100 lecie ZNP. Część artystyczna.

W artystycznej części obchodów 100 – lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego wystąpiły trzy zespoły artystyczne.

Reklamy

Pierwszym było Stowarzyszenie Artystyczne TOMASZOWIACY, działające przy Zarządzie powiatowym ZNP w Tomaszowie Lubelskim. W skład zespołu wchodzą nauczyciele i ich rodziny. Grupa przedstawiła nam ludowe zwyczaje towarzyszące zamążpójściu. W rozłożonych na głosy, wspaniale zaśpiewanych pieśniach, odnaleźć można było zarówno liryzm, jak i typowo ludowe życiowe prawdy. Kierownikiem artystycznym grupy jest Marian Gumiela.

Drugim zespołem był działający przy Bursie Międzyszkolnej Zespół Teatralny METAMORFOZA, który zaprezentował specjalnie przygotowane na tę okazję przedstawienie zatytułowane „Ich marzenia”. W dobitnym moralitecie młodzi ludzie jasno przedstawili starą prawdę, że lepiej być, niż mieć, a byt jest bardziej wartościowy od niebytu.

Na zakończenie, z typowym dla siebie rozmachem, wystąpił hrubieszowski flagowy okręt, czyli Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

Niestety, rozmach i ruchliwość członków zespołu powoduje unoszenie się kurzu z dawno nie sprzątanej sceny HDK, nie tylko uniemożliwiając robienie dobrych zdjęć (widoczny na fotach „śnieg”), zdecydowanie wpływając też na dyskomfort widzów oglądających przedstawienie. Wkrótce może się okazać, że występy ZPiTZH na scenie HDK dla alergików będą wręcz zabójcze.

zobacz zdjęcia >>