15-letni nietrzeźwy motorowerzysta sprawcą wypadku drogowego

Wczoraj wieczorem w Hrubieszowie doszło do wypadku drogowego. Jak ustalili policjanci 15-latek kierując motorowerem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 22-latkowi kierującemu volkswagenem. Motorowerzysta uderzył w lewy bok volkswagena. W wyniku tego zdarzenia obaj kierujący oraz 17-letni pasażer motorowerzysty doznali obrażeń i zostali przewiezieni do szpitala. Po przebadaniu na trzeźwość okazało się, że kierujący jednośladem miał 0,6 promila alkoholu w organizmie.

Reklamy

Wczoraj po godzinie 22:00 w Hrubieszowie przy ulicy Królowej Jadwigi doszło do wypadku drogowego. Jak ustalili policjanci 15-latek kierując motorowerem nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 22-latkowi kierującemu volkswagenem. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierujących. Jak się okazało 15-latek miał 0,6 promila alkoholu w organizmie, natomiast drugi kierujący był trzeźwy. Dodatkowo nieletni wiózł motorowerem 17-letniego pasażera. Wszyscy trzej uczestnicy tego zdarzenia doznali obrażeń ciała i trafili do szpitala.

Wakacje w pełni, na naszych drogach coraz więcej młodych ludzi porusza się na motorowerach. Policja przypomina zasady bezpiecznego poruszania się tego rodzaju pojazdami oraz po raz kolejny apeluje do kierowców o ostrożność, bezpieczną jazdę oraz zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem to odpowiedzialność, zarówno za siebie, jak i za innych uczestników ruchu drogowego. Każdy kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność, stosować się bezwzględnie do przepisów ruchu drogowego oraz w każdym przypadku dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

WARUNKI DOPUSZCZENIA MOTOROWERU DO RUCHU

Każdy, kto chce by jego motorower mógł poruszać się po drogach publicznych zgodnie z prawem, a nie ukończył jeszcze 18 roku życia powinien wraz z rodzicem, lub prawnym opiekunem zgłosić się z dokumentami pojazdu do wydziału komunikacji, właściwego dla swojego miejsca zamieszkania. Po spełnieniu tego warunku, urzędnik wydziału komunikacji zarejestruje i wyda dowód rejestracyjny wraz z tablicą rejestracyjną pojazdu. Następnie, pojazd należy ubezpieczyć, tj. zawrzeć umowę z wybraną firma ubezpieczeniową i opłacić polisę ubezpieczeniową OC (odpowiedzialności cywilnej).

Motorowerem może kierować osoba, która:
· ukończyła 13 lat,
· jest sprawna fizycznie i psychicznie,
· kierując pojazdem będzie to robić w sposób niezagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
Młodzież w wieku 13 – 18 lat, by móc kierować motorowerem potrzebuje karty motorowerowej, którą po ukończeniu 16 – tego roku życia zastępuje prawo jazdy kat. A1, B1 lub T.

Osoby pełnoletnie mogą kierować motorowerem bez wymienionych uprawnień.

***

Źródło:
KPP w Hrubieszowie (E.K.)