3 grudnia 2023

12 października Dniem Bezpiecznego Komputera! Poznaj Alfabet bezpiecznego Internetu!

12 października obchodzony jest w Polsce Dzień Bezpiecznego Komputera. Ma on na celu promowanie wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie. Warto zaznaczyć, że aż 41% dzieci w Polsce przynajmniej raz doświadczyło zagrożenia korzystając z zasobów sieci.

Reklamy

Aby nasze dzieci czuły się bezpiecznie w Internecie, należy je nauczyć podstawowych zasad zachowania w sieci. Program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka” oraz Alfabet bezpiecznego Internetu może nam w tym pomóc.


Alfabet bezpiecznego Internetu

Reklamy

12 października obchodzony jest w Polsce Dzień Bezpiecznego Komputera. Jego celem jest promowaniewiedzy o bezpieczeństwiew Internecie. Warto z tej okazji przypomnieć, że aż 41% dzieci w Polsce przynajmniej raz doświadczyło zagrożenia w czasie korzystania z Internetu [1]. Aby temu zapobiegać, należy znać podstawowe zasady zachowania w sieci i uczynić to zagadnienie  ważnym tematem do nauki i rozmowy z dziećmi. Alfabet bezpiecznego Internetu może nam w tym pomóc.

A jak anonimowość – pamiętaj, by nigdy nie podawać adresu zamieszkania, jeśli nie jest to konieczne
w procesie rejestracji.

B jak bezpieczeństwo – jeśli Twoje dziecko korzysta z komputera zwróć uwagę, czy odwiedza strony przyjazne dzieciom. Listę witryn bezpiecznych dla dzieci znajdziesz m.in. na stronie sieciaki.pl.

jak cyberbullyingto wysyłanie i publikowanie szkodliwych treści lub obrazów przy użyciu Internetu lub innych cyfrowych narzędzi komunikacyjnych.

jak dane osobowe – chroń swoje dane w sieci. Uważaj jakie i gdzie podajesz. W sieci najlepiej posługiwać się nickiem, który znasz tylko Ty i nie kojarzy się on z twoim nazwiskiem czy adresem.

jak e-życie – ważne, żeby nie pomylić życia w cyberprzestrzeni z tym realnym, bo to masz tylko jedno… Polacy spędzają dziennie w sieci średnio 6 godzin. Jednak większość z nas ma cały czas dostęp do konta w serwisie społecznościowym, czyli jest cały czas online.

jak firewall – oprogramowanie blokujące niepowołany dostęp do komputera. Używaj go zawsze, dzięki temu twój komputer będzie zabezpieczony przed atakami z Internetu.

G jak grooming to działania osoby dorosłej, która przy użyciu chatroomówlub innych środków komunikacyjnych dostępnych w Internecie,stara się nakłonić dziecko do kontynuacji znajomości
w formie spotkania w świecie rzeczywistym, z intencją seksualnego wykorzystania go.

H jak hasło – wybieraj takie, które ciężko jest złamać (najlepiej kombinację wielkich i małych liter
i cyfr). Nie używaj hasła do swojej poczty w innych serwisach.

jak Internet – to ponad 650 milionów witryn, ponad 2,5 miliarda użytkowników, nieskończone możliwości kontaktu, ale też niebezpieczeństwo włamania się do naszego komputera z dowolnego miejsca na świecie.

J jak język Internetu – specyficzny język sieci.Zanim go użyjesz poznaj wcześniej znacznie skrótów
i nieznanych Ci wyrazów.Dzięki temu nikogo nie obrazisz i nie złamiesz reguł panujących np. na konkretnych forach.

K jak kontakt – ułatwiony dzięki Internetowi, jednak uważaj,jak długo i z kim rozmawiasz. Tylko
w 2012 roku spędzaliśmy dziennie średnio 6 godzin w Internecie i na portalach społecznościowych.Warto podtrzymywać również kontakty w świecie realnym, nie zapominaj o tym.

jak ludzie –  nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie. Uważaj jakie treści udostępniasz. Coraz większym problemem staje się naruszenie wizerunku dzieci w Internecie, z powodu niewłaściwych zachowań ich rodziców.

Ł jak łatwowierność – nie ufaj każdej nowopoznanej osobie w sieci.

jak mobilność – logując się do programów na telefonie nigdy nie wybieraj opcji „zapamiętaj hasło”. Może Cię to ustrzec przed utratą danych!

jak netykieta – pamiętaj o zasadach panujących w Internecie. NIE KRZYCZ, nie spamuj, nie obrażaj,nie wysyłaj łańcuszków etc.

jak ochrona danych osobowych – zawsze masz do niej prawo! Nie musisz się zgadzać na udostępnienie swoich danych osobom trzecim. Nie zaznaczaj wszystkich opcji podczas logowania do stron, najpierw uważnie je przeczytaj!

P jak przeglądarka stron www dla dzieci – dzięki niej możesz kontrolować swoje dziecko w sieci
i ograniczać jego dostęp do potencjalnie niebezpiecznych stron.

jak regulamin – zawsze czytaj regulamin strony, na którą chcesz się zalogować. Sprawdź czy twoje dane nie będą udostępniane osobom trzecim i czy nie musisz wnieść opłaty za korzystanie
z serwisu.

jak szkodliwe treści – pamiętaj, że zawsze możesz je zgłosić lub zablokować. Strony, które propagują rasizm, nawołują do przestępstwa czy hazardu możesz je zgłosić na stronie www.dyzurnet.pl.

jak target – nie każda strona skierowana jest do wszystkich użytkowników. Sprawdzaj, czy dziecko korzysta tylko ze stron przeznaczonych dla dzieci.

jak uwierzytelnianie – stosuj dodatkowe hasła, tokeny, klucze prywatne. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje konto jest bezpieczne.

jak wirusy – nie otwieraj i nie rozsyłaj wiadomości nieznanego pochodzenia, to mogą być wirusy.

Z jak zabezpieczenie– zawsze zabezpieczaj swój komputer przed włamaniem, hasło to podstawa!

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie w sieci Twojego dziecka, odwiedź stronę programu edukacyjnego Klub Bezpiecznego Puchatka. Na www.bezpiecznypuchatek.pl znajdziesz potrzebne informacje oraz dowiesz się co zrobić, by Twoje dziecko wzięło udział w programie promującym tematykę bezpieczeństwa dzieci w sieci. „Klub Bezpiecznego Puchatka” został objęty honorowym patronatem Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Do tej pory
w program zaangażowało się  ponad 600 000 pierwszoklasistów z 60% szkół podstawowych
w Polsce.

 

Program „Klub Bezpiecznego Puchatka” organizowany jest przez firmę Maspex, producenta kakao Puchatek, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat Honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty.Celem programu jest edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa: w domu, w szkole, na drodze i w czasie zabawy. Każda szkoła, która zgłosi się do programu otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne, pomocne w przeprowadzaniu zajęć. Dodatkowo w listopadzie odbywa się Wielki Test Bezpieczeństwa sprawdzający wiedzę pierwszoklasistów. Po zrealizowaniu programu szkoła nabywa prawo posługiwania się Certyfikatem „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.

 [1] Polskie dzieci w Internecie. Zagrożenia i bezpieczeństwo na tle danych dla UE. Wstępny raport z badań EU Kids Online przeprowadzonych wśród dzieci w wieku 9-16 lat i ich rodziców. Raport dostępny jest na stronie www:

http://www.swps.pl/images/stories/dokumenty/raport_eukidsonline_polska.pdf