Żołnierze hrubieszowskiego pułku w Pucharze Europy Wschodniej w Celności

Sukcesami żołnierzy 2. pr oraz żołnierzy objętych szkoleniem spadochronowo – desantowym w 2. pułku zakończyły się drugie zawody tegorocznego Pucharu Europy Wschodniej w Celności.

Jedyna polska drużyna startująca na chwilę obecną w Pucharze „KRAKÓW Wawel” – jako pierwszy polski zespół wygrała zawody tego cyklu!

Dodatkowo – startująca w tej drużynie – ppor. Irena Paczek-Krawczak, która jest objęta szkoleniem spadochronowym w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym, zdobyła brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej kobiet! Poza ppor. Paczek-Krawczak, w drużynie startowali: Ewa Wesołowska, st. szer. Kamil Wójciak z 6. blog 6. BPD i mjr Artur Gosiewski z 2. pr. Indywidualnie startował jeszcze jeden Polak – st. szer. Mateusz Stachura z kdow 2. pr.

Zawody rozegrały się w dniach 15-17.06.2018 r., na lotnisku w Erden, w pobliżu bułgarskiej miejscowości Montana. Zgromadziły rekordową, jak na Puchar Europy Wschodniej w Celności, liczbę zawodniczek i zawodników, bo łącznie aż 61. Organizatorami przedsięwzięcia był ośrodek szkolenia lotniczego AVA Flying Centre i Aeroclub Montana.

W czasie trwania zawodów rozegrano pięć kolejek skoków. Regulamin zakładał wykonanie przez wszystkich zawodników ośmiu skoków, jednak już przed rozpoczęciem rozgrywania konkurencji prognozy meteorologiczne nie napawały optymizmem. Miało być deszczowo, wietrznie i burzowo. W ciągu pierwszego dnia udało się rozegrać tylko dwie kolejki skoków. Taki rozwój sytuacji wymusił na organizatorach rozważenie możliwości zmniejszenia wymaganego minimum. Wszyscy kapitanowie zespołów przychylili się do tego pomysłu. Jednak drugiego dnia skoków (sobota, 16.06) pogoda pozwoliła na rozegranie kolejnych trzech kolejek skoków, przez co osiągnięto zakładane regulaminem minimum. Rozpoczęto nawet szóstą kolejkę skoków, lecz nie udało się jej zakończyć.

Po pięciu kolejkach skoków pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej zajął zespół z Polski. Na drugim uplasował się węgierski zespół „HUNGARY SZOLNOK”, a na miejscu trzecim znaleźli się dotychczasowi liderzy Rumunie z „AEROCLUBUL ROMANIEI”. Po raz pierwszy też w historii tego cyklu na najwyższym podium w klasyfikacji mężczyzn stanął Polak – st. szer. Kamil Wójciak z wynikiem 5 cm. Na miejscu drugim uplasował się Bułgar Petko Kirkov z „AC GORNA” z wynikiem 8 cm. Na miejscu trzecim był Węgier Gabor Hirschler z „HUNGARY SZOLNOK”, również z wynikiem 8 cm. Klasyfikację kobiet wygrała Bułgarka Ivanka Dringova ze „SKY ROSES” z wynikiem 8 cm. Druga była Rumunka Gabriela Balascau z „AEROCLUBUL ROMANIEI” z wynikiem 12 cm. Trzecia – ppor. Irena Paczek-Krawczak, na co dzień pełniąca służbę jako dowódca plutonu w 1. Kompanii Regulacji Ruchu w Szczecinie.

Osiągnięte bardzo dobre wyniki nie pozostały bez wpływu na klasyfikacje generalne Pucharu Europy Wschodniej w Celności. Nowym liderem klasyfikacji drużynowej został zespół „KRAKÓW Wawel”. Nowym liderem klasyfikacji mężczyzn został triumfator z Bułgarii st. szer. Kamil Wójciak. A liderką klasyfikacji kobiet pozostała ppor. Irena Paczek-Krawczak. Więcej na stronie www.eeacup.eu.