18 kwietnia 2024

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część X

Założyciel zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici” Leszek Opała i wspierający ich ks. prałat Andrzej Puzon nigdy nie przepuszczali, że będą uczestniczyć w tylu i takich miejscach, z tak ważnych dla kraju, wschodnich przyjaciół, jak i lokalnych wydarzeń, w towarzystwie wysokiej klasy artystów, innych zespołów, a słuchaczami oprócz zachwyconych przybyłych, będą wybitne postacie. Poniżej, przeżyjmy to jeszcze raz, część X Kalendarium Zespołu i zdjęcia obejmujący lata 2010 – 2011.


Kalendarium – część X

– obejmująca lata 2010 – 2011,

zespołu instrumentalno – wokalnego „Lechici”

działającego przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

pod kierownictwem p. Leszka Opały i wsparciu ks. Prałata ppłk Andrzeja Puzona <


Pierwsze nazwy zespołu: 

 „Juventus”,

„In Te Domine Speravi”,

„Redemptoris Mater”,

„Lechitki”.

Od 1997 roku zespół występuje jako „Lechici”.



Rok 2010


2010 – 26.01 – Nowy Rok zespół rozpoczął od recitalu w Urzędzie Miasta. Na zaproszenie Burmistrza Miasta Hrubieszowa Lechici wystąpili z koncertem kolęd i pastorałek podczas corocznego spotkania opłatkowego.


2010 – 28. 03 – W kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie po raz 25. zespół wykonał Opis męki Chrystusa – Pasję wg św. Mateusza. Ten wielogłosowy utwór a cappella na chór i głosy solowe wykonywał podczas każdej Mszy św. Wzięło w niej udział 56 obecnych i byłych członków zespołu. Pasję transmitowało Radio Zamość można jej również było wysłuchać na portalu internetowym lubiehrubie nagranym przez RTM Staszic w Hrubieszowie.


2010 – 30.03. – od organizatorów koncertu we Lwowie w dn. 24 – 25 IV 2009 r. Panów Kazimierza Micińskiego i Edwarda Kuca zespół otrzymał podziękowanie za wystąpienie przed publicznością lwowską w tym charytatywnym spotkaniu z muzyką sakralną. W swoim podziękowaniu piszą:” … Pop – oratorium „Miłosierdzie Boże” i „ Kantata dla Bogurodzicy” stały się dla widza lwowskiego przeżyciem niecodziennym, a dla wszystkich mogących uczestniczyć w tym niezwykłym przedsięwzięciu – niezapomnianym doświadczeniem. Zachwyty, łzy wzruszenia, niekończący się aplauz oraz stałe zapytania „o jeszcze”, świadczą o wielkim wrażeniu, jakie Państwa twórczość pozostawiła w sercach lwowiaków. Była to znakomita, pozostająca na długo w pamięci uczta duchowa! To niecodzienne wydarzenie artystyczne udało się zrealizować dzięki Państwa osobistemu zaangażowaniu….”


2010 – 13.04 – Lechici pojechali na Ukrainę do Łucka. Tam o godz. 18.00 (czasu ukraińskiego) w Katedrze pw. Świętego Piotra i Pawła uczestniczyli w uroczystościach w intencji ofiar zbrodni katyńskiej oraz osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w sobotę dn. 10.04.br.


2010 – 16.05. – niedziela godz. 19.00 – Lechici wzięli udział w Koncercie Kultury Kresowej – „Wołyński trakt od Rymacz do Krzemieńca”. Odbył się on na Placu Łuczkowskim w Chełmie podczas II Ogólnopolskiego Zjazdu Kresowian z Ziemi Lubomelskiej i Wołynia. Obok Lechitów wystąpiły również kapele: Lwowska, z Mazowsza, Polesia i Nadbuża. Koncert prowadził poeta chełmski – Krzysztof Kołtun.


2010 – 2.06. – w ramach Lubaczowskiego Dnia Papieskiego zespół Lechici wziął udział w koncercie organizowanym z okazji 19 rocznicy pobytu w LubaczowieCzcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II. Wielki Koncert Papieski odbył się późnym wieczorem (o godz. 21.00 ) w lubaczowskiej konkatedrze Jana Pawła II (Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej). Wraz z Zespołem Muzyki Sakralnej „LUMEN”, chórem „Canzone” z Lubaczowa, gościem specjalnym – Jackiem Kotlarskim oraz tercetem smyczkowym „La Prima Vera” z Zamościa „Lechici” wykonali oratorium „TOTUS TUUS MARYJO w hołdzie Janowi Pawłowi II” kompozycji Zbigniewa Małkowicza.


2010 – 4.06. – Zamość – zespół wystąpił w koncercie z okazji 30. lecia zamojskiej ”Solidarności”. Z powodu deszczowej pogody, zaplanowane uroczystości na Rynku Wielkim, niestety nie odbyły się. Zostały przeniesione do siedziby Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego. W koncercie wystąpili : Lechici pod kierunkiem Leszka Opały, Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” z Poznania pod dyrekcją Zbigniewa Małkowicza, Orkiestra Symfoniczna z Zamościa pod batutą Władysława Swachy oraz zespół „Lolek Orkiestra” z Krasnegostawu. Jako solista wystąpił młody dobrze zapowiadający się jazzman Jacek Kotlarski. Obchodom rocznicowym patronowali : „ Dziennik Wschodni” i Radio Lublin.


2010 – 17.07. – Hrubieszów – tego dnia odbywały się tutaj 91. Wojewódzkie Obchody Święta Policji. Rozpoczęła je Msza św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą celebrował ks. bp Wacław Depo, ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Podczas, tych trwających cały dzień, uroczystości nie zabrakło również Lechitów. Zespół obsłużył Mszę św. wspólnie z Orkiestrą Reprezentacyjną Komendy Stołecznej Policji z Warszawy. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, w parku miejskim i na scenie przed HDK rozpoczął się festyn policyjny. Atrakcją i gwiazdą wieczoru była grupa VOX, któremu na scenie towarzyszył zespół wokalny LECHICI. Dla zespołu było to wielkie wyzwanie i wyróżnienie. Wspólnie zaśpiewali dwie piosenki: „ Szczęśliwej drogi już czas” i „ Jak obłok” M. Grechuty.


2010 – 25.07. – Tomaszów Lubelski – z okazji odbywających się Dni Muzyki Sakralnej Lechici wystąpili we wspólnym koncercie ze Zbigniewem Małkowiczem i jego zespołem „Lumen” z Poznania Koncert nosił tytuł „ Moja Miłość’ i w całości oparty jest na tekstach pochodzących z „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny.
To już czwarty projekt, którego autorem muzyki jest zaprzyjaźniony z Lechitami – Z. Małkowicz. Od 2005 r. zespół współpracuje z poznańskim kompozytorem i jako jedyny w Polsce śpiewa wszystkie projekty (dotychczas powstały cztery) skomponowane przez tego kompozytora.


2010 – 19.09. – w niedzielę o godz.7.00 w Sanktuarium „Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbyła się Msza św., w której uczestniczyli „Lechici”. Celebrował ją i wygłosił homilię ks. prałat Andrzej Puzon. Zespół odpowiedzialny był za oprawę muzyczną . Zaśpiewał m.in. „Panis Angelicus” Cesara Francka i utwór a cappella – „Umiłowałeś nas do końca”. Mszę św. bezpośrednio emitował program I Telewizji Polskiej. ”Lechici” i ks. prałat mieli zaszczyt już po raz drugi uczestniczyć w tej ogólnopolskiej Mszy św. w Łagiewnikach ( pierwszy raz 2 lata temu w 2008 r.).


2010 – 6 – 7.11. – w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się jubileuszowy XV Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Wzięło w nim udział, prezentując wysoki poziom artystyczny, wielu wykonawców : zespołów i solistów z całej Polski. „Lechici”, jak co roku, wokalne zmagania rozpoczęli od hymnu Festiwalu ‘Młodością Kolumbów”. W koncercie inauguracyjnym, tym razem, wystąpili wraz ze swoim przyjacielem Dariuszem Tokarzewskim ( z grupy VOX) oraz kwartetem smyczkowym „La Prima „Vera” z Zamościa. Za całokształt działalności przy organizacji Festiwalu ( od początku jego istnienia) zespół otrzymał wyróżnienie wojewody lubelskiego. Gośćmi Festiwalu był znany piosenkarz Bogusław Mec i Wolna Grupa Bukowina. W niedzielę popołudniu o godz.13 00 w kościele pw. MBNPomocy w Hrubieszowie odbyła się uroczysta Msza św.. Wzięli w niej udział m.in. władze miasta oraz organizatorzy, członkowie komisji i uczestnicy XV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej Wojska Polskiego, a także żołnierze, którzy powrócili z misji w Afganistanie i członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Mszę św. transmitowała TV Polonia ..


2010 – w zespole śpiewali:

soprany –

Ewa Gronkiewicz,

Marta Klimberzin,

Beata Polak,

Aleksandra Opała – Wójcik ,

Angelika Patyjewicz,

Natalia Tymecka ,

Ewa Wąsik,

Patrycja Wójcik,

Iga Wojtowicz;

alty –

Beata Czarnecka,

Diana Głowacz,

Marlena Huskowska,

Justyna Kaczkowska,

Ewa Kaczkowska,

Agata Lipska,

Iwona Naja,

Ewelina Tymecka,

Marta Słupna;

tenory –

Tomasz Dąbrowski,

Sławomir Lebiedowicz,

Łukasz Małyska,

Kamil Nazar (do XI ),

Mateusz Otręba (do XI );

basy –

Grzegorz Czarnecki,

Paweł Kasztelański,

Leszek Skowroński,

Jacek Wróbel,

Paweł Wojczuk (do XI );

zespół instrumentalny –

Jarosław Jonak – gitara basowa,

Mateusz Sołtysiak – gitara elektryczna,

Wojciech Sołtysiak – gitara akustyczna,

Karol Opała – instrumenty perkusyjne,

Bartłomiej Majewski – instrumenty perkusyjne,

Daniel Mołodkiewicz – instrumenty perkusyjne,

Leszek Opała – instrumenty klawiszowe



Rok 2011

 

2011 – 17.04. – zespół „Lechici” podczas pięciu niedzielnych Mszy św. wykonał Pasję wg św. Mateusza. Ten wielogłosowy utwór „Lechici” wykonują już 25 lat. Tak wiec ten rok jest jubileuszowym. W czasie Misterium męki Pańskiej śpiewało 47 osób. Narrację prowadził Leszek Opala, rolę Jezusa wyśpiewał ks. Andrzej Puzon, a rolę Piłata i innych osób wykonał Sławomir Lebiedowicz.

 

2011 – 4 – 8 .07. – zespół wyjechał w pięciodniową wakacyjną podróż. Głównym miejscem pobytu było Łośno k/ Gorzowa Wielkopolskiego. „Lechici” mieszkali, więc w przepięknej okolicy, wśród lasów, w domku letniskowym Państwa Ebertów (hrubieszowian mieszkających obecnie w Gorzowie Wlkp.), którzy na czas naszego pobytu udostępnili nam swoje miejsce weekendowego wypoczynku.

 

2011 – 27.08. – zespół „Lechici” wyjechał do Komarowa. Miał zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach poświęconych bohaterom bitwy pod Komarowem 1920 r. Przybył tam na zaproszenie organizatorów dwudniowych uroczystości: ks. Tomasza Bomby – proboszcza tamtejszej parafii i Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. „Lechici” obsłużyli Mszę św. za poległych ułanów. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. prał. płk Andrzej Puzon. Zaraz po niej zespół wykonał półtoragodzinny koncert patriotyczny pod hasłem: „ Pieśnią do serca – sercem do Ojczyzny”. Poezję patriotyczną i fragmenty prozy wielkich Polaków ( m.in. Karola Wojtyły, Leopolda Staffa, Władysława Syrokomli, Jana Lechonia) recytował w czasie koncertu gość specjalny znakomity i znany aktor Pan Jerzy Zelnik.

 

2011 – 11.09. – z okazji 91.rocznicy wojny z bolszewikami odbyły się uroczystości upamiętniające zwycięską bitwę 15 Pułku Piechoty „Wilków” pod Stefankowicami, która rozegrała się 05.09.1920 r. Polacy zwyciężyli z niewspółmiernie większą konnicą Budionnego. Na zaproszenie Wójta , Rady Gminy Hrubieszów oraz Stowarzyszenia „Sosenka” ze Stefankowic zespół wokalny „Lechici, pod dyrekcją Leszka Opały, miał zaszczyt wystąpić podczas tych uroczystości. Koncertem noszącym tytuł „Pieśnią do serca –sercem do Ojczyzny” zaprosił wszystkich uczestników tego Święta na wspólną wędrówkę z pieśnią patriotyczną, legionową i religijną.

 

2011 – 5 – 6.11. – w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył sięXVI Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego Hrubieszów – 2011. W tym roku odbył się on pod hasłem „Budujcie na Ewangelii”. W przesłuchaniach wzięły udział zespoły wokalne i soliści z całej Polski m.in. Elbląga. Przemyśla, Warszawy, Lublina, Gdyni, Opola. Festiwal rozpoczął hymn „Młodością Kolumbów”, który, jak co roku wykonali „Lechici” – współgospodarze tego Festiwalu. Zespół uczestniczy w nim od początku istnienia Festiwalu, czyli od 1994 r., który wtedy jeszcze miał zasięg Okręgu Krakowskiego.

 

2011 – 26.11. – Św. Cecylia patronka śpiewu, muzyki kościelnej, chórów i organistów zawiodła „Lechitów” do Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej w Lublinie, by tam wyśpiewać półtoragodzinny koncert z okazji Cecylianki. Zespół zaprezentował się w 18. utworach o różnorodnym charakterze. Swój koncert podzielił na trzy części: religijną, patriotyczną i biesiadną. Całość prowadził ks. prałat Andrzej Puzon, a nad stroną muzyczną czuwał kierownik zespołu Leszek Opała. Koncert spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, ogromną serdecznością i wielkim aplauzem.

 

2011 – w zespole śpiewali

soprany –

Kalina Chropot,

Ewa Gronkiewicz,

Aleksandra Kaniuga, (od IX),

Marta Kogut (od X ),

Paulina Kosidło,

Marta Kowalik (Klimberzin),

Beata Polak,

Aleksandra Opała – Wójcik ,

Angelika Patyjewicz,

Natalia Tymecka ,

Ewa Wąsik,

Karolina Winogrodzka,

Martyna Witkowska (do IX),

Patrycja Wójcik,

Iga Wojtowicz;

alty –

Beata Czarnecka,

Marlena Huskowska,

Justyna Kaczkowska,

Ewa Kokoć ( Kaczkowska),

Klaudia Koniec,

Agata Lipska,

Iwona Naja,

Martyna Nosko (do V),

Paula Nowak,

Ewelina Tymecka,

Marta Słupna;

tenory –

Michał Bas,

Tomasz Dąbrowski,

Sławomir Lebiedowicz,

Łukasz Małyska;

basy –

Grzegorz Czarnecki,

Paweł Kasztelański,

Leszek Skowroński,

Jacek Wróbel,

zespół instrumentalny –

Jarosław Jonak – gitara basowa,

Mateusz Sołtysiak – gitara elektryczna,

Wojciech Sołtysiak – gitara akustyczna,

Karol Opała – perkusja,

Leszek Opała – instrumenty klawiszowe

 

 

cdn.

Więcej na stronie internetowej zespołu – www.lechici.pl

 

Kroniki i stronę internetową zespołu,

Na wysokim poziomie prowadziła i prowadzi długoletnia członkini „Lechitów” p. Marta Słupna, na podstawie, których, kalendarium z lat 1982 – 2009 opracował niżej podpisany, a dalej już p. Marta

przygotował –

Marek Ambroży Kitliński (mak)

 

 

Uwaga KSIĄŻKA!

Jeszcze jest trochę egzemplarzy książki o Lechitach znakomicie i bogato opracowanej przez p. Martę Słupną, kto chciałby Ją nabyć, powinien skontaktować się z autorką lub w Parafii MBNP w Hrubieszowie przy ul. Dwernickiego.

Książka o działalności zespołu „Lechici” – autor Marta Słupna »


 

 

Czytaj też:

30 lat hrubieszowskich Lechitów!!!

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część II

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część III

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część IV

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część V

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VI

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VII

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VIII

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część IX