55 lat LZS Hrubieszów a następnie dodano „Grom”

Hrubieszów W 1955 r. w ramach zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych, m.in. z inicjatywy: Bogusława Nowaka, Tadeusza Fila i Lecha Szymańskiego powołano LZS Hrubieszów, który 3 lat później przemianowano na LZS „Grom” Hrubieszów. Oczkiem w głowie działaczy i kibiców była sekcja pięściarska, dobre wyniki osiągali również ciężarowcy, kolarze i lekkoatleci.

Reklamy

***

Boks

Wstęp

Ogromnym powodzeniem wśród kibiców cieszyła się sekcja bokserska, która swoje początki miała już w latach czterdziestych XX wieku (w klubie pod nazwą Kupiecki Klub Sortowy „Grom” 1948/49 i w szkołach), ale nastąpiła przerwa w uprawianiu tej dyscypliny. W 1953 r. do Hrubieszowa wrócili uczniowie z lubelskiego Biskupiaka” (Tadeusz Fila i Marian Bizior), którzy tam popróbowali tej dyscypliny i zaczęli prowadzić zajęcia z kolegami w świetlicach „Służba Polsce” i PZGS.

1955 r.

Byli chętni więc w 1955 r. zarejestrowano tę dyscyplinę sportową i pod wodzą posiadających uprawnienia instruktorskie Michała Starykiewicza i Tadeusza Nowosada wystartowano na pierwszym kroku bokserskim w Lublinie. Największy sukces odniósł Szypuła, awansując do półfinału.

Natomiast już w marcu doszło do meczu Gromu z drużyną złożoną z zawodników z Zamościa i … Uchań wygrywając 14:8. W meczu zadebiutował późniejszy wicemistrz Polski, niespełna szesnastoletni Roman Czapko i walkę wygrał, wygrali również: Bizior vo, Olszewski, Eugeniusz Pietrosiuk, Fila, Kosior, Szkica, przegrali: Adamowicz, Koszyniuk, Nej, Szczepański.

W kwietniu pięściarze wystartowali w mistrzostwach okręgu LZS, podczas których 2 miejsca zajęli Czapko w wadze papierowej, Olszewski i Fila. Na tym nie poprzestano, ponieważ drużynę zgłoszono do rozgrywek w klasie „B”. W debiucie porażka ze Zrywem Lublin 7:11, wygrali: Czapko (musza), Kosior, Jankowski vo, zremisował Szczecina, przegrali: Groniec, Jurczuk (nadwaga), Olszewski zdyskwalifikowany ponoć za nieczystą walkę, Milczuk, Szykuła.

Następnie wzięto udział w turnieju klasyfikacyjnym w Lublinie, niestety wygrał tylko jedną walkę Olszewski z Kubickim z Kraśnika., poprzegrywali po dwie walki: Czapko, Bizior, a jedną wspomniany Olszewski.

Następny pojedynek w ramach „B” klasy wygrany z LZS Zamość 11:7, indywidualnie wygrali: musza Czapko, kogucia Marian Bizior, półśrednia Tadeusz Fila przez ko, półciężka Wacław Szczepański bez walki, zremisował w lekkopółśredniej Ryszard Kosior. Sekcja wywalczyła awans do klasy „A”.

Na koniec sezonu 1955 według klasyfikacji Rady Trenerów województwa lubelskiego, najwyżej z zawodników Gromu Hrubieszów zostali sklasyfikowani, w muszej Czapko i średniej Ignatowicz, obaj na 2-gich miejscach.

1956 r.

Starty w roku 1956 rozpoczęły się również w I kroku bokserskim w Lublinie, gdzie Marczuk Mieczysław wywalczył I miejsce. W wadze koguciej Roman Czapko przegrał, ale został pochwalony w prasie, że zapowiada się na dobrego boksera.

W rozgrywkach kl. A m.in. wygrana ze Stalą II Świdnik 10:8, punkty zdobyli: Czapko, Piwoński, Podleśny, Mańka przez ko, Ścibor pkt. vo, przegrali: Wesołowski, Szyszkowski, Dąbrowski dyskwalifikacja i wygrana ze Zryw Lublin 12:8, wygrali: Czapko, Podleśny, Piwoński, Ścibor, Szyszkowski, przegrali Ciołek, Szponar, Wesołowski i z Lublinianką 7:11, indywidualnie wygrali: Ścibor, Podleśny, Goździuk, remis Bielawski, przegrali: Czapko, Szyszkowski, Piwoński, Bielski. Niestety spadek do klasy „B”. Czapko został zakwalifikowany do kadry wojewódzkiej Juniorów.

1957 r.

W 1957 r. w I kroku bokserskim w Lublinie Borys Marian (waga lekkośrednia) i Latos Czesław wywalczyli I miejsca. Zgłoszonych do zawodów było 9 zawodników z Hrubieszowa. Natomiast w lutym, też na ringu w Lublinie Roman Czapko został Mistrzem Województwa Juniorów w wadze koguciej. Następnie 16/17 02 w Puławach odbyły się Mistrzostwa Województwa LZS, vice mistrzami zostali: Kosior Ryszard, Borys Marian, Latos Czesław.

W kl. B wygrana z LZS Biała Podlaska 16:6, m.in. wygrali Marczuk i Borys, oraz z LZS Zamość 14:8 (wygr. Marczuk, Borys, Latos, remis Szrypawa, Kosior, przegrali Samsonowicz, Olszak, Machaj, Pietrosiuk, Fila, przegrana ze Stalą Kraśnik 10:12, z naszych wygrali: Stawinoga, Samsonowicz, Kosior, Borys, Latos, Jasina, przegrali: Szajnoga, Marczuk, Adamowicz, Mazurek, Pietrosiuk i przegrana w rewanżu z LZS Zamość 6:14, w sumie w tej lidze zajęli 3 miejsce. Trenerem był Michał Starykiewicz. Po rozgrywkach Czapko, Kosior, Borys i Latos przeszli do lubelskiego Sygnału. Kosior później boksował w Techniku Zamość i w Sokole Piła, Borys w WKS „Unia” Lublin, Czapko w Sygnale, po zdobyciu vicemistrzostwa Polski w 1959 r. rozpoczął studia na WAT w Warszawie reprezentując przez wiele lat Legię.

29/30 czerwca 1957 r. odbyła się Bokserska Spartakiada Zrzeszenia LZS w Lublinie, tytuły mistrzów przywieźli: Samsonowicz Jerzy, Abramowicz Władysław, Borys Marian, Latos Czesław, vicemistrzami zostali Marian Kozielski i Szajnoga.

1958 r.

W 1958 r. sekcję bokserką przemianowano na LZS „Grom” Hrubieszów, m.in. w tych barwach walczyli: Jerzy Samsonowicz, Eugeniusz Pietrosiuk, Krupa, Bowszyc, Serwan, Galster. Trenerem był p. Kowalczyk, który dojeżdżał z Lublina. Wyróżniającymi się działaczami pięściarstwa byli płk. Szczesiuk i dowódca pułku Humaniuk. Za przyczyną tych wojskowych działaczy w czasie poboru do czynnej służby wojskowej ściągano pięściarzy do jednostki w Hrubieszowie. Grom występował w kl. A (7 drużyn) zajmując 3 miejsce, (1. Avia Świdnik. 2. Sygnał Lublin, w którym występowali Czapko, Borys i Latos, będąc rewelacją ligi o czym pisał Sztandar Ludu z dn., 17 XII 1958 r. nr 300. Mecze przy licznie zgromadzonych kibicach, odbywały się w Sali sportowej na terenie Jednostki Wojskowej w Hrubieszowie. Wyniki w kl. A: przegrana z Sygnałem Lublin 6:14, wygrali: Dziadek, Bowszyc, Krupa, przegrali: Marczuk, Stasiak, Ozdoba, Chyży, Masłowski, Działa, Galster i z Avią Świdnik 7:11, pokonany za to został Motor Lublin 12:8, z Gromu wygrali: Marczuk, Dziadek, Serwan, Krupa, Bowszyc, Kursa vo, przegrali: Sopata, Ozdoba, Masłowski i wygrana z Unią Lublin 13:7, a z Technikiem Zamość było 8:12 i 10:10.

W Lublinie odbyły się Mistrzostwa Okręgu, występowali Jerzy „Wicek” Samsonowicz, Mazurek, Szajnoga, Abramowicz. W meczach towarzyskich Grom pokonał Technika Zamość 14:6, w rewanżu przegrał 8:12 i przegrał z Avią Świdnik 3:17.

1959 r.

W styczniu 1959 r. odbył się towarzyski mecz w boksie Grom – Technik Zamość 12:6 wygrali: Ozdoba (Lekka), Dziadek (Lekkośrednia), Serwan (półśrednia), Kotowski (Lekkośrednia), Krupa (średnia), Bowszyc (ciężka) i w rewanżu przegrana 8:10. A w 1959 r. w kl. A m.in. uzyskano wyniki: Unia Lublin – Grom 12:8, przegrali: Kozielski, Stasiak, Sopata, Ozdoba, Masłowski, wygrali: Dziadek, Serwan, Kotowski, Grom – Technik Zam. 8:12

Podczas Mistrzostw Województwa w tym samym roku, pierwsze walki wygrali: Dziadek z $Wojtalikiem z Motoru Lublin, Krupa z Mańko ze Stali Kraśnik, przegrali Sopata i Ozdoba. Kotowski został wicemistrzem seniorów w wadze lekkośredniej, 3 – ci był Bowszyc w półciężkiej.

Podsumowując w latach 1953 – 1959 wyróżniający się bokserzy, którzy występowali w LZS Hrubieszów, LZS Mieniany i LZS „Grom” Hrubieszów to: Czapko Roman, Borys Marian, Kosior Ryszard, Latos Czesław, Bizior Marian, Pietrosiuk Eugeniusz, Szczepański Wacław, Samsonowicz Jerzy, Marczuk Mieczysław, Milczuk Zdzisław, Olszak Zdzisław, Szajnoga Jan, Kozielski Marian, Szczecina Waldemar, Abramowicz Stefan, Galster Tadeusz, Krupa Albert, Bowszyc Ryszard, Serwan Jan, Dziadek, Sopata Stanisław, Stasiak, Ozdoba Eugeniusz, Mazurek Julian, Masłowski, Chyży, Działa, Mech, Fila Tadeusz, Szykuła, Adamowicz Wiesław, Stawinoga, Roman Zaborowski, Maurycy Mikita.

W latach sześćdziesiątych próbowano podtrzymać działalność tej sekcji, niestety powoli zamarła, ale kilu pięściarzy przez dłuższy okres zasilało inne kluby sportowe, odnosząc spore sukcesy.

Podnoszenie ciężarów

1955/56

Zajęcia w sekcji podnoszenia ciężarów prowadził nauczyciel wf ze Staszica mgr Dariusz Świech, ale pierwszy start nastąpił w 1956 r. w Hrubieszowie podczas I kroku podnoszenia ciężarów, zorganizowany przez Powiatowy LZS, wygrali: kogucia Jan Kamys 165 kg, piórkowa Jerzy Zabłocki 185 kg (rekord województwa lubelskiego LZS), lekka Franciszek Dudek 200 kg, średnia Wacław Moniak 220 kg.

Obowiązywał wówczas trójbój, składający się z wyciskania stojąc, rwania i podrzutu.

Następnie 19 lutego podczas Mistrzostw Województwa w Krasnymstawie, najlepsze miejsca zajęli: 1. Moniak Wacław w lekkociężkiej 65+65+85 = 215 kg, 4. Zabłocki Jerzy w piórkowej 52,5+52,5+72,5=177,5 kg, 6. Dudek Franciszek w lekkiej 57,5+57,5+80=195 kg, drużynowo LZS Hrubieszów zajął 6 miejsce.

11 marca rozegrano korespondencyjne zawody drużynowe, indywidualnie wygrali: kogucia J. Kamys 52,5+45+65=162,5 kg, piórkowa Litwiński Kazimierz 62,5+57,5+75=195 kg, lekka Świech Dariusz 65+72,5+90=227,5 kg, średnia Fabrycki Edward 65+60+82,5 kg=207,5 kg, półciężka Strycharz Piotr 57,5+57,5+70=185 kg, lekkociężka Bogowski Jerzy 60+55+75=190 kg, ciężka Krasnopolski Jan 52,5 kg+55+70=177,5 kg.

Natomiast w III Mistrzostwach Okręgu Lubelskiego rozegranych 16/17 marca w Lublinie, wysokie miejsca zajęli: średnia 3. Moniak Wacław 245 kg, 3. Krasnopolski Jan ciężka 140kg, 5. Świech Dariusz półciężka 210 kg.

A już 15 kwietnia Maurycy Mikita uzyskuje III klasę sportową w trójboju olimpijskim, w wadze koguciej, wynikiem 162,5 kg zostaje Mistrzem Powiatu.

Rekordy Powiatu do 15 kwietnia 1956 r. posiadali: kogucia Kamys Jan 167, 5 kg, piórkowa Litwiński 195 kg., lekka Świech Dariusz 227,5 kg, średnia Moniak Wacław 222,5 kg., półciężka Strycharz Piotr 195 kg, lekkociężka Bogowski Jerzy 192,5 kg, ciężka Krasnopolski Jan 185 kg.

Jeszcze w tym samym roku Litwiński Kazimierz w wadze lekkiej był 2-gi w zawodach o puchar GKKF w dn. 20 maja, z wynikiem 190 kg., a 20 grudnia w Lublinie w wadze półciężkiej D. Świech uzyskując 237,5 kg był 2.

Jeszcze w grudniu odbył się mecz pc Lublin – reprezentacja województwa lubelskiego, w barwach reprezentacji wystartował zajmując 2 miejsce Wacław Moniak uzyskując 237,5 kg (70+72,5+95).

1957

W roku 1957 w Zamościu odbyły się Mistrzostwa Okręgu Lubelskiego rezultatami naszych: waga średnia 3. Moniak Wacław 245 kg; ciężka 3. Krasnopolski Jan 142,5 kg. 16/17 marca w Lublinie odbyły się III Indywidualne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego, wyniki: waga średnia 3. Moniak Wacław 75+72,5+97,5=245 kg, półciężka Świech Dariusz 60+70+80=210 kg, ciężka 3. Krasnopolski Jan 0+62,5+80=140 kg. W Pucharze Miast – lekka 1. Litwiński LZS Hr. 57,5+57,5+75=190 kg.

1958

W roku 1958 zawodnicy zaczęli startować w barwach LZS Mieniany odnosząc kilka znaczących sukcesów indywidualnie jak i drużynowo.

1959

Ale w 1959 r. znowu ich widzimy w barwach LZS „Grom”, np. 26 lutego odbyły się Okręgowe Mistrzostwa, LZS Hrubieszów drużynowo zajął IV miejsce. W wadze lekkociężkiej Wacław Szczepański zdobył wicemistrzostwo wynikiem 242,5 kg,

W marcu w Hrubieszowie przeprowadzono zawody w podrzucie wygrali: kogucia Julian Sawicki (Dziekanów) 40 kg, lekka Tadeusz Moniak Grom 62,5 kg, średnia Czesław Szewczyk (Metelin) 75 kg, półciężka Ludwik Witkowski 85 kg, lekkociężka Jan Branicki (obaj Hostynne) 55 kg. Natomiast w maju w Radzyniu Podl. Wacław Szczepański w wadze ciężkiej uzyskał 250 kg.

Lekka atletyka

W tej dyscyplinie startowali w zawodach LZS zawodnicy na ogół trenujący w szkołach lub indywidualnie, lub uprawiający inne dyscypliny sportowe, często reprezentowali też i inne kluby, a do najlepszych zaliczali się:, Edmund Igras w oszczepie – 46.20 m., Marian Bizior 1500 m. – 4:24,2, Eugeniusz Pietrosiuk w dal – 6.02 i wzwyż 1.61 (lądowanie na piasek), Dariusz Świech kula – 11.75, dysk 2 kg – 32.00, Edward Jurczuk 400 m – 56,8, Jerzy Bogowski rzuty, Marian Borys (biegi długie), Stanisław Kuźmiński trójskok 13.85, Roman Czapko biegi średnie, Jan Antosz oszczep – 41.00, Artur Sugier biegi śreednie, Alfred Łuczkowski 800 m – 2:21,6, Sokalski skoki, Zdzisław Bielecki biegi krótkie, Edward Grudziński oszczep, Wiesław Korczak oszczep, Jerzy Pachniewski trójskok, oszczep

Kolarstwo

Z kolarzami było podobnie jak z lekkoatletami, startowali w różnych barwach w zależności od potrzeb. Do najlepszych kolarzy byli zaliczani: Tadeusz Danilczuk, Stanisław Sołowiej, Kazimierz Ciesielczuk, Władysław Panasiewicz, Andrzej Goszczyk, Zygmunt Gutalski, Kazimierz Opała (startował również w reprezentacji LZS Lublin), Heflik, Janusz Puchlerski. Rywalizowali również poza granicami powiatu.

Zakończenie

W pierwszej połowie lat sześćdziesiątych dalej istniał LZS, lecz trochę jakby odpuścił. Dopiero znowu zaczęło się coś dziać w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XX wieku, ale to już inna historia.

***

Opracował
Marek Ambroży Kitliński (mak)

_________________________________________________

Na zdjęciu – Roman Czapko odniósł największe sukcesy sportowe jednocześnie nie zaniedbując nauki (czytaj w dziale Sport na LubieHrubie).

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2010