5 błędów, które popełniamy sięgając po zdrowe przekąski

Przekąski są czymś co, co może być pomocne przy próbach utracie wagi. Posiłek co trzy lub cztery godziny (co jest zalecane przez większość dietetyków) sprawi, że będziesz bardziej skłonna do dokonywania mądrzejszych wyborów żywieniowych. Jednak pomimo przydatności zdrowych przekąsek łatwo jest z nimi przesadzić, a małe, często powtarzane błędy z których możemy nie zdawać sobie sprawę mogą znacznie przeszkodzić w osiągnięciu wymarzonego celu.

Reklamy

Wiele osób podczas odchudzania z różnych przyczyn całkowicie rezygnuje z przekąsek. Jednak jeśli Ty zamierzasz uczynić, aby były one elementem Twojego planu żywieniowego, zapoznaj się z 5 częstymi błędami, których należy unikać.

Więcej porad na temat diety i odchudzania znajdziesz na blogu o tematyce odchudzania DIETETYK https://dietetyk.edu.pl.

1. Jedzenie czegoś za dużo ponieważ jest to zdrowe.

Zbyt dużo jakiegokolwiek jedzenia zawsze jest czymś negatywnym, nawet jeśli chodzi o zdrowe produkty. Różne rodzaje orzechów, nasion i suszonych owoców są powszechnie uważane jako zdrowe przekąski – i słusznie. Jednak jeśli spożywasz ich za dużo, przyjmujesz do swojego ciała zbyt wiele kalorii i węglowodanów, a będzie to miało takie same skutki jak w przypadku niezdrowych produktów.

Ale nie tylko wysokokaloryczne, zdrowe przekąski, są rzeczą na którą powinno się uważać. Można równie dobrze przesadzić ze wszystkim, nawet z niskokalorycznymi warzywami, jak brokuły. Jeśli jesz spożywasz ich wiele, a Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do takiej ilości błonnika, możesz mieć problem z zaparciami.

Zamiast swobodnie sięgać po Twoje ulubione, zdrowe przekąski, spróbuj porcjować je każdego dnia, aby zmieścić je w w dziennym budżecie kalorycznym. W ten sposób, gdy chwycisz za jedną z wcześniej przygotowanych paczek lub pudełek będziesz wiedziała, że spożywasz odpowiednią ilość.

2. Sięganie po przekąski, o których myślimy że są zdrowsze.

Wiele przekąsek na rynku buduje wokół siebie aureole zdrowego produktu. Wiele z nich wydają się lepsze od innych, ponieważ są oznaczane jako „bio”, „organiczne” lub „bezglutenowe”. Ale tylko dlatego, że dany produkt ma jedną z tych zachęcających etykiet, nie oznacza to, że możesz jeść go tyle, ile chcesz. W wielu przypadkach żywność tego rodzaju zawiera podobną ilość cukru, kalorii i soli co jej zwyczajne odpowiedniki. I tak, podobnie jak wyżej, niezależnie od tego, po jaką przekąskę sięgamy, musimy pamiętać o umiarze.

3. Jedzenie czegoś, co nie syci.

Jeśli zauważysz, że konsekwentnie przesadzasz ze spożywaniem zdrowszych przekąskami, a pomimo tego i tak często dopada Cię głód, być może będziesz chciała rozważyć, w jaki sposób dobierasz produkty na przekąskę. Zjedzenie czegoś, co będzie zawiera jedynie dużo białka i nic poza tym prawdopodobnie nie usatysfakcjonuje Cię tak bardzo, jak niewielki posiłek, który zawiera także błonnik i złożone węglowodany. Kombinacja tych trzech elementów zapewnia sytość, skupienie i energię, więc staraj się aby sięgać po przekąski, które gwarantują tę równowagę. Na przykład jogurt naturalny z samodzielnie dodanymi owocami lub nasionami.

4. Robienie przerwy na przekąskę, nawet nie będąc głodnym.

Niektórzy ludzie sięgają po różne przekąski jedynie z przyzwyczajenia, a nie z powodu zabicia głodu. Przekąska ma tak naprawdę utrzymać nas w sytości między głównymi posiłkami, więc nie istnieją potrzeba sięgania po nie jeśli nie odczuwamy głodu. Nawet jeśli przekąska jest zaplanowana jako elementem naszego planu posiłków na dany dzień, to jeśli nie czujemy potrzeby jej zjedzenia, to nie musimy tego robić

5. Przekąski przed lub po treningu są za duże.

Z pewnością chcesz zadbać, aby Twoje ciało miało wystarczającą porcję paliwa potrzebnego do dobrego treningu. Wiele osób robi to za pomocą jakiejś przekąski. Te dodadzą nam energii, której na pewno będziemy potrzebować oraz składniki odżywcze które pomogą nam w regeneracji sił. Jednak musisz uważać, aby nie przesadzać z porcjami. Może odbić się to nie tylko na za dużej ilości kalorii, ale także na jakości całego treningu. Przedział 100-250 kalorii będzie najbardziej odpowiedni, szczególnie w przypadku ćwiczeń o niższej intensywności.

­

(tekst i fot. mat. partnera / fot. źródło: pixabay.com)