94. Rocznica bitwy pod Komarowem z udziałem hrubieszowskiego 2 Pułku Rozpoznawczego

W niedzielę 31 sierpnia 2014 roku w miejscu pamięci narodowej w Wolicy Śniatyckiej odbyły się uroczyste obchody 94. rocznicy Bitwy pod Komarowem, największej bitwy Kawalerii Polskiej XX wieku. Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W uroczystościach uczestniczyła delegacja 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego z Dowódcą Pułku płk Marcinem Majem na czele.

Reklamy

 

Uroczystości rozpoczął koncert pieśni ułańskiej w wykonaniu chóru „Pasjonata” działającego przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Komarowie-Osadzie. Następnie odprawiano w koncelebrze Polową Mszę Świętą w intencji poległych na polach Wolicy Śniatyckiej i wszystkich walczących żołnierzy ułanów – bohaterów bitwy, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swe życie. Podczas mszy homilię wygłosił ks. komandor dr Zbigniew Jaworski.

W czasie uroczystości wręczono medale za działalność na rzecz społeczności lokalnej „Zasłużony dla Gminy Komarów-Osada”.

Reklamy

Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP z Warszawy generał dywizji ZPRP Stanisław Władysław Śliwa w dowód najwyższego szacunku i uznania wręczył Pani Wiesławie Sieńkowskiej Wójt Gminy Komarów-Osada ryngraf.  Na zakończenie części oficjalnej w miejscu pamięci uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wieńce na mogiłach poległych.

Następnie ułani Komarowskiej Potrzeby zaprezentowali inscenizację bitwy przygotowaną w ramach IV Manewrów Kawalerii. Bitwa pod Komarowem i obchody jej rocznic są tak ważne dla tych, którzy hołdują męstwu, braterstwu i poszanowaniu tradycji oraz umiłowaniu ziemi ojczystej. Uroczystość, którą organizujemy od lat, przypomina o największej zwycięskiej bitwie kawaleryjskiej w dziejach Polski i Europy. Skupia wokół siebie ludzi, którzy wspólnym wysiłkiem dbają o to, by pamięć o tamtych dniach, tamtych wydarzeniach była wciąż żywa, otoczona należną czcią i szacunkiem.

W trakcie uroczystości 2. Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy zorganizował pokaz statyczny sprzętu wojskowego.

 

Tekst: Sekcja wychowawcza 2 pr