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Polski w Boksie Mężczyzn. Zawodnicy Hetmana Zamość zdobyli trzy medale: srebrne Mariusz Bogucki w wadze piórkowej i Dariusz Jędruszko w superciężkiej a brązowy Jacek Konował w półśredniej.

 

2005 – Podczas XI Mistrzostw Polski Energetyków w piłce nożnej Reprezentacja Zamojskiej Korporacji Energetycznej wywalczyła tytuł wicemistrzowski. Zamościanie wygrali wszystkie mecze w grupie eliminacyjnej, a w półfinale  pokonali 3:0 Elektrownię Opole i zremisowali 2:2 z Elektrownią Łaziska. W meczu o I miejsce, tak jak w roku poprzednim, ZKE trafiła na LZE Lubzel. Tym razem lepsi okazali się lublinianie, którzy wygrali 4:1.

 

2007 – Od jesieni wychowanek Hetmana Zamość bramkarz piłki nożnej Przemysław Tytoń bronił bramki Holenderskiej Rody JC Kerkrade, debiut 28 marca 2008 roku, w zremisowanym bezbramkowo w meczu z herakles Almelo.

 

 

Opracował – mak

Foto – Archiwum maka