30 lat hrubieszowskich Lechitów – część II

Dnia 19.03.1983 r. zespół wokalno – instrumentalny Lechici działający przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie po raz pierwszy wziął udział w obsłudze mszy świętej w Dzień Świętego Józefa, czyli minęło już 30 lat. Podczas wielu występów w przeróżnych miejscowościach, miejscach i okazji, zdobywając ciągle nowych wykonawców, słuchaczy oraz nagrody, uzyskał wielkie uznanie i szacunek. Jednym ze słuchaczy był Wielki Polak – Papież Jan Paweł II! Poniżej Kalendarium część II.

Reklamy

 

Część I:

30 lat hrubieszowskich Lechitów
Początkowo główny zespół miał inne nazwy, dość trudne, w końcu stanęło na „Lechici”. Ostatecznie polska legenda głosi, że Lech, Czech i Rus …, ale zespół stworzył i od początku nieprzerwanie kieruje organista z w/w parafii p. Leszek Opała. Czyli rozkładając wyraz „Lechici”, to nam wyjdzie Lech – i – ci, czyli Lech (Leszek) i Ci, (czyli, jego zespół). Taką usłyszałem genezę nazwy, od 1984 r. członkini zespołu p. Marty Słupnej, na co dzień pełniącą funkcję z-cy dyr. ZSM nr 3 w Hrubieszowie, która skrupulatnie prowadzi opasłe kroniki zespołu oraz stronę internetową, na podstawie, których przedstawiam poniższe kalendarium zespołu.


Początkowo zespół miał inne nazwy: 

„Juventus”,

„In Te Domine Speravi”,

„Redemptoris Mater”,

„Lechitki”.

Od 1997 roku zespół występuje jako „Lechici”.Kalendarium zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici” – część II

 

– działającego przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie!

 

Rok 1990

 

1990 – Z inicjatywy ks. Andrzeja Puzona oraz inspektora ds. kultury w Urzędzie Miasta p. Teresy Visioli nastąpił 16 I koncert pieśni patriotyczno – religijnej w Tomaszowskim Domu Kultury pod hasłem „Rumunia”. Dochód z koncertu przekazano na głodujących w Rumunii.

1990 – 25 I podobny koncert j/w odbył się w Zamościu. Został wzbogacony fundusz Domu Narodowego.

1990 – 15 II Na cele charytatywne przekazano również dochód z koncertu w Nieledewskim Domu Kultury.

1990 – 25 II koncert charytatywny odbył się w Uchaniach. Operatorem świateł był Ireneusz Spyra a akustykował Z. Jankiewicz.

1990 -29 IV Dziecięcy zespół „Lechitki” jako ubiegłoroczni laureaci występował w Łodzi na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcej Piosenki Religijnej. W recitalu zaprezentowano:

„Wyśpiewać Tobie pragnę”,

„Szczęść Boże”,

„Marija”,

„Ave Maryja”,

„Wezwanie”,

„Od wojny, nędzy”,

„Cumbaja”,

„Gdyby tak Maryja”,

„Jezu, Jezu podaj dłoń”,

„O nienarodzonych”,

„Wierzę”,

„Pastorałka”,

„Ślepiec”,

„Idzie Jezus”,

„O Fridem”.

1990 – Występ zespołu podczas otwarcia Remizy Strażackiej w Obrowcu m.in. wystąpiły: E. Brzycki, B. Polak, J. Gęsior, J. Czujkowska, M. Słupna, L. Opała.

1990 – 11 V Dwa wyróżnienia dla „Lechitek” i „In Te Domine Speravi” podczas I Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej w Zamościu. Tygodnik Zamojski napisał „Niczym profesjonaliści zaprezentowali się członkowie zespołu „In Te Domini Speravi ” z par. M.B.N.P. z Hrubieszowa mający za sobą udział w wielu festiwalach w kraju, a także nagrania dla radia i telewizji”. Odpowiedź członkini zespołu, z-cy dyr. SP nr 3 w Hrubieszowie Marty Słupnej „Śpiewanie jest dla nas modlitwą, a zarazem pożytecznym spędzeniem czasu, dlatego tu jesteśmy”.

1990 – W dn. 24/26 VIII obydwa w/w zespoły z hrubieszowskiej Parafii zajęły I miejsca podczas II Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Lubaczowie. M.in. zaśpiewano razem z hrubieszowskim zespołem „Yago”:

„Obdarz nas pokojem”,

„Wierzę, że przyjdzie …”,

„Wezwanie”. Dziennik,

„Słowo Powszechne” napisał „

Niepokonanymi po raz drugi w Lubaczowie okazały się „Lechitki” z Hrubieszowa. Ten sympatyczny, ubrany w stroje ludowe zespół wyróżnia się obyciem scenicznym. Dał do roku ubiegłego 46 koncertów, a zarobione pieniądze przeznaczył na cele charytatywne„. Ks. mgr A. Puzon proboszcz Parafii powiedział – „Sukces naszych dwóch zespołów przyjmuję z radością … Piękne słowa piosenek i dobra muzyka wychowują społeczeństwo …”. Warto dodać, że zespoły te otrzymały nagrodę Radia Watykańskiego za aranżację piosenek religijnych.

1990 – 2 IX Dożynki parafialne odbyły się pod kościołem, ponownie dodatkowo wystąpił zespół „Yago” w składzie: Arkadiusz Mielniczek i Mariusz Telicki (obaj gitary), Marek Malec (perkusja), Marek Kurys (organy).

1990 – 5 IX w Chełmie został zakupiony sprzęt nagłaśniający, kosztował 670 tyś. zł. Kolumny przywieźli L. Opała i Z. Jankiewicz. Za aparaturę zapłacił ks. mgr Andrzej Puzon, sponsor i opiekun zespołów. Okazało się, że aparatura nie sprawdziła się, więc została oddana. Następna jeszcze tego samego dnia została zakupiona w Lublinie.

1990 – W dn. 17/18 IX odbyły się XI Zamojskie Dni Muzyki, koncert razem z zespołem „Yago” prowadził ks. A. Puzon, a gospodarzem imprezy był ks. Adam Galek.

1990 – 30 IX zespół został zaproszony do Dubienki na Ogólnopolski Zlot Wołyniaków. Uroczystość odbyła się na placu przed Liceum Ogólnokształcącym. Zawiedli akustycy z Chełma.

1990 – W dn. 16/18 XI w Dębicy odbył się I Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej „Polonia Semper Fidelis” Zespół był gościem festiwalu i wystąpił m.in. obok Piotra Szczepanika. W pieśni „O nienarodzonych” solistą był Lech Serafin.

1990 – W dn. 30 XI – 2 XII podróż zespołu na trasie Mościska – Lwów. Dnia 1 XII występ w Katedrze Lwowskiej podczas Mszy Świętej, którą odprawił ks. Ludwik Kamilewski. Z inicjatywy ks. A. Puzona tamtejsze dzieci zostały obdarowane upominkami i słodyczami. Były i niespodzianki, podczas zakupu „towaru” od nieznajomego, ten zniknął razem z pieniędzmi i obyło się bez zakupów. W drodze powrotnej w autokarze wysiadło ogrzewanie, kierowca p. Adam Skotnicki robił, co mógł, ale nic nie pomogło.

 

Rok 1991

 

1991 – 13 I na zaproszenie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, którego przedstawicielem był ks. kapelan Stanisław Obszyński zespół obsłużył Mszę Św. na poligonie w Nowej Dębie.

1991 – 10 II Lechitki, In Te Domine Speravi i Yago wystąpili w HDK na wspólnym koncercie charytatywnym „Pomoc Litwie”.

1991 – 8 III Marek Kurys przywiózł z Warszawy zakupiony wcześniej za 14 mln. zł. organy – Rolanda D – 20

1991 – 9 III członkowie zespołu, aby podwyższyć swój poziom zaprosili dyrektora Szkoły Muzycznej wydziału wokalnego w Zamościu p. Wiesławę Grabek, aby poprowadziła im zajęcia z emisji głosu.

1991 – 13 IV zawarła związek małżeński członkini zespołu Barbara Słupna. Ślubu udzielał ks. A. Puzon. Przysięgę małżeńską, (ponieważ Michał, narzeczony Barbary jest Słowakiem pochodzenia węgierskiego) składali sobie w trzech językach: polskim, słowackim i węgierskim.

1991 – 4 V podczas II Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej w Zamościu Leszek Opała był członkiem Jury, a zespół wystąpił z recitalem.

1991 – 15 VI oba zespoły parafii wyjechały na recital do Łodzi w Kościele Salezjańskim pod Wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. W kilku pieśniach L. Opała wystąpił jako solista.

1991 – 21 VI zespół śpiewał w Uchaniach podczas 11 Ogólnopolskiego Zlotu Wołyniaków 27 Dywizji AK, śpiewano:

„Legiony”,

„Pokolenia”,

„Ułani”,

„Wojenko”,

„Płynie Wisła”

1991 – 28 VI zespół razem z chórem seniorów obsłużył odpustową Mszę Św. w swojej parafii. Seniorzy na wstępie odśpiewali „Gaude Mater” a zespół m.in. „Abba Ojcze”, „Różaniec”, „Niech Pan Ci błogosławi”.

1991 – W dn. 23/25 VIII odbył się III Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej w Lubaczowie. Zaprosił ks. Jerzy Sopel. Wystąpił też zespół „Lechitki” i kapela „Yago”. Koncert odbył się na placu przed szkołą.

1991 – Z okazji Dnia Działacza Kultury 29 V Burmistrz Miasta mgr Leszek Stępka przyznał kierownikowi zespołu p. L. Opale dyplom i nagrodę za cenny wkład w upowszechnianie hrubieszowskiej kultury!

1991 – We wrześniu zespoły „In Te Domine Speravi” i „Lechitki” wydały pierwszą kasetę pt. „Abba Ojcze”. Nagrania zrealizowano w studiu Polskiego Radia w Lublinie. Kierownictwo muzyczne L. Opała, realizacja – Paweł Skura.

1991 – zespół występował w składzie:

Edmund Brzycki,

Jolanta Czujkowska,

Reginald Kawalec,

Marta Słupna,

Beata Polak,

Beata Kryszczuk,

Dorota Pudłowska,

Aneta Dudzic,

Małgorzata Adamus,

Marta Rozkal,

Katarzyna Pawluk,

Tomasz Drzygało,

Jakub Kojder,

Adam Korycki – gitara,

Tomasz Rybak – organy,

Leszek Opała ( kierownik muzyczny).

 

Rok 1992

 

1992 – 16 III zespoły wystąpiły z Recitalem Pieśni Patriotyczno – Religijnej w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uroczystość odbyła się z okazji poświęcenia Oratorium im. Jana Pawła II, którego dokonał ks. Biskup Generał Brygady Sławoj Głódź. Solistą zespołu był Reginald Kawalec, akompaniowali: L. Opała, na Rolandzie D – 20 oraz Marek Kurys na organach, koncert prowadził ks. mgr A. Puzon. Zespół wystąpił w składzie: B. Polak, Beata Kryszczuk, Marta Wojciechowska, Ewa Lebiedowicz, Dorota Pudłowska, A. Dudzic, M. Adamus, Katarzyna Pawluk, M. Słupna, Tomasz Dżygało, Jakub Kojder, E. Brzycki, R. Kawalec.

1992 – 15 V Zespół obsłużył Mszę Św., podczas której ks. Biskup Jan Śrutwa udzielił młodzieży szkolnej sakramentu bierzmowania.

1992 – 28 V w HDK odbył się koncert charytatywny, z którego dochód przekazano na zakup echokardiografu dla dzieci z wadą serca Regionu Południowo – Wschodniego. Koncert prowadził redaktor Radia Lublin p. Dariusz Turecki. M.in. wystąpili: Małgorzata Pawluk, B. Polak, T. Dżygało, R. Kawalec.

1992 – 12 VI Na Ogólnopolskim Zlocie Młodzieży w Moniatyczach zespół razem z „Yago” wystąpił z recitalem z muzyką na żywo, m.in./ zaśpiewano „Przeżyj to sam”.

1992 – Podczas Odpustu w swojej Parafii m.in. wystąpili: T. Dżygało, Paweł Zezula, J. Kojder, Marta Rozkal, D. Pudłowska, B. Kryszczuk, M. Słupna.

1992 – Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zespół uświetnił Mszę Św., w której uczestniczył również Kurator Oświaty mgr Marian Szostak.

1992 – 11 XI w Dniu Święta Niepodległości w HDK zespół wystąpił z recitalem Pieśni Patriotyczno – Religijnej. Koncert prowadził ks. mgr A. Puzon.

1992 – W listopadzie zespół razem z kapelą „Yago” wystąpił z recitalem w Dębicy, m.in. zaśpiewano:

„Confiteor”,

„Przez ile dróg”,

„Przeżyj to sam”,

„Cumbaja”.

1992 – W czasie Pasterki zaśpiewano:

„Gdy śliczna Panna” – jako psalm,

„Bracia Patrzcie jeno”,

„Pasterze mili”,

„Cztery Lata”,

„Gdy się Chrystus”.

 

1992 – Zespół występował w składzie:

 

Beata Polak,

Beata Kryszczuk,

Marta Wojciechowska,

Ewa Lebiedowicz,

Dorota Pudłowska,

Aneta Dudzic,

Małgorzata Adamus,

Katarzyna Pawluk,

Aneta Kaczkowska,

Marta Słupna,

Tomasz Drzygało,

Jakub Kojder,

Edmund Brzycki,

Reginald Kawalec,

Paweł Zezula

 

Rok 1993

 

1993 – 15 III w czasie rekolekcji wielkopostnych zespół wyjechał do Włodzimierza Wołyńskiego (Ukraina), aby mieszkającym tam Polakom zaśpiewać Pasję wg św. Mateusza.

1993 – 25 IV z okazji Miesiąca Pamięci Narodowej na cmentarzu wojennym zespół czynnie uczestniczył we Mszy Świętej.

1993 – 12 VI odbył się IV Zamojski Festiwal Pieśni i Piosenki Religijnej w Kościele św. Krzyża, w którym udział wzięły „Lechitki”.

1993 – W listopadzie zespół dwukrotnie wystąpił w HDK z recitalem piosenki patriotyczno – religijnej. Koncerty odbyły się w związku z nadaniem Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Hrubieszowa: ks. Biskupowi Polowemu WP Sławomirowi Leszkowi Głodziowi oraz ks. Biskupowi Janowi Śrutwie – Ordynariuszowi Zamojsko – Lubaczowskiemu.

1993 – W dn. 26/27 XI w Chełmie i Hrubieszowie odbył się Pierwszy Okręgowy Przegląd Wojskowych Zespołów Muzycznych. W czasie recitalu zespół zaśpiewał:

„Gaude Mater”,

„Za Niemen”,

„Mosty”,

„Nim świt”,

„Krakowiaki”,

„Rozmaryn”,

„Raduje się”,

„Legiony”.

Również wystąpili: „Bizony” z JW. 2122 z Hrubieszowa, „Kontrast” KG Hrubieszów, „Lechitki” Parafia Garnizonu Hrubieszów, zespoły z Bielsko – Białej, Krakowa, Stawów, Dębicy, Przemyśla.

1993 – W dowód uznania – podziękowania za współpracę na niwie krzewienia kultury w Garnizonie Hrubieszów otrzymał L. Opała od Dowódcy Garnizonu ppłk. dypl. Adama Makary, kierownika Klubu Garnizonowego mjr mgr Stanisława i oficera wychowawcy mjr. mgr Jerzego Wojtasiuka.

1993 – Zespół występował w składzie:

Beata Polak,

Beata Kryszczuk,

Małgorzata Adamus,

Małgorzata Hanc,

Anna Oryszczak,

Marta Oryszczak,

Agnieszka Walicka,

Małgorzata Lebiedowicz,

Justyna Kaczkowska,

Aneta Kaczkowska,

Katarzyna Pawluk,

Marta Słupna,

Tomasz Drzygało,

Jakub Kojder,

Dominik Ostrowski,

Andrzej Pawka,

Marcin Ciesielczuk,

Reginald Kawalec,

Piotr Świder

 

Rok 1994

 

1994 – 11 I podczas wizyty szefa Sztabu Generalnego WP – Gen. Tadeusza Wileckiego i ks. Biskupa Polowego S. L. Głodzia w Jednostce Wojskowej w Hrubieszowie zespół wystąpił z koncertem kolęd.

1994 – 11 III udział w II Okręgowym Przeglądzie Piosenkarzy Amatorów i Amatorskich Zespołów Estradowych w Przemyślu organizowanym przez Krakowski Okręg Wojskowy.Zespół zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej, który się odbył w Dęblinie. Tam ośmioosobowy zespół w składzie:

Beata Polak,

Anna Kryszczuk,

Małgorzata Hanc,

Aneta Kaczkowska,

Jakub Kojder,

Marcin Ciesielczuk,

Dominik Ostrowski

i Andrzej Pawka.

po wykonaniu utworów: „Marsz Wojskowy a cappella” z repertuaru Chóru Rezonans z Zamościa oraz „Rozszumiały się wierzby” w opracowaniu Józefa Przytuły zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Gdyni. Nastąpił czas prób pod okiem p. Elżbiety Szaniawskiej.

1994 – 23 III w czasie rekolekcji wielkopostnych wraz z dziecięcym zespołem „Lechitki” odbył się występ z recitalem piosenki religijnej w Katedrze Zamojskiej. Maskotką obu zespołów była najmłodsza uczestniczka Ola Opała, która w dzień swoich urodzin po raz pierwszy wystąpiła przed publicznością.

1994 – Stało się już tradycją, że w Niedzielę Palmową w czasie wszystkich Mszy św. zespół śpiewa Pasję wg Św. Mateusza, w tym roku w składzie: ks. A. Puzon w roli Chrystusa, Leszek Opała – narrator, Reginald Kawalec jako inna osoba, Beata Polak, Anna Kryszczuk, Agnieszka Walicka, Beata Kryszczuk, Justyna Kaczkowska, Anna Kaczkowska, Małgorzata Hanc, Katarzyna Pawluk, Marta Oryszczak, Małgorzata Lebiedowicz, Edmund Brzycki, Andrzej Pachla, Dominik Ostrowski, Andrzej Pawka, Jarosław Jonak, Jan Stępka, Piotr Świder, Lech Serafin, Jakub Kojder, Marcin Ciesielczuk w chórze.

1994 – Występ zespołu podczas obchodów 200 rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej w Racławicach po honorowym patronatem premiera RP Waldemara Pawlaka i Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa.

1994 – 7 VI Udział aktywny podczas „Bożego Ciała” na poligonie w Nowej Dębie.

1994 – 27 VI występ podczas Odpustu w Aleksandrowie u ks. Eugeniusza Łabisza. Po Mszy Św. wspólne spotkanie przy ognisku.

1994 – SUKCES !!! W dn. 7/9 VII odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żołnierskiej – Arsenał Artystyczny Gdynia 94. Zespół , wypadł znakomicie zdobywając III miejsce – Brązową Nutę oraz nagrodę dyrektora Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (kryształowy puchar), Ministra Kultury i Sztuki (10 mln zł.) a także dyrektora wydawnictwa „Bellona” (zestaw albumów). Swoją nagrodę „Lechitki” wyśpiewały wykonując „Marsza Wojskowego” z repertuaru chóru „Rezonans” z Zamościa w opracowaniu Alicji Saturskiej i aranżacji Kazimierza Ołtarzewskiego. Wystąpili:

A. Pawka,

B. Polak,

A. Oryszczak,

J. Kojder,

D. Ostrowski,

 M. Ciesielczuk,

M. Hanc,

A. Kaczkowska,

L. Opała.

W przerwie korzystano w celach rekreacyjnych z basenu.

1994 – We wrześniu w Chełmie Lub. na zaproszenie Straży Granicznej WOP zespół uczestniczył w uroczystościach związanych z poświęceniem pomnika 27 Dywizji Armii Krajowej.

1994 – Z okazji Święta Niepodległości w HDK zespół wystąpił z recitalem piosenki patriotycznej i religijnej wykonując utwory:

„Rozszumiały się wierzby”,

„O mój Rozmarynie”,

„Raduje się serce”,

 „Marsz Wojskowy”,

„Za Niemen”,

„Jasnoniebieska”,

koncert prowadził ks. A. Puzon.

1994 – 14 X w Chełmie zespół wziął udział w II Konkursie Muzyki Popularnej Zespołów Wojskowych „Żołnierskie Serce” Krakowskiego Okręgu Wojskowego. Wieczorem dyskoteka, na której nie zabrakło również członków naszego zespołu.

1994 – W dn. 17/19 XI w HDK odbył się I Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej i Żołnierskiej – Hrubieszów 94. Festiwal prowadziła Anna Dąbrowska – redaktor TVP w Lublinie, rodem z Hrubieszowa. Po raz pierwszy zespół zaśpiewał „Młodością Kolumbów” . Piosenka ta była hymnem Arsenału – Gdynia 94. Kierownik artystyczny L. Opała zaaranżował ją i przeniósł na grunt tego festiwalu. Utwór ten bardzo podobał się publiczności i stał się hymnem hrubieszowskiego festiwalu. Gościnnie wystąpił chór „Rezonans” z Zamościa pod kierownictwem Alicji Saturskiej.

1994 – 25/26 X Zespół wydał drugą kasetę „Najpiękniejsze kolędy”. Nagranie zrealizowano w P.G Sound Studio w Lublinie. Realizacja nagrań: Adam Galant, Przemysław Pasieczny i Maciej Znamierowski. Skład zespołu: Iwona Szwanc, B. Polak, A. Kaczkowska, A. Oryszczak, M. Ciesielczuk, R. Kawalec, A. Pawka, M. Lebiedowicz, K. Pawluk, J. Kaczkowska, M. Oryszczak, M. Hanc, M. Słupna, B. Kryszczuk, J. Kojder, D. Ostrowski, A. Pachla, L. Serafin, E. Brzycki, kier. zesp. L. Opała, op. duchowy ks. A. Puzon, projekt okładki prof. Wiktor Zin.

1994 – zespół występował w składzie:

Leszek Opała – kierownik muzyczny,

Iwona Szwanc,

Beata Polak,

Aneta Kaczkowska,

Anna Oryszczak,

Agnieszka Walicka,

Marcin Ciesielczuk,

Andrzej Pawka,

Małgorzata Lebiedowicz,

Katarzyna Pawluk,

Justyna Kaczkowska,

Marta Oryszczak,

Małgorzata Hanc,

Marta Słupna,

Beata Kryszczuk,

Jakub Kojder,

Dominik Ostrowski.

 

Poeta Goethe!

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź
Tam ludzie dobre serca mają.
Wierzaj mi – źli ludzie
Nigdy nie śpiewają”

I jest to myśl wiodąca ks. Prałata Andrzeja Puzona, którą i która, mobilizuje zespół do dalszego rozwoju.


cdn.


Uwaga!
 
Dnia 15.09.2013 r. „Lechici” będą obchodzili 30. lecie swej działalności. Wszystkich członków grupy młodzieżowej, którzy kiedyś śpiewali w zespole zapraszamy na uroczystość. Rozpocznie ją Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie o godz. 17.00. Bliższych informacji udziela kierownik artystyczny zespołu  Leszek Opała – kontakt z naszym szefem  na głównej stronie internetowej zespołu – www.lechici.pl.


 

 

We współpracy z p. Martą Słupną

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Okładka I Kasety zespołów – „In Te Domine Speravi” i „Lechitki”, pt.  „Abba Ojcze”.