2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Hrubieszów 2 – Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, to młode święto, ale coraz więcej osób w tym dniu przyozdabia swoje miejsca zamieszkania ukochanymi dla Polaków barwami, w Hrubieszowie nie będzie inaczej !!!

Reklamy

Ze strony Wikipedia

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Święto obchodzone w Polsce od 2004, wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004 o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja między innymi świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu w 1945 żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.

Obowiązująca flaga Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątem o proporcjach 5:8 podzielonym na dwa poziome pasy: biały (u góry) i czerwony. Dopuszcza się także wieszanie flagi w formie pionowej wstęgi: wówczas barwa biała powinna znajdować się po lewej stronie lub przy drzewcu.

***

Twoja decyzja

Czy chcesz zawiesić flagę w dniu 1 Maja lub (i) 3 Maja, decyzja należy do Ciebie, żyjemy w demokratycznym państwie. Ja wywieszę 2 i 3 Maja.

Opracował – mak

Hrubieszow LubieHrubie 2009