10 lat Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa!

Mija pierwsza dekada działalności artystycznej Teatru Piosenki Młyn z Hrubieszowa, który zyskał po swoich występach i wydanych płytach wielu sympatyków i to nie tylko z rodzinnego miasta, które sławi podczas licznych wyjazdowych koncertów, konkursów czy w mediach. Koncert Jubileuszowy 22 października w HDK. Pomysłodawcą i współzałożycielem Młynarzy jest wiodąca postać grupy Adam Szabat, którego poprosiłem o dziesięć jego zdaniem ważnych wydarzeń w mijającym pierwszym dziesięcioleciu zespołu i o to one…

Reklamy

 

10. Najważniejszych wydarzeń z dziesięciolecia Młyna według Adama Szabata…

 

1. Spotkanie pięciu osób – o różnym charakterze, różnym temperamencie, różnej wrażliwości  – do którego doszło jesienią 2007 roku po to, aby połączyć się we wspólnym działaniu – tworzeniu sztuki i prezentowaniu jej. Byli to: Magdalena Sielicka, Tomasz Brudnowski, Maciej Łyko, Andrzej Pakuła, Adam Szabat.

 

2. Nagranie pierwszego teledysku do piosenki autorstwa Andrzeja Pakuły pt: Młyńska Kantyczka (Każdego roku w okresie świąt Bożego Narodzenia wracam do tego filmu).

 

3. Pierwszy spektakl – Miłość pomiędzy wierszami – może nie najlepszy, może zbyt chaotyczny i niedopracowany, ale będący iskrą, która roznieciła płomień.

 

4. Komplet publiczności – podpatrzone przez szparę w kurtynie zjawisko, które pokazało nam, że to, co robimy ma sens i potrafi cieszyć.

 

5. Spektakl Kapibara – najbardziej zwariowana, irracjonalna rzecz w jakiej miałem przyjemność brać udział na scenie. (Pomijając wybuch stołu mikserskiego podczas koncertu Na kostkach w Got Art).

 

6. Wspólny koncert z Lubelską Federacją Bardów. (Nie support, nie wypełniacz czasu, ale koncert artystów równorzędnych – choć z różnym doświadczeniem scenicznym – dwóch czołowych towarzystw literackich Lubelszczyzny).

 

7. Reportaż o Teatrze Piosenki Młyn zrealizowany przez Telewizję Lublin i wyemitowany w programie kulturalnym Afisz w marcu 2016 roku.

 

8. Wzbogacenie koncertów Młynarzy o nowe instrumentarium i zaaranżowanie w ten sposób pełnego programu pieśni autorskich.

 

9. Udział Młynarzy w prestiżowych festiwalach i konkursach piosenki autorskiej. (Muzyka niekomercyjna musi przedostawać się do serc i umysłów słuchaczy innymi drogami. Najczęściej są to bezpośrednie spotkania z ludźmi. Niekiedy rywalizacja. To jest potrzebne artystom również z jeszcze jednego powodu – dla ich rozwoju. Stanie w miejscu zawsze oznacza krok wstecz.)

 

10. Decyzja o zorganizowaniu Jubileuszu dziesięciolecia Teatru Piosenki Młyn. (To, że wystawiani na skrajne niekiedy emocje, na dużą dawkę stresu i niepewności potrafimy po dziesięciu latach – w większości na szczęście – jeszcze ze sobą rozmawiać, uważam za wielką rzecz. Ale to, że chcemy ze sobą jeszcze spędzać czas – uważam za rzecz niesamowitą i wartą świętowania.)

 

Adam Szabat – Teatr Piosenki Młyn

 

Wysłuchał i opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)