10 najbardziej dochodowych filmów w historii

Hollywoodzkie produkcje zdecydowanie przodują w rankingach najbardziej kasowych filmów wszech czasów. Obecnie producenci filmów zarabiają więcej niż jeszcze kilka dekad temu, głównie dzięki popularyzacji kinematografii na całym świecie. Eksperci szacują, że pierwsza dziesiątka najbardziej dochodowych filmów w historii zarobiła aż 18 mld dolarów. Które produkcje znalazły się na tej liście?

Reklamy

 

Miejsce 1. „Avatar”

Reżyser James Cameron swoim fantastycznym „Avatarem” wprost rozbił bank. Premiera filmu miała miejsce w 2009 roku. Tym, co najbardziej go wyróżnia, jest wykorzystanie technologii 3D do stworzenia zupełnie innego świata. „Avatara” uważa się za pioniera w trójwymiarowym kręceniu filmów kinowych. Ogromne zainteresowanie tym dziełem ze strony widowni na całym świecie przełożyło się na wyniki finansowe. W samych Stanach Zjednoczonych film o życiu na planecie Pandora i walce o jej ocalenie zarobił 760,5 mln dolarów. Łączne zyski „Avatara” wyniosły 2 787 965 087 dolarów, ustanawiając historyczny rekord w tym zakresie.

Miejsce 2. „Titanic”

Uplasowanie na drugim miejscu zestawienia najbardziej dochodowych filmów w historii „Titanica” potwierdza klasę prezentowaną przez Jamesa Camerona. To on wyreżyserował pełną emocji historię słynnego statku. Trzeba przyznać, że zrobił to z wielkim rozmachem. Do kin na „Titanica” przyciągnęła nie tylko historia katastrofy tego kolosalnego parowca, która nastąpiła po zderzeniu z górą lodową, ale również historia miłości panny z wyższych sfer, Rose, oraz zwykłego chłopaka, Jacka. W rolach głównych zobaczyliśmy Kate Winslet i Leonardo DiCaprio. „Titanic” zarobił o około 600 mln dolarów mniej niż „Avatar”. Jego dochód został oszacowany na 2 187 463 944 dolarów. W samych Stanach film zarobił 659,4 mln dolarów.

Miejsce 3. „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”

„Gwiezdne wojny” weszły już do klasyki światowej kinematografii, a kolejne ich części wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród fanów serii. Nie inaczej było z premierą filmu „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy” w 2015 roku. Film ten zajął 3. miejsce wśród najbardziej dochodowych produkcji w historii. Zarobił w USA 936,7 mln dolarów, na świecie 1,1316 mld dolarów, a łączny jego dochód to ponad 2 mld dolarów (dokładnie 2 068 223 624 dolarów). Na popularność filmu wpłynęła machina marketingowa, która nakręcała fanów „Gwiezdnych wojen”, zanim jeszcze doszło do premiery kolejnych ich części. W 2015 roku „Star Wars” triumfalnie wróciły do kin, a wszystko dzięki odkupieniu praw do serii przez studio Disneya.

Miejsce 4. „Avengers: Wojna bez granic”

Film „Avengers: Infinity War” („Avengers: Wojna bez granic”) zdefiniował na nowo kino superbohaterskie. Miał swoją premierę w 2018 roku i od tego czasu szybko wspinał się na szczyt najbardziej dochodowych filmów. Ostatecznie dzieło wyreżyserowane przez Anthony’ego i Joego Russo zarobiło na świecie 2 048 359 754 dolarów, spychając tym samym na 5. miejsce w rankingu „Jurassic World”.

Miejsce 5. „Jurassic World”

Nawet chyba reżyser i producent czwartej z kolei części popularnego „Parku Jurajskiego” nie przypuszczali, że „Jurassic World” osiągnie tak duży sukces kasowy, tym bardziej że „Park Jurajski 3” był filmem niezbyt udanym. Produkcja, która premierę miała w 2015 roku, zarobiła 1 671 713 208 dolarów.

Miejsce 6. „Avengers”

W 2012 roku na ekrany kin wszedł film „Avengers”. Fabuła uwzględniała udział wszystkich największych superbohaterów w dziejach walczących z jednym wrogiem. To prawdziwa gratka dla fanów Kapitana Ameryki, Iron-Mana, Niesamowitego Hulka, Thora, Czarnej Wdowy, Sokolego Oka i Lokiego. Film był hitem w kinach na całym świecie. Wyreżyserowany przez Jossa Whedona obraz zajmuje 6. miejsce pod względem osiągniętych dochodów – wyniosły one 1 518 812 988 dolarów.

Miejsce 7. „Szybcy i wściekli 7”

Lubiana seria „Szybcy i wściekli” o wyścigach samochodowych cały czas się rozwija. W 2015 roku swoją premierę miała 7. jej część, choć reżyser i producenci chcieli zakończyć ją w 3. odsłonie. Film z Vin Dieselem i Paulem Walkerem w rolach głównych zarobił 1 516 045 911 dolarów.

Miejsce 8. „Avengers: Czas Ultrona”

Może dziwić fakt, że w pierwszej 10. najlepiej zarabiających filmów w historii światowego kina znajdują się trzy filmy z serii „Avengers”. Druga część trylogii pod tytułem „Avengers: Age of Ultron” („Avengers: Czas Ultrona”) miała premierę w 2015 roku i zarobiła 1 405 403 694 dolarów.

Miejsce 9. „Czarna Pantera”

Na dziewiątym miejscu rankingowym niespodzianka – niepozorna „Czarna Pantera” z 2018 roku okazała się kasowym hitem. Film opowiada o pierwszym czarnoskórym superbohaterze Marvela – Czarnej Panterze. Zarobił 1 346 913 161 dolarów.

Miejsce 10. „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”

W 2011 roku na ekrany kin weszła ostatnia część sagi o przygodach młodego czarodzieja, Harry’ego Pottera. Film oparty na historii z książek J. K. Rowling zarobił 1 341 511 219 dolarów, ale warto wspomnieć, że cała filmowa saga była sukcesem kasowym, przynosząc twórcom dochód w wysokości 7,7 mld dolarów zysku.

Najbardziej dochodowe filmy także w telewizji

Przedstawiony wykaz 10 najlepiej zarabiających filmów w historii kina to stan na styczeń 2019 roku. Trudno jednak oczekiwać, aby szybko zmienił się szczyt rankingu. Niezagrożoną pozycję ma na pewno „Avatar” Jamesa Camerona. To film, który można oglądać bez końca. Kinowe hity można oglądać również w telewizji np. mając pakiet Canal+ w UPC https://www.upc.pl/telewizja/kup/pakiety-dodatkowe/pakiet-canal-plus/.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)