21 września 2023

Z Unii do Orange – Ekstraklasy

29 lipca 2006 r. rozpoczynają się w Polsce rozgrywki I ligi w piłce nożnej, tzw. Orange – Ekstraklasy w sezonie jesień/wiosna 2006/2007. W rozgrywkach tych będzie brać udział dwóch wychowanków Unii Hrubieszów. Bardziej znany, Tomasz Kiełbowicz w barwach ostatniego Mistrza Polski Legii Warszawa oraz Dawid Nowak w drużynie GKS Bełchatów.

Reklamy

Historia sportowa Tomasza Kiełbowicza była niedawno opisana na lubiehrubie, natomiast dzisiaj przybliżymy sylwetkę Dawida.

Urodził się 30 listopada 1984 r. w Hrubieszowie
ojciec Tadeusz, mama Ewa
wzrost – 178 cm.
waga – 68 kg.

Reklamy

Ukończył Szkołę Podstawową nr 3 w Hrubieszowie (dyr. Marian Cisło).

Przebieg kariery sportowej:

Reklamy

– Unia Hrubieszów (grupy młodzieżowe, trenerzy Jan Paczała, Andrzej Jaworski);

– Uczniowski Klub Sportowy Szkoły Mistrzostwa Sportowego Łódź, w sezonie 2002/03 (Liga Okręgowa Łódzka grupa II – 5 miejsce – 14 drużyn w lidze, 1. MKP Zgierz);

– Zdrój Ciechocinek 2003/04 (IV liga grupa Kujawsko – Pomorska 4 miejsce – 1. Toruński KP, 16 drużyn;

– Toruński KP 2004/05 (III liga – Pomorze Zachodnie, Pomorze Wielkopolskie, Kujawy i Pomorze, 3 miejsce – 16 dr. – 1. Lechia Gdańsk;

– 2005 jesień Zdrój Ciechocinek – III liga grupa 2, 16 drużyn 5 miejsce – 1. Kania Gostyń (Dawid strzelił 13 bramek w tej rundzie, najwięcej ze wszystkich zawodników w tej lidze, ogólnie 3 miejsce chociaż nie grał w rundzie wiosennej (1. zdobył w sumie 15 goli);

– 2006 wiosna BOT GKS Bełchatów – I LIGA (trener Orest Leńczyk) zagrał w 5 meczach, pozycja – napastnik, grał z nr 17 jako zmiennik, zagrał z Arką Gdynia 0:2, Górnikiem Łęczna 1:1 wyszedł w podstawowym składzie i grał do 65 min.; Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 1:3; Cracovia 2:0; Odra Wodzisław Śląski 2:0; czas gry w I lidze 112 min., drużyna zajęła 10 miejsce w lidze za sezon 2005/2006 (1. Legia Warszawa i T. Kiełbowicz).

W ubiegłym roku Dawid zagrał na naszym boisku w meczu zorganizowanym z okazji jubileuszu sześćdziesięciolecia hrubieszowskich klubów sportowych i Unii Hrubieszów. Grał wspaniale, pokazał świetny drybling, strzelał gole, odbierał piłki, podawał kolegom, nikt nie zdziwił się, że został uznany najlepszym zawodnikiem meczu, za co otrzymał piękny puchar (na zdjęciu).

Dawid jest czwartym wychowankiem w historii Unii grającym w I lidze, po Januszu Rybaku (Radomiak Radom), Krzysztofie Marchewce (Stal Mielec) i Tomaszu Kiełbowiczu (Siarka Tarnobrzeg, Raków Częstochowa, Widzew Łódź, Polonia Warszawa, Legia Warszawa). W drugiej połowie lat pięćdziesiątych w LZS Hrubieszów grał w ataku Edmund Kalinowski, który przybył z Unii Oświęcim, powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w jednostce w Hrubieszowie, później grał w I – ligowej Pogoni Szczecin.

Dawid pochodzi z piłkarskiej rodziny mającej bardzo duże zasługi dla hrubieszowskiej Unii i innych drużyn w powiecie. Stryjowie, Mirosław i Janusz Nowakowie to wieloletni piłkarze i trenerzy Unii i innych drużyn, ojciec również grał w Unii.

Niestety Dawid nie zagra w pierwszych meczach ponieważ podczas sparingu z Ruchem Chorzów, został sfaulowany przez bramkarza i złamał obojczyk.

Trzymajmy kciuki aby powrócił jak najszybciej do zdrowia i wybiegł na boisko w pierwszej jedenastce!

opracował – mak