28 marca 2024

Znamy najlepszych 61. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego

Na scenie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego w piątek 24.02.2023 r. zostały ogłoszone wyniki 61. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego. Aleksandra Mirosław mistrzyni Europy i rekordzistka świata we wspinaczce na czas została najlepszym sportowcem województwa lubelskiego w 2022 roku.

Zawodniczka Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin w 2022 roku wywalczyła mistrzostwo Europy we wspinaczce na czas. Lublinianka zdominowała tę konkurencję i dwukrotnie w zawodach Pucharu Świata poprawiała – własny – rekord świata. Jej najlepszy wynik wynosi 6,53 sek.

Drugie miejsce zajął żużlowiec Motoru, Dominik Kubera. 24-letni zawodnik w minionym roku wywalczył z kolegami z zespołu pierwszy dla Lublina złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Poza tym Dominik Kubera zdobył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski, złoty medal Mistrzostw Polski Par Klubowych oraz złoty Drużynowych Mistrzostw Europy U23.

­

Na najniższym stopniu plebiscytowego podium stanęła lekkoatletka AZS UMCS Lublin, Sofia Ennaoui. W 2022 roku zawodniczka akademickiego klubu wróciła do biegania na najwyższym poziomie po dłuższym rozbracie ze sportem z powodu kontuzji. Na mistrzostwach Europy wywalczyła brązowy medal w biegu na 1500m, była także piąta w finale mistrzostw świata na 1500m i bezkonkurencyjna na tym dystansie w mistrzostwach Polski.

Kolejna miejsca w najlepszej dziesiątce 61. Plebiscytu Sportowego zajęli:

4. miejsce: Małgorzata Hołub-Kowalik(lekkoatletyka – AZS UMCS Lublin)

5. miejsce: Anhelina Łysak(zapasy – Cement-Gryf Chełm)

6. miejsce: Dominik Kopeć (lekkoatletyka – Agros Zamość)

7. miejsce: Monika Skinder (biegi narciarskie – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski)

8. miejsce: Katarzyna Krawczyk (zapasy – Cement-Gryf Chełm)

9. miejsce: Kacper Stokowski (pływanie – AZS UMCS Lublin)

10. miejsce: Natasha Mack (koszykówka – Polski Cukier AZS UMCS Lublin)

­

Wręczono również  wyróżnienia w dodatkowych kategoriach.

Drużyną Roku zostali żużlowcy Motoru Lublin.

Trenerem Roku kapituła wybrała opiekuna koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin, Krzysztofa Szewczyka.

Wydarzeniem Roku uznaliśmy siatkarski międzynarodowy turniej Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza w Lublinie.

Młodzieżową Drużyną Roku zostali młodzi koszykarze ALMS Startu Lublin, wicemistrzowie Polski Juniorów U19, natomiast za sukcesy w Sporcie Młodzieżowym nagrodziliśmy: Mateusza Cierniaka, żużlowca Motoru Lublin, Weronikę Bochen, pięściarkę Starej Szkoły Boksu Lublin, Szymona Ładniaka, kierowcę wyścigowego z Lublina, Szymona Szymonowicza, zapaśnika Cementu Gryfa Chełm), Laurę Bernat, pływaczkę AZS UMCS Lublin oraz Wiktora Bisa, karatekę z Akademii Karate Daniela Iwanka.

W kategorii Sport Bez Barier statuetki otrzymali pływaczka Julia Dragan oraz lekkoatleta Oskar Gołębiowski ze Spartana Lublin.

Wyróżnienie specjalne przyznano dla Zbigniewa Furmana, prezesa TKKF Ognisko Omega Lublin, za 40 lat pracy na rzecz dzieci i młodzieży.