10 sprawdzonych porad, które pomogą Wam schudnąć

Brytyjscy naukowcy stwierdzili, że średnio 31 lat życia spędzamy na odchudzaniu. A i tak ciągle nie jesteśmy zadowoleni z naszych efektów i mamy zastrzeżenie co do naszego wyglądu. Tak naprawdę, aby się cieszyć prawidłową masą ciała i sylwetką, należy zastąpić stare nawyki żywieniowe, nowymi, a także zmienić styl życia na stałe. Oto kilka rad jak schudnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę.

Reklamy

1. Sprawdzona dieta

Jaka jest sprawdzona dieta ? Otóż na pewno jest to dieta niskowęglowa. Co, to w praktyce oznacza ? To unikanie węglowodanów, a szczególnie skrobi i cukru. Przy tym ograniczenie spożywania np. makaronów, pieczywa, ziemniaków itp.

2. Sprawdź swój bilans energetyczny

Nie wiesz ile jeść, przy twojej wadze i wieku? Skorzystaj z kalkulatora CPM na FitRepublic.pl. W ten sposób obliczysz całkowite swoje zapotrzebowanie energetyczne, które jest wyrażone w kaloriach. Dzięki temu będziesz mogła zaplanować swoja dietę.

3. Jedz zdrowe tłuszcze

Powszechnie stosowany błąd w diecie, to unikanie węglowodanów i tłuszczów. To na dłuższa metę przynosi szkodliwe skutki zdrowotne, a przy tym powoduje ogromny głód. Nasz organizm potrzebuje tłuszczów, ale tych zdrowych, nieprzetworzonych. Oczywiście w umiarkowanych ilościach.

4. Zdrowa żywność

Zwracaj uwagę co kupujesz w sklepie. Ja zawsze patrzę na etykietę produktu i jak widzę na niej skład, w którym dominują substancje z kategorii E, od razu odkładam go na półkę z powrotem. Niestety im bardziej będziemy jedli naturalną żywność, tym łatwiej będzie nam utrzymać wagę.

5. Jedz kiedy jesteś głodna

Systemy żywienia i diety, w których są ściśle ustalone pory posiłków pomału odchodzą do lamusa. Nasz organizm lepiej wie kiedy jest głodny. Dlatego jedz kiedy Ty jesteś głodna. Kiedy nie chce ci się jeść, to nie jedz.

6. Unikaj słodzików

Gdy zmieniamy nawyki żywieniowe, to pierwsze co robimy, to odrzucamy cukier. I prawidłowo. Jednak trudno nam np. odzwyczaić się od słodzenia niektórych napojów lub picia napojów słodzących. Co wtedy robimy ? Cukier zastępujemy sztucznym słodzikiem oraz przestawimy się na tzw. napoje zero cukru. Nie dość, że jest to bardzo niezdrowe, ponieważ taki słodzik zawiera więcej substancji chemicznych, w tym rakotwórczych, to jeszcze pobudza nasz apetyt na cukier.

7. Jedz więcej warzyw i owoców

Każdy swój posiłek urozmaicaj bukietem warzyw lub owoców. Warzywa i owoce zawierają w swoim składzie błonnik, który m.in. skutecznie blokuje chęć nadmiernego jedzenia. Ponadto to bogactwo witamin i minerałów, potrzebnych do funkcjonowania naszego organizmu.

8. Aktywność fizyczna

Uprawianie sportu nie tylko pozwoli ci zadbać o własną sylwetkę i prawidłową masę ciała, ale też poprawi twoją kondycję i zdrowie. Nie musisz zaraz wchodzić w sporty wyczynowe. Wystarczy codzienna rekreacja w postaci spacerów, jazdy na rowerze, gry w piłkę, czy ćwiczeń fitness na siłowni.

9. Nawadniaj organizm

Podczas odchudzania i nie tylko warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przy tym warto pić wartościowe napoje  bez cukru. Generalnie dietetycy polecają pić dużo świeżej wody, na przykład z miętą i cytryną.

10. Unikaj stresu i pozwól sobie na odpoczynek

Stres nie tylko jest złym doradcą, ale też wpływa na naszą sylwetkę. Kiedy się stresujemy, wtedy wydzielamy dużo kortyzolu. Hormon ten zaś odpowiada za odkładanie się tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Dlatego spokój i relaks są bardzo ważne w naszym życiu. Ponadto należy zadbać o odpowiednio długi i zdrowy sen, aby w następnym dniu być wypoczętym i w dobrym humorze.

Za porady dotyczące chudnięcia, dziękujemy blogowi fitness FitRepublic.pl.

(tekst i fot. mat. partnera)