10. rocznica intronizacji cudownego obrazu Matki Boskiej Sokalskiej

Główne uroczystości 10. rocznicy intronizacji cudownego obrazu Matki Boskiej Sokalskiej odbyły się w niedzielę 9. września o godz. 12.00 pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Jana Śrutwy, który przed dziesięciu laty dokonał uroczystego aktu intronizacji Cudownego Obrazu w tutejszym kościele.

Reklamy

W bieżącym roku we wrześniu przypada 10. rocznica intronizacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej w hrubieszowskim sanktuarium. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę 9. września o godz. 12.00 pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Jana Śrutwy, który przed dziesięciu laty dokonał uroczystego aktu intronizacji Cudownego Obrazu w tutejszym kościele.

Obchody rocznicy tego ważnego dla hrubieszowskiej społeczności wydarzenia poprzedziło specjalne przygotowanie w wymiarze tak duchowym jak i materialnym. W ramach tego przygotowania wierni przeżywali m.in.: 13. maja I Komunię św. dzieci z klas drugich, 20. maja rocznicę I Komunii św. dzieci z klas trzecich, 17. czerwca uroczystość św. Antoniego z Padwy i sakrament bierzmowania młodzieży gimnazjalnej oraz 5. sierpnia franciszkański odpust ku czci MB Anielskiej z Porcjunkuli. Główną wrześniową uroczystość poprzedziły Misje św., które odbyły się od 2. do 9. września.

W wymiarze materialnym – w miesiącach letnich m.in. zakończono rozpoczęte w ubiegłym roku prace konserwatorskie przy wykonaniu przepony poziomej fundamentów kościoła – chodzi o wymianę uszkodzonych przez wilgoć i sole budowlane tynków wewnątrz świątyni na wysokość ok. jednego metra od posadzki oraz przeprowadzono renowację i malowanie całego wnętrza kościoła, a także renowację ławek kościelnych.

Ponadto, ks. Abp Metropolita Lwowski Mieczysław Mokrzycki zwrócił się z pisemną prośbą do hrubieszowskiego sanktuarium, aby ufundować kopię Cudownego Obrazu dla niedawno odzyskanego kościoła parafialnego w Sokalu na Ukrainie, gdzie przez kilkaset lat Obraz odbierał cześć. Arcybiskup zaproponował uroczyste przekazanie Kopii Cudownego Obrazu podczas pielgrzymki mieszkańców Hrubieszowa do Sokala we wrześniu lub październiku tego roku.

Uroczystości X Rocznicy Intronizacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowskim Sanktuarium rozpoczęła w sobotę 8 września Msza święta Wigilijna, której przewodniczył Ks. Dr Kan. Wiesław Oleszek. W czasie mszy odprawiono Procesję Maryjną z rozważaniem Siedmiu Radości NMP oraz Apel Maryjny i zasłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Sokalskiej

W niedzielę 9 września o godz. 6:30 odprawiono Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, w czasie których dokonano dsłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej Sokalskiej. W samo południe odbyła się Msza święta Pontyfikalna, w czasie której słowo Boże wygłosił J. E. ks. bp prof. Jan Śrutwa. Uroczystości rocznicowa zakończyły wieczorne Nieszpory Maryjne oraz msza święta z kazaniem, w czasie której dokonano zasłonięcia cudownego obrazu Matki Bożej Sokalskiej.

***

Obraz Matki Bożej Sokalskiej przywieźli do Hrubieszowa w 2002 r Bernrdyni, gdy na zaproszenie biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwy, objęli w posiadanie kościół św. Stanisława Kostki. Nowe korony oraz suknię dla cudownego Obrazu poświęcił bł. Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 r.

Początki kultu Matki Bożej Pocieszenia z Sokala, wzorowanej na Obrazie Jasnogórskim, sięgają końca XIV wieku. Obraz jako jeden z pierwszych w Rzeczypospolitej został ukoronowany papieskimi koronami w 1724 r. Ze względu na intensywność oraz zasięg kultu Cudownego Obrazu sokalskie sanktuarium nazywane było „Ruską Częstochową”. Cześć wizerunkowi Maryi oddawali królowie i możnowładcy zarówno katoliccy, uniccy jak i prawosławni, w tym m.in. Bohdan Chmielnicki.

Od końca XVI w. na zaproszenie biskupa chełmskiego Stanisława Gomolińskiego, sokalskim sanktuarium opiekowali się ojcowie bernardyni. Gdy w 1951 r. w ramach prostowania granic Polski z ZSRR zakonnicy musieli opuścić sanktuarium i klasztor, zabrali ze sobą do Krakowa cudowny wizerunek Matki Bożej. 

                                                 

Źródło: hrubieszow.bernardyni.pl, moje.radio.lublin.pl,