13 września 2024

3 najpopularniejsze metody zarabiania na nieruchomościach

Nieruchomości to doskonała lokata kapitału, ale także bardzo dobre źródło stałego zarabiania. W jaki sposób? Sposobów jest kilka. Najpopularniejszy jest wynajem, zarówno krótko, jak i długoterminowy. Coraz więcej inwestorów zajmuje się także tzw. flipowaniem mieszkań. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, o których warto zawczasu wiedzieć.

Reklamy

 

Wynajem krótkoterminowy

Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często spędzają czas poza domem, zarówno w celach zawodowych, jak i wypoczynkowych. Opcja ta jest szczególnie popularna w miejscowościach turystycznych, ale nie tylko. Mieszkanie zapewnia większy komfort niż pokój hotelowy, z reguły do dyspozycji jest też samodzielna kuchnia i więcej niż jeden pokój, a sam lokal często zaopatrzony jest w balkon lub taras. Ponadto wynajem mieszkania jest rozwiązaniem tańszym, szczególnie jeśli nieruchomość wynajmowana jest przez kilka osób. Z reguły mieszkania na wynajem krótkoterminowy często lokalizowane są w centrach miast, dzięki czemu stają się atrakcyjne dla turystów lub osób będących na krótkich delegacjach.

Właściciel mieszkania na wynajem krótkoterminowy musi jednak poświęcać więcej środków na wyposażenie lokalu i czasu na częste poszukiwanie najemców. Przy starannym zarządzaniu zysk z takiego sposobu wynajmu może być jednak wyższy niż ten, jaki uzyskuje się z wynajmu długoterminowego.

Reklamy

Wynajem długoterminowy

To rozwiązanie jest z kolei źródłem stabilnego dochodu przez dłuższy czas – w zależności od terminu, na jaki została podpisana umowa. Właściciel mieszkania nie musi się tak często zajmować lokalem, ponieważ nowi klienci nie zjawiają się co kilka dni. Nieruchomość na wynajem długoterminowy nie musi być tak kompleksowo wyposażona, jak ta, która jest wynajmowana na krótki termin. Najemcy z reguły sami zaopatrują lokal w potrzebne im meble i wyposażenie. Także lokalizacja może być różna – atrakcyjne dla różnych grup klientów są mieszkania położone zarówno w centrach miast, jak i na ich obrzeżach.

Flipowanie mieszkań

Kolejną, zupełnie odmienną techniką zarabiania na mieszkaniach jest ich flipowanie, czyli zakup w celu szybkiej odsprzedaży. W metodzie tej kluczowe jest znalezienie lokalu wystawionego poniżej jego rynkowej wartości. Może być to np. nieruchomość przeznaczona do remontu, ale także oferowana w ramach przetargów lub licytacji komorniczych. Takie mieszkania można znaleźć, korzystając np. ze strony Listaprzetargow.pl, na której prezentowane są oferty nieruchomości poniżej ceny rynkowej (z całej Polski).

Reklamy

Tani zakup i szybka odsprzedaż jest już pierwszym składnikiem zysku, jednak jeszcze więcej da się zarobić, podnosząc wartość lokalu. W większości przypadków konieczny będzie generalny remont, który trzeba przeprowadzić szybko i na tyle ekonomicznie, by jego koszty nie pochłonęły spodziewanych zysków. Z reguły wykonuje się remont budżetowy, chociaż w niektórych przypadkach warto przeprowadzić taki, który znacznie zwiększy wartość mieszkania, wykorzystując wysokiej jakości materiały i kupując droższe wyposażenie.

Warto wiedzieć, że flipowanie mieszkania wiąże się z pewnym ryzykiem – nie zawsze bowiem od razu znajdzie się klient chętny do zakupu nieruchomości.

Wybór metody zarabiania na mieszkaniach nie jest prosty, a każdy z nich wiąże się z innym stopniem ryzyka, które musi najpierw przemyśleć, a następnie podjąć właściciel nieruchomości.

Zdjęcie: Unsplash.com

 

(tekst i fot. mat. sponsora)