21 września 2023

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część XI

Założony przy parafii MBNP w Hrubieszowie przez Leszka Opałę i zawsze wspierającego ich ks. prałata Andrzeja Puzona zespół wokalno – instrumentalny „Lechici” występował na scenach, w salach, budynkach i w takich miejscach, które wymagały skupienia, rozwagi, przemyśleń, zawsze przy licznych słuchaczach, często wybitnych postaciach, w tym Papieża Polaka Jana Pawła II. Byli zapraszani zawsze jako ozdoba licznych uroczystości państwowych, patriotycznych, lokalnych, koncertów, konkursów, festiwali, słuchani i oklaskiwani, najczęściej na stojąco. Jeszcze ich nazwa Lechici sięgająca dawnych dziejów naszej Ojczyzny, też ma swój urok i zostaje w pamięci, i tak zapewne będzie jeszcze długo, bardzo długo…

Reklamy


Poniżej, przeżyjmy to jeszcze raz, część XI Kalendarium obejmująca lata 2012 – 2013 

zespołu instrumentalno – wokalnego „Lechici”

Reklamy

działającego przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie

pod kierownictwem p. Leszka Opały i wsparciu ks. Prałata ppłk. Andrzeja Puzona

Reklamy


Pierwsze nazwy zespołu: 

„Juventus”,

„In Te Domine Speravi”,

„Redemptoris Mater”,

„Lechitki”.

Od 1997 roku zespół występuje jako „Lechici”.Kalendarium – część XI

– obejmująca lata 2012 – 2013

 

Rok 2012

 

2012 – 01.04. – w Niedzielę Palmową – „Lechici” wykonali Mękę Pańską wg św. Mateusza – wielogłosowy utwór a’ cappella na chór i głosy solowe. Pasję zespół wykonywał podczas każdej Mszy św. w godz. 8.00, 9.30, 11.00, 12.15 i 16.00 w kościele p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie ( parafia garnizonowa).

 

2012 – 13.05. – w Strzyżowie odbyła się KRESOWA MAJÓWKA MOTOCYKLOWA. Rozpoczęła ją Msza Święta w intencji motocyklistów o godzinie 14:00 w nowym kościele w Strzyżowie. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. prałat Andrzej Puzon. Oprawę muzyczną liturgii zapewnili „Lechici”. Po Mszy św. nasz zespół wystąpił, dla uczestników rajdu i miejscowej ludności, z półgodzinnym koncertem pieśni patriotycznych.

 

2012 – 28.06. – zespół gościł w Smoligowie w Domu Opiekuńczo – Leczniczym – „Dar Życia”. Tam wystąpił w recitalu patriotyczno – religijnym i obsłużył muzycznie Mszę św., którą celebrował ks. prałat Andrzej Puzon. „Lechci” pod kierunkiem Leszka Opały zaśpiewali m.in. pieśni:

„Kochany Bracie…”,

„ Nabucco” – chór niewolników Giuseppe Verdiego,

Magnificat – Zbigniewa Małkowicza do tekstu św. siostry Faustyny.

Solistka zespołu – Aleksandra Opała – Wójcik zaśpiewała „ Ave Maryja” G. Cacciniego.

 

W uroczystości uczestniczył najstarszy z mieszkańców Domu Opiekuńczo – Leczniczego – bagatela – 102 letni pan Celestyn Skibiński, u którego gościliśmy i wystąpiliśmy z koncertem na uroczystości jubileuszu jego setnych urodzin.

 

2012 – 08.07. – 13.07. – w tych dniach odbywaliśmy kolejne długo oczekiwane wspólne wakacje na tej samej ziemi, co w ubiegłym roku, czyli Ziemi Lubuskiej w Łośnie – przepięknej pachnącej lasem niewielkiej miejscowości, z dala od huku i zgiełku, miejsca, gdzie czas płynie może i tak samo szybko, ale na pewno inaczej – radośniej. Mieszkaliśmy w domku letniskowym zaproszeni po raz drugi przez Państwa Marzannę (z d. Najczuk) i Tomasza Ebertów.

 

2012 – 16.07. – o godz.18.00 w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim odbył się, w ramach odbywających się tam uroczystości odpustowych, koncert ze Zbigniewem Małkowiczem i jego zespołem „Lumen” z Poznania. Jako soliści wystąpili Joanna Janiak i Jacek Kotlarski. Koncert odbył się przy ołtarzu polowym Sanktuarium i nosił tytuł „Królowo nasza”. To piąty projekt Zbigniewa Małkowicza, w którym również po raz piaty wzięli udział „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały, który w tym roku w końcu odważył się i dyrygował podczas koncertu. Skończył przecież dyrygenturę.

 

2012 – 31.08. – „Lechici” już kilkanaście lat biorą udział w uroczystościach związanych z obchodami założenia w Hrubieszowie grupy AA, który odbył się w Zakładzie Karnym. W tym roku jej członkowie obchodzili już 21. jubileusz. „Lechici „obsłużyli muzycznie Mszę św. w ich intencji, którą celebrował ks. prałat Andrzej Puzon. Po liturgii odśpiewali 30. minutowy mini- recital.

 

2012 – 02.09. – przed południem o godz. 11.00 „Lechici” obsłużyli muzycznie dożynkową Mszę św. w swojej parafii, a tuż po niej dali krótki mini – recital. Uroczystości skończyły się przed 13.00. O godz. 14.30 uczestniczyli w kolejnym Święcie Plonu w Białopolu, tym razem miały one charakter gminny. „Lechici wystąpili tu z 50. minutowym koncertem.

 

2012 r. – październik – Leszek Opała napisał muzykę do „Wiślanej litanii” – wiersza, którego autorem jest Krzysztof Kołtun.

 

2012 – 17.09. – o godzinie 11.00 na cmentarzu wojskowym odbyła się uroczystość upamiętniająca 73. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. W tej podniosłej uroczystości wzięli udział również „Lechici”. Rozpoczęli ją od krótkiego recitalu przeplatanego wierszami mówiącymi o tragicznych dniach II wojny światowej.

 

2012 – 22.09. – W tym roku lubomelska parafia pw. Świętej Trójcy (na Ukrainie) obchodziła swój jubileusz 600 lecia. W jubileuszu wzięli udział „Lechici”. Uroczystości odbywały się pod przewodnictwem biskupa kijowskiego Stanisława Szyrokoradiuka, innych księży z Wołynia, a także naszego ks. prałata i diakona Patryka. Tutaj pieśń „Lubomelska Panienko” do tekstu Krzysztofa Kołtuna i muzyki Leszka Opały nabrała większego wyrazu i historycznego znaczenia.

 

2012 – 14.10. – już po raz siódmy, bo tyle lat współpracują, „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały, z Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie ( obecnie Zespołu Szkół Miejskich nr 3), Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Hrubieszowski Dom Kultury byli organizatorami XII Dnia Papieskiego w naszym mieście. We wspólnym koncercie wystąpili w niedzielę w sali widowiskowej HDK. W tym roku Dzień Papieski odbył się pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież rodziny”. Koncert prowadził ks. prałat Andrzej Puzon.

 

2012 – 11.11. – Z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości w niedzielę o godz. 13.30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie została odprawiona uroczysta Msza św. Celebrował ją i homilię wygłosił ks. bp Mariusz Leszczyński z Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej. Mszę św. bezpośrednio transmitowała na cały świat TV Polonia.

 

2012 – 15.11. – „Lechici” razem z poznańskim zespołem „Lumen” wystąpili z koncertem pop – oratorium – „Miłosierdzie Boże” Zbigniewa Małkowicza do tekstów św. siostry Faustyny. Koncert odbył się w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II i był uwieńczeniem całodziennego sympozjum na temat życia i działalności św. Faustyny. Zespół solidnie przygotował się do tego występu, wyśpiewał wszystko, co zadyrygował ich szef Leszek Opała, a trzeba powiedzieć, że naprawdę dobrze mu „szło”. Nie na darmo przecież skończył dyrygenturę.

 

2012 – 17/18.11. – zespół „Lechici” zainaugurował XVII Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego – Hrubieszów 2012. Wystąpił z koncertem wspólnie z zaprzyjaźnionym z nim Dariuszem Tokarzewskim (byłym członkiem grupy VOX), z którym współpracując od 2005 roku już wiele razy miał okazję razem prezentować się na scenie. Lechici zaprezentowali się w różnorodnym repertuarze i różnej formie muzycznej. Co roku starają się wnieść do tego rozpoczynającego festiwal koncertu coś nowego, innego i może nawet zaskakującego.

 

2012 – 03.12. – w poniedziałek o 17.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyło się niecodzienne spotkanie. Na zaproszenie zespołu wokalnego „Lechici” i Wojciecha Sołtysiaka (radnego i członka „Lechitów”) gościł u nas w Hrubieszowie, na co dzień mieszkający w Chełmie Lubelskim Krzysztof Kołtun – poeta, pisarz, historyk, człowiek o wielkiej erudycji, znawca historii Wołynia i Kresów Wschodnich. W kawiarence HDK promował swoją ostatnią książkę „ Rodopis z Wołynia”.

 

2012 – 20/21.12. a potem 28.12. – „Lechici” uczestniczyli w spotkaniach opłatkowych: w hrubieszowskiej Szkole Specjalnej, Straży Granicznej i podczas sesji Rady Miasta. W czasie tych uroczystości zespół wystąpił z koncertami kolęd, które zostały bardzo ciepło przyjęte.

 

2012 – w zespole śpiewali

 

soprany

Kalina Chropot,

Ewa Gronkiewicz,

Karolina Grzeszczuk,

Aleksandra Kaniuga (do VI),

Kaja Kogut (do VIII),

Marta Kogut (do XI),

Paulina Kosidło,

Marta Kowalik (Klimberzin),

Beata Krawczuk (Polak),

Kinga Marczuk,

Aleksandra Opała – Wójcik,

Angelika Patyjewicz,

Natalia Tymecka,

Ewa Wąsik,

Karolina Winogrodzka (do VI),

Patrycja Wójcik,

Iga Wojtowicz;

 

alty

Beata Czarnecka,

Marlena Huskowska,

Justyna Kaczkowska,

Ewa Kokoć ( Kaczkowska),

Klaudia Koniec,

Agata Lipska,

Iwona Naja,

Martyna Nosko (do V),

Paula Nowak,

Ewelina Tymecka,

Marta Słupna;

 

tenory

Michał Bas,

Tomasz Dąbrowski,

Sławomir Lebiedowicz,

Łukasz Małyska;

 

basy

Grzegorz Czarnecki,

Paweł Kasztelański,

Leszek Skowroński,

Jacek Wróbel,

 

zespół instrumentalny

Jarosław Jonak – gitara basowa,

Mateusz Sołtysiak – gitara elektryczna,

Wojciech Sołtysiak – gitara akustyczna,

Karol Opała – perkusja,

Leszek Opała – instrumenty klawiszowe

 


Rok 2013

 

2013 – 03.05.  – godz. 10.00 – udział w uroczystym pożegnaniu żołnierzy, kolejnej Grupy Rozpoznawczej XIII zmiany do Afganistanu. Zespół obsłużył muzycznie Mszę św., którą celebrował i kazanie wygłosił ks. kapelan ppłk Andrzej Puzon. W uroczystości wzięły udział władze miasta i powiatu, a także przedstawiciele różnych służb mundurowych.

2013 – 03.24. –  Zespół „Lechici” już 27 raz, podczas pięciu Mszy św., wykonał Pasję wg św. Mateusza – utwór wielogłosowy a’cappella. Chór tworzyło 37 osób, w roli narratora wystąpił Leszek Opała, jako Chrystus – ks. prałat Andrzej Puzon, a rolę Piłata i innych osób wyśpiewał Sławomir Lebiedowicz. Była to niezapomniana Niedziela Palmowa, ponieważ nikt nie pamiętał żeby tego dnia był mróz -12°C, dopiero popołudniu nieco się ociepliło.

2013 – 04.14. – o godz. 10.00 w kościele garnizonowym, pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie odbyły się uroczystości z okazji 73. rocznicy zbrodni katyńskiej i 3. rocznicy tragedii lotniczej pod Smoleńskiem. Mszę św. z ceremoniałem wojskowym odprawił ks. kapelan Andrzej Puzon. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił zespół „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały.

2013 – 04.18. – we wrześniu zespół wokalno – instrumentalny „Lechici” będzie obchodził swoje 30. lecie działalności. Czy warto było… na pewno tak. Wspólna praca założyciela i kierownika zespołu zaowocowała różnymi sukcesami, choć jak to w życiu bywa zdarzały się też i niewielkie porażki. Ale zawsze i jedne i drugie miały pozytywny wpływ na pracę zespołu, mobilizowały i dopingowały do dalszej wytężonej pracy nad sobą.
W przededniu jubileuszu portal internetowy lubiehrubie przeprowadził bardzo ciekawy wywiad z Leszkiem Opałą, osobą, od której wszystko się zaczęło.

2013 – 04.21. –  w Hrubieszowie odbyło się  otwarcie sezonu motocyklowego 2013. W zlocie  uczestniczyło ponad 200 motocyklistów Ziemi Hrubieszowskiej i regionu. Z  parkingu przy parku Solidarności w Hrubieszowie, udali się ulicami miasta na Mszę św. inaugurującą  sezon do kościoła p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie (przy koszarach). „Lechici” mieli też swój udział w tej uroczystości poprzez obsługę muzyczną liturgii.

2013 – 04.28. – W niedzielę 28 kwietnia ulicami Hrubieszowa przeszedł marsz w obronie TV Trwam.  Manifestację rozpoczęła  Msza św. o godz.12.15  w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. prałat Andrzej Puzon.  Muzycznie liturgię obsłużył zespół Lechici pod kierunkiem Leszka Opały. W marszu uczestniczyli mieszkańcy naszego miasta a także wielu innych miejscowości regionu m.in. z  Tarnogrodu, Komarowa, Biłgoraja,  Rodzina radia Maryja. W marszu udział wzięli i zabrali głos także parlamentarzyści: senator Jerzy Chróścikowski oraz posłowie na Sejm RP – Beata Mazurek, Piotr Szeliga i Sławomir Zawiślak. Organizatorem manifestacji był Społeczny Komitet Obrony Wolnych Mediów.

2013 – w dniach 21–26. 07. br. zespół już po raz trzeci przebywał  na wakacjach w Łośnie. Czas wydawałoby się krótki, ale wystarczający, by razem pobawić się, pośpiewać, popływać i pozwiedzać. Atmosfera była wspaniała, a ta przecież  zależy tylko od ludzi, a ludzie… no, cóż, nic dodać, nic ująć – „Lechici” doskonale wiedzą, co zrobić, aby każdy mógł czuć się dobrze. Odwiedzili Berlin, Szczecin i różne kąpieliska, bo przecież bez nich nie byłoby wakacji.

2013 – 09.15 – „Lechici” obchodzili jubileusz 30.lecia swej działalności. Święto urodzinowe zespół rozpoczął uroczystą Mszą św. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie o godz.17.00. W Eucharystii udział wzięli zaproszeni goście:m.in.

Burmistrz Miasta Tadeusz Garaj,

zastępca Burmistrza Paweł Perelmuter,

wójt Gminy Jan Mołodecki, 

poseł Sławomir Zawiślak,

przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Zając,

dyrektorzy: Zakładu Karnego – Janusz Krotkiewicz,

Hrubieszowskiego Domu Kultury – Emilia Feliksiak,

wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie Marzanna Bednarczuk, 

przedstawiciele wojska,

prezes Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego – Roman Gumiela,

naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Szymon Patkowski,

poeta chełmski – Krzysztof Kołtun,

przedstawiciele mediów: TVP Lublin – Bogusław Jędruszko,

lubiehrubie Maciej Łyko i Marek Kitliński

oraz liczna rzesza mieszkańców Hrubieszowa.

Homilię wygłosił ksiądz prałat Andrzej Puzon – główny celebrant Mszy św.

Oprawę muzyczną zapewnili  i Liturgię Słowa prowadzili oczywiście „Lechici”:

czytanie 1 – Małgorzata Adamus,

czytanie 2 – Marcin Ciesielczuk;

Modlitwę Wiernych odczytali Iga Wójtowicz i Grzegorz Czarnecki;

dary do ołtarza nieśli: Krystyna Wójtowicz, Reginald Kawalec, Edmund Brzycki i Jakub Kojder.

Obok części stałych „Lechici” zaśpiewali m.in.:

„Chwalcie Pana” – solista Sławomir Lebiedowicz,

„Zostań z nami” – partia solowa – Aleksandra Opała- Wójcik,

 „Ty tylko nas poprowadź” – jako solista wystąpił Michał Bas.

Po uroczystej Mszy św. nadszedł czas na życzenia, gratulacje i… jak przystało na urodziny – prezenty. W imieniu wielopokoleniowej rodziny „Lechitów” Leszkowi i Ks. Prałatowi podziękowała Marta Słupna, która powiedziała:

„Trudno znaleźć jest słowa, które byłyby dość piękne, aby podziękować Wam za Waszą pracę, poświęcenie, za serce i miłość. Nasze dziękuję, to wdzięczność za te wszystkie lata wspólnej, mozolnej, często  pełnej wyrzeczeń pracy, która upływała w niezwykłej atmosferze zgody i przyjaźni…” Niech następne pokolenia  „Lechitów” będą  silne tak bardzo, aby tylko motywowały do pracy przynoszącej sukcesy.”

Ważnym momentem podczas  uroczystości było wręczenie „Lechitom”  STATUETKI KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY, którą z rąk przewodniczącego Kapituły pana Jerzego Krzyżewskiego i Burmistrza Miasta przyjął kierownik i założyciel zespołu Leszek Opała. Nagroda ta to wielkie wyróżnienie dla zespołu, gdyż stanowi ona wyraz uznania dla tych, którzy działają na rzecz miasta, promują je i przynoszą mu chlubę.

Obchody tej doniosłej rocznicy zakończyły się wspólnym, wieczornym spotkaniem w restauracji. Podczas tego wieczoru dostojni goście i jubilaci obejrzeli specjalnie na tę uroczystość przygotowaną prezentację „Lechici wczoraj i dziś” ukazującą działalność zespołu na przełomie 30.lat. Każdy z Lechitów mógł odnaleźć tam siebie i trochę powspominać.

Kolejną niespodzianką dla uczestników jubileuszu była niewątpliwie książka pt.:”ŻYCIE JESTEŚ CHWILĄ… w 30.lecie działalności zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici” z Hrubieszowa” wydana przez Wydawnictwo Rzeszowskie –  „Bonus Liber”. Autorka tej publikacji Marta Słupna wręczyła ją każdemu uczestnikowi uroczystości na pamiątkę historycznego spotkania (mak – i ja tam byłem i książkę, również otrzymałem, za którą jeszcze raz serdecznie DZIĘKUJĘ!).


2013 – 09.17 – o godz. 9.00 odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę. Ze względu na nieodpowiednią deszczową pogodę, Msza św. z asystą wojskową, w oprawie muzycznej zespołu „Lechici”, z udziałem pocztów sztandarowych odbyła się w kościele pw. Świętego Ducha. Przed nabożeństwem okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Tadeusz Garaj. Mszę św. za Ojczyznę i poległych celebrował ks. Andrzej Puzon w asyście proboszczów parafii św. Mikołaja ks. Wiesława Oleszka i parafii pw. św. Ducha ks. Marka Giergiela.


2013 – 09.29 – Horodło obchodziło jubileusz 600 lecia unii horodelskiej. To bardzo doniosłe święto przygotowane z wielkim rozmachem przez władze i społeczeństwo gminy Horodło nie obyło się także bez zespołu „Lechici”.  Na horodelskie uroczystości zespół został zaproszony z koncertem. W 40. minutowym recitalu  „Lechici” zaśpiewali utwory w blokach: patriotycznym, religijnym i ludowym. Wykonali m.in.

„Wiązankę krakowiaków”,

„O, mój Jezu”,

„Ty tylko mnie poprowadź”,

„Kolumbowie”.

Dyrygował oczywiście Leszek Opała, a całość poprowadził ks. Andrzej Puzon.


2013 – w październiku po Jubileuszu zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici” portal internetowy lubiehrubie przeprowadził interesujące wywiady z ks. prałatem Andrzejem Puzonem i Leszkiem Opałą, osobą, od której wszystko się zaczęło. Zaprezentował również książkę Marty Słupnej, autorki książki pt.:” ŻYCIE JESTEŚ CHWILĄ… w 30.lecie działalności zespołu wokalno – instrumentalnego „Lechici” z Hrubieszowa”.


2013 – 10.13 – o godz. 17.00 „Lechici” wystąpili z koncertem kantaty dla Najświętszej Maryi Panny „Przy Sercu Twoim”. Patronat honorowy na koncertem  objął JE abp Stanisław Budzik metropolita lubelski, proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Dziwulski oraz radny Piotr Krzysztof  Kuty. Koncert odbył się w 96. rocznicę szóstego – ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie, w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Lublinie przy ul. Filaretów 7 (LSM). Muzykę do kantaty skomponował Zbigniew Małkowicz, zaś słowa zostały zaczerpnięte z pism św. siostry Faustyny oraz twórczości ks. Mateusza Jeża i Józefa A. Frasika. „Lechici”  wystąpili wspólnie z od lat współpracującym poznańskim Zespołem Muzyki Sakralnej „Lumen” pod dyrekcją kompozytora,  solistami: Jackiem Kotlarskim, Piotrem Szulcem i Aleksandrą Małkowicz – Figaj oraz  kwartetem smyczkowym „La Primavera” z Zamościa. Dyrygował kierownik  muzyczny „Lechitów”  Leszek Opała. Kantata „Przy Sercu Twoim” składa się z kilkunastu utworów o różnym charakterze. Przez publiczność została bardzo ciepło przyjęta.


2013 – 10.20 – w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się  XIII Dzień Papieski – Jan Paweł II Papież dialogu. Już od kilku lat koncert z okazji Dnia Papieskiego wspólnie przygotowują „Lechici” i uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie. Jak co roku,  hasłem tego wyjątkowego Dnia są słowa naszego Wielkiego Polaka. W tym roku odbył się on pod dewizą „Abyśmy wszyscy stanowili jedno”.


2013 – 11.10 – o. godz. 13.00 w  kościele  pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie odbyła się uroczysta Msza św.  z okazji Święta Niepodległości. Mszę św. celebrował i okolicznościowe bardzo piękne  kazanie wygłosił JE ks. bp prof. dr hab. Mariusz Leszczyński. Gospodarzem uroczystości był oczywiście ks. prałat kapelan WP ppłk Andrzej Puzon, wygłosił słowo wstępne, przywitał gości i poprosił księdza biskupa o poprowadzenie modlitwy za Ojczyznę. Liturgię transmitowała na żywo  TVP Polonia pod redakcją jej dyrektora Leszka Platty i ks. dr. Andrzeja Banaszka. Całość trwała 75 minut.


2013 – 11.16/17 – w tych dniach odbył się XVIII Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej Wojska Polskiego Hrubieszów 2013. Już od godz. 9.00 w Hrubieszowskim Domu Kultury trwały  przesłuchania konkursowe. W tym roku ilość zespołów i solistów przybyłych z całej Polski na festiwal przeszła oczekiwania organizatorów. W wokalne szranki stanęło 49 podmiotów ( 156 osób). Zespół na stałe wpisał się w Ogólnopolski Festiwal Pieśni Religijnej i Patriotycznej  Wojska Polskiego w naszym mieście jako jego współorganizator. Od 1994 r., wówczas jeszcze o zasięgu Okręgu Krakowskiego, inauguruje ten festiwal odśpiewując hymn „Młodością Kolumbów” w aranżacji Leszka Opały. W pierwszej części goście usłyszeli ich  w repertuarze wojskowym. A były to: 

• „Sen o wolności” –  słowa Zygmunt Taracha, muzyka – Jan Kozłowski, aranżacja Leszek Opała.  Za ten utwór na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg 1995 zespół otrzymał wyróżnienie;

•   Wiązanka melodii wojskowych

W kolejnej części o zupełnie innym charakterze wystąpiła  Aleksandra Opała – Wójcik w utworach:

•  „Sequedille” z opery Carmen Georga Bizeta

• finałowa aria Kopciuszka – z opery Gioacchino   Rossiniego „ Non piu mosso”

• Przetańczyć całą noc z musicalu “My fair Lady”  Bernarda Shawa i muzyki  Fredericka  Loewe’go Akompaniowała jej Agnieszka Szulc – pianistka z Lublina.

W trzeciej części „Lechici” wystąpili wraz z zespołem instrumentalnym wykonując  utwory kompozycji Zbigniewa Małkowicza, z którym już od wielu lat współpracują i z którym nagrali również wspólną  płytę. Były to:

• „Grajcie Panu – solista Sławomir Lebiedowicz

• „Pan mym Pasterzem” – solista Michał Bas

• O, Maryjo

Jako gość zespołu wystąpiła flecistka – Ewa Komoszyńska absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie.


2013 – 12.12 –  „Lechici” wydali kolejną  płytę „Kolędy”. Płytę wydała firma INFO PRO w Olsztynie. Projekt okładki wykonał hrubieszowianin Andrzej Romański. Aranżacja utworów – Leszek Opała, realizacja dźwięku – Grzegorz Czarnecki, współpraca Michał Bas.

 

2013 – 12.19/20 – Spotkanie opłatkowe w Jednostce Wojskowej i MOPS- ie.


2013 – przez cały rok śpiewali i grali:

Leszek Opała – kierownik muzyczny;


sopran:

Kalina Chropot,

Ewa Gronkiewicz,

Karolina Grzeszczuk,

Paulina Kosidło,

Marta Kowalik (Klimberzin),

Beata Krawczuk (Polak),

Kinga Marczuk,

Aleksandra Opała – Wójcik,

Ewa Tracz (Wąsik),

Natalia Tymecka,

Patrycja Wójcik,

Iga Wójtowicz,

Angelika Patyjewicz,

od września: Weronika Patyjewicz,

Ilona Sokołowska,

Dominika Radzis,

Julia Gorajek,

Kamila Hawryluk;


alt:

Marlena Huskowska,

Justyna Kaczkowska,

Beata Czarnecka, 

Ewa Kokoć (Kaczkowska),

Agata Lipska (Wojciechowska),

Iwona Naja,

Ewelina Tymecka,

Marta Słupna;

Klaudia Koniec

i Martyna Nosko do marca,

Paula Nowak – do kwietnia;

od września: Kinga Wlizło;


tenor:

Michał Bas,

Tomasz Dąbrowski,

Sławomir Lebiedowicz,

Łukasz Małyska;


bas:

Grzegorz Czarnecki,

Paweł Kasztelański,

Leszek Skowroński,

Jacek Wróbel;


zespół instrumentalny:

Jarosław Jonak – gitara basowa,

Mateusz Sołtysiak – gitara elektryczna,

Wojciech Sołtysiak – gitara akustyczna,

Karol Opała – perkusja,

Leszek Opała – instrumenty klawiszowe.


Kalendarium zakończone, zespół i tworzący GO ludzie są i… i będą, p. Marta Słupna systematycznie prowadzi stronę internetową „Lechitów” –  www.lechici.pl , więc ciąg dalszy kalendarium w swoim czasie nastąpi!!!


Poeta Goethe napisał:

„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź

Tam ludzie dobre serca mają.

Wierzaj mi – źli ludzie

Nigdy nie śpiewają”

 


Kroniki i stronę internetową zespołu,

na wysokim poziomie prowadziła i prowadzi długoletnia członkini „Lechitów” p. Marta Słupna, na podstawie, których, kalendarium z lat 1982 – 2009 opracował niżej podpisany, a dalej już p. Marta

do publikacji na lubiehrubie przygotował –

Marek Ambroży Kitliński (mak)

 

 

Zobacz też:

30 lat hrubieszowskich Lechitów!!!

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część II

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część III

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część IV

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część V

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VI

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VII

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część VIII

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część IX

30 lat hrubieszowskich Lechitów – część X