14 września 2024

10. rocznica intronizacji cudownego obrazu Matki Boskiej Sokalskiej

Główne uroczystości 10. rocznicy intronizacji cudownego obrazu Matki Boskiej Sokalskiej odbyły się w niedzielę 9. września o godz. 12.00 pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Jana Śrutwy, który przed dziesięciu laty dokonał uroczystego aktu intronizacji Cudownego Obrazu w tutejszym kościele.

Reklamy

W bieżącym roku we wrześniu przypada 10. rocznica intronizacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej w hrubieszowskim sanktuarium. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę 9. września o godz. 12.00 pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Jana Śrutwy, który przed dziesięciu laty dokonał uroczystego aktu intronizacji Cudownego Obrazu w tutejszym kościele.

Obchody rocznicy tego ważnego dla hrubieszowskiej społeczności wydarzenia poprzedziło specjalne przygotowanie w wymiarze tak duchowym jak i materialnym. W ramach tego przygotowania wierni przeżywali m.in.: 13. maja I Komunię św. dzieci z klas drugich, 20. maja rocznicę I Komunii św. dzieci z klas trzecich, 17. czerwca uroczystość św. Antoniego z Padwy i sakrament bierzmowania młodzieży gimnazjalnej oraz 5. sierpnia franciszkański odpust ku czci MB Anielskiej z Porcjunkuli. Główną wrześniową uroczystość poprzedziły Misje św., które odbyły się od 2. do 9. września.

Reklamy

W wymiarze materialnym – w miesiącach letnich m.in. zakończono rozpoczęte w ubiegłym roku prace konserwatorskie przy wykonaniu przepony poziomej fundamentów kościoła – chodzi o wymianę uszkodzonych przez wilgoć i sole budowlane tynków wewnątrz świątyni na wysokość ok. jednego metra od posadzki oraz przeprowadzono renowację i malowanie całego wnętrza kościoła, a także renowację ławek kościelnych.

Ponadto, ks. Abp Metropolita Lwowski Mieczysław Mokrzycki zwrócił się z pisemną prośbą do hrubieszowskiego sanktuarium, aby ufundować kopię Cudownego Obrazu dla niedawno odzyskanego kościoła parafialnego w Sokalu na Ukrainie, gdzie przez kilkaset lat Obraz odbierał cześć. Arcybiskup zaproponował uroczyste przekazanie Kopii Cudownego Obrazu podczas pielgrzymki mieszkańców Hrubieszowa do Sokala we wrześniu lub październiku tego roku.

Reklamy

Uroczystości X Rocznicy Intronizacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowskim Sanktuarium rozpoczęła w sobotę 8 września Msza święta Wigilijna, której przewodniczył Ks. Dr Kan. Wiesław Oleszek. W czasie mszy odprawiono Procesję Maryjną z rozważaniem Siedmiu Radości NMP oraz Apel Maryjny i zasłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Sokalskiej

W niedzielę 9 września o godz. 6:30 odprawiono Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, w czasie których dokonano dsłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej Sokalskiej. W samo południe odbyła się Msza święta Pontyfikalna, w czasie której słowo Boże wygłosił J. E. ks. bp prof. Jan Śrutwa. Uroczystości rocznicowa zakończyły wieczorne Nieszpory Maryjne oraz msza święta z kazaniem, w czasie której dokonano zasłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej Sokalskiej.

***

Obraz Matki Bożej Sokalskiej przywieźli do Hrubieszowa w 2002 r Bernrdyni, gdy na zaproszenie biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy, objęli w posiadanie kościół św. Stanisława Kostki. Nowe korony oraz suknię dla cudownego Obrazu poświęcił bł. Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 r.

Początki kultu Matki Bożej Pocieszenia z Sokala, wzorowanej na Obrazie Jasnogórskim, sięgają końca XIV wieku. Obraz jako jeden z pierwszych w Rzeczypospolitej został ukoronowany papieskimi koronami w 1724 r. Ze względu na intensywność oraz zasięg kultu Cudownego Obrazu sokalskie sanktuarium nazywane było „Ruską Częstochową”. Cześć wizerunkowi Maryi oddawali królowie i możnowładcy zarówno katoliccy, uniccy jak i prawosławni, w tym m.in. Bohdan Chmielnicki.

Od końca XVI w. na zaproszenie biskupa chełmskiego Stanisława Gomolińskiego, sokalskim sanktuarium opiekowali się ojcowie bernardyni. Gdy w 1951 r. w ramach prostowania granic Polski z ZSRR zakonnicy musieli opuścić sanktuarium i klasztor, zabrali ze sobą do Krakowa cudowny wizerunek Matki Bożej. 

                                                 

Źródło: hrubieszow.bernardyni.pl, moje.radio.lublin.pl,