Zmarł Gerard Mach rywal i trener Stanisława Swatowskiego

Dnia 22.09.2015 r. w wieku 89 lat w Ottawie zmarł onegdaj znakomity zawodnik w biegu na 400 m, a później jeszcze lepszy trener w Polsce i Kanadzie, w tym absolwenta szkoły mechanicznej w Hrubieszowie, czołowego czterystumetrowca Europy Stanisława Swatowskiego, który trenując pod kierunkiem zmarłego trenera został mistrzem i rekordzistą Polski, pokonując i odbierając rekordy właśnie… śp. Gerardowi Machowi.

Reklamy

 

Wikipedia:


Gerard Zygfryd Mach

(ur. 16 września 1926 w Gdańsku,

zm. 22 września 2015 w Ottawie) – polski lekkoatleta i trener lekkoatletyczny, olimpijczyk.

Był absolwentem SGPiS oraz AWF w Warszawie.

Był sprinterem, największe sukcesy odnosił w biegu na 400 metrów. Startował na igrzyskach olimpijskich w 1952 w Helsinkach, gdzie dotarł do ćwierćfinałów biegów na 200 metrów i 400 metrów. Dwukrotnie wystąpił w mistrzostwach Europy. W Bernie (1954) odpadł w eliminacjach biegu na 400 metrów oraz sztafety 4 × 400 metrów, a w Sztokholmie (1958) na 400 metrówodpadł w półfinale, zaś sztafeta 4 × 400 metrów z jego udziałem zajęła 6. miejsce w finale.

Dwadzieścia razy zdobywał tytuł mistrza Polski. Siedem razy był wicemistrzem Polski. Zdobył także 3 złote medale w mistrzostwach Polski w hali, a także trzy srebrne medale. Reprezentował Polskę w 22 meczach międzypaństwowych odnosząc 6 zwycięstw indywidualnych. Był 15 razy rekordzistą Polski na 400 metrów i w sztafetach. Rekordy życiowe (wszystko na bieżni żużlowej):

bieg na 100 metrów – 10,8 s

bieg na 200 metrów – 21,4 s

bieg na 400 metrów – 47,5 s

Był zawodnikiem Lechii Gdańsk i Legii Warszawa.

Równolegle z karierą lekkoatletyczną rozpoczął działalność trenerską w Legii Warszawa. Wychował takich sprinterów, jak Stanisław Swatowski, Wiesław Maniak czy Edward Romanowski. Następnie był trenerem kadry narodowej na 400 metrów w okresie jej sukcesów na przełomie lat 60. i 70..

Od 1972 pracował w Kanadzie, gdzie był m.in. głównym trenerem lekkoatletycznym reprezentacji (od 1976), która w tym okresie odniosła wiele światowych sukcesów szczególnie w biegach krótkich. Jego myśli szkoleniowe są wykorzystywane do dzisiaj i będą jeszcze długo!!!


Dziękujemy i Spoczywaj w Spokoju!!!

 

***


Stanisław Swatowski będąc uczniem szkoły mechanicznej w Hrubieszowie i ćwicząc pod kierunkiem nauczyciela wf W. Charkowskiego startował w barwach szkolnych w różnych biegach. Wielki rozwój Jego talentu nastąpił, kiedy poszedł do wojska i tam podjął treningi pod kierunkiem…


Jeżeli nie czytałeś i jeżeli chcesz, to zapoznaj się z osiągnięciami Stanisława Swatowskiego:

Zmarł FENOMEN ze Szkoły Mechanicznej

 

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – z internetu.