10 lat temu o Hrubieszowie w prasie

Prasa lokalna poruszała wówczas sprawy dawne i bieżące. Czy zostały one już zakończone, poczytaj, pomyśl lub popytaj, przecież minęło już – dopiero 10 lat.

Reklamy

b>„Krwawa noc” w Hrubieszowie

Redaktor Krzysztof Czubara z Tygodnika Zamojskiego z 3 czerwca 1998 r. w artykule pt. „Na tropie oprawców” porusza udział funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w masowym mordzie mieszkańców Hrubieszowa i się zastanawia czy sprawcy zbrodni staną przed sądem ?

„Krwawa noc” rozegrała się z 2 na 3 marca 1945 r. M.in. zginęli: Stanisław Waszczuk, Jerzy Teodorowicz, Józef Czerniakiewicz, Jan Frąc, Mieczysław Karpiński, Czesław Kołaczkowski, Wojciech Peszek, Franciszek Ponurko, Władysław Prychoda, Zenon Wątróbka, Szpringer, Jan Polak na rozkaz 45 – cio letniego Jacentego Feliksa Grodka, kierownika Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Był to odwet bezpieki za zastrzelenie z wyroku sądu Polski Podziemnej funkcjonariusza UB Józefa Chmarzyńskiego. Parę tygodni później 31 marca 1945 r. 10 – letni chłopiec przyniósł dla Grodka prezent – koszyk z jedzeniem, kwiatami i butelką alkoholu. Kiedy wziął ją do ręki, nastąpiła eksplozja materiału wybuchowego. Zastępca kierownika PUBP Józef K., zginął 1 września 1945 r. wraz z 21 osobami, w zasadzce zorganizowanej przez UPA. Pięciu funkcjonariuszy UB, wymienionych w raporcie specjalnym, uczestników krwawych wydarzeń już nie żyje, poszukuje się dalszych.

***

Powiat hrubieszowski mniejszy o 4 gminy

Redaktor Grzegorz Typek w „Kronice Tygodnia” z 4 sierpnia 1998 r. pisze, że w wyniku nowej reformy administracyjnej kraju cztery z 11 gmin, które przed 1975 r. wchodziły w skład powiatu hrubieszowskiego, znajdą się poza jego granicami. Białopole i Dubienka będą w powiecie chełmskim, a Miączyn i Grabowiec w zamojskim. Burmistrz Hrubieszowa Czesław Podgórski twierdził, że próbowano podejmować działania, aby wspomniane gminy należały do Stowarzyszenia Gmin Regionu Hrubieszowskiego, niestety gminy odmówiły.

***

Prezentacja powiatu

Red. Marek Jawor w „Tygodniku Zamojskim” z 2 września 1998 r. również pisze, że powiat hrubieszowski będzie najmniejszym z tworzonych na Zamojszczyźnie. Gospodarczą przyszłość powiatu wiązać należy z rolnictwem i przygranicznym położeniem. Większość gleb powiatu należy do I klasy o czym inni mogą marzyć. Niestety brakuje przetwórstwa co powoduje, że kosztowny transport zmniejsza opłacalność produkcji. Dlatego ważna jest agroturystyka, która najlepiej rozwija się w gminie Horodło. W Zosinie działało przejście międzypaństwowe czynione są próby, aby było międzynarodowe, wówczas wschodni kupcy zostawią więcej pieniędzy u nas. Planowało się przejścia graniczne w Uśmierzu i Dołhobyczowie. Straż pożarna, prokuratura, sąd, policja mają swoje siedziby. Dobiega adaptacja budynku sanepidu. Dobrą bazę mają gminne ośrodki zdrowia i hrubieszowski szpital. Na razie nie wiadomo gdzie będzie się mieścił urząd powiatowy. Jaki będzie powiat hrubieszowski? Zastanawia się redaktor, najprawdopodobniej, jak zdecydowana większość powiatów ściany wschodniej, ubogi.

***

Korki na Dwernickiego

„Dziennik Wschodni” z 28 września 2008 r. porusza ruch pojazdów po ulicy Dwernickiego w kierunku przejścia w Zosinie, która jest wąska i zdewastowana. Miasto przygotowało projekt modernizacji ulicy, niestety w kasie nie ma środków na realizację tego projektu. Są czynione starania wyżej, ale Hrubieszów nie doczekał się ani pieniędzy, ani odpowiedzi. Jedna z ważniejszych spraw to przekwalifikowanie z drogi wojewódzkiej na krajową. Za to, za kilka tygodni ma być oddana do użytku pierwsza w Hrubieszowie sygnalizacja świetlna na newralgicznym skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego, Mickiewicza i Ludnej.

***

Bieg Unii Horodelskiej

Red. Janusz Kawałko w „Tygodniku Zamojskim” opisał przebieg 8 Biegu Unii Horodelskiej, bieg główny z Hrubieszowa do Horodła na dystansie 20 km. wśród kobiet wygrała Małgorzata Muzyczuk z Unii Hrubieszów, pokonując trasę 1.28:38 godz. przed Joanną Boczkowską z Góry Grabowiec i Alicją Koszałko też z Unii. U mężczyzn najszybszy był Siergiej Zaczepa w 1.02:06 godz. przed Aleksiejem Hołownickim (obaj z Ukrainy) i Juliuszem Ziółkowskim z Siedlec. Hrubieszowianin Mirosław Kamień był piąty. W biegach młodzieżowych z naszego powiatu wygrali: Maciej Rutkowski SP 3 Hrubieszów, Bartłomiej Drożdżak SP Werbkowice i Grzegorz Koszałko SP 3 Hrubieszów. Drugie miejsca zajęli: Magdalena Galej SP 2 Hrubieszów, Małgorzata Klik ZSOd. Hrubieszów, Łukasz Zosiuk SP 2 Hrubieszów. Natomiast trzecie: Edyta Grzyb SP 3 Hrubieszów, Joanna Śliwińska ZSE Hrubieszów, Szymon Bielecki SP 2 Hrubieszów. W punktacji zespołowej w biegu głównym zwyciężyli biegacze i biegaczki Unii Hrubieszów.

***

Tłoczno do władzy

„Dziennik Wschodni” z 28 września 1998 r. przedstawia „Kto chce rządzić Hrubieszowem”. Miejska Komisja Wyborcza w Hrubieszowie zarejestrowała 157 kandydatów na radnych, startujących do wyborów z sześciu komitetów wyborczych. Najwięcej kandydatów zgłosił Komitet Wyborczy Akcja Wyborcza Solidarność (47), następnie Sojusz Lewicy Demokratycznej (39), Unia Wolności (36), Polskie Stowarzyszenie Ludowe (20), Komitet Wyborczy Niezadowoleni (10), Komitet Wyborczy „O lepsze jutro Dzieci” (5). Powiatem hrubieszowskim też chce rządzić 6 ugrupowań i tak: Komitet Wyborczy Ziemi Hrubieszowskiej (46), PSL (44), AWS (44), SLD (42), UW czyli Hrubieszowskie Porozumienie Samorządowe (37), Niezależny Komitet Wyborczy Werbkowice (3). W sumie rządy powiatem chce sprawować 216 kandydatów. Przypada ich 7,2 na jedno miejsce w przyszłej Radzie Powiatowej.

Z kroniki wykonanej przez L. Ksykiewicza z Zamościa pt. „Prasa o Hrubieszowie” tom II, a ofiarowanej dla M. Muzyczuk, biegaczki z Hrubieszowa

Wybrał i opracował – mak