Afganistan: Dzień Polski w Ghazni

Samorządowcy Ziemi Giżyckiej i Orzyskiej odwiedzili żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie w ramach obchodów „Dnia Polskiego w Ghazni”.

Reklamy

Do Ghazni z wizytą przybyli przedstawiciele władz samorządowych z Giżycka i Orzysza czyli z miejscowości w których stacjonuje 15 Brygada Zmechanizowana, główny komponent wojskowy X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Aby zrozumieć różnicę, nie tylko kulturową, ambasador tytularny Andrzej Papierz swoje wystąpienie przedstawił w języku perskim. Afganistan i Polskę dzieli ponad 4 tysiące kilometrów. Jednak odległość to nie wszystko, kraje te różni jeszcze m.in. liczba mieszkańców, religia, kultura. – Mamy jednak bardzo dużo wspólnego, przede wszystkim łączą dzieje historyczne – mówił podczas prelekcji płk prof. dr hab. Dariusz Kozerawski z Akademii Obrony Narodowej. –  Ale nie tylko, pierwsze osoby, które zdobyły najwyższy szczyt Afganistanu Noszak w zimę, to Polacy. Przedstawiony referat potwierdził fakt, iż Islamska Republika Afganistanu ma wiele wspólnego z Polską. O podobieństwach Polski i Afganistanu mogli dowiedzieć się wszyscy uczestnicy „Dnia Polskiego”. Wśród nich byli przedstawiciele afgańskich władz, wojska, policji, żołnierze polscy i amerykańscy, pracownicy wojska oraz zaproszeni goście z Polski. Prelegenci nie ograniczyli się tylko do historii, ale zachwalali walory turystyczne naszego kraju. Podziwiali również krajobraz w Afganistanie. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy przylecieć do Ghazni – mówiła Ewa Polkowska-Krupa, zastępca burmistrza Orzysza. – Nasze miasto leży w krainie wielkich jezior, więc afgańskie góry zrobiły na nas wielkie wrażenie.

Reklamy

Głównym punktem „Dnia Polskiego” było podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego porozumienia miast Giżycka i Ghazni. List podpisany przez burmistrza Giżycka Jolantę Piotrowską, mera Ghazni Saida Abdula Basira i potwierdzony podpisem zastępcy dowódcy PKW Afganistan płk. Jana Rydza oraz gubernatora prowincji Ghazni Musa Khana. – To początek współpracy obu miast – powiedział Mirosław Drzażdżewski, starosta powiatu giżyckiego. – Udało nam się zebrać i wysłać pomoc humanitarną, która trafiła głównie do małych Afgańczyków. W 2013 roku Ghazni będzie Kulturową Stolicą Islamu, planujemy w tym czasie zorganizować dużą wystawę w Giżycku. Pokazać na zdjęciach jak wyglądają ludzie, miejsca, jak wygląda Afganistan. Lokalna władza może także liczyć na swoich kolegów z Polski. – Będziemy starać się ją wspierać, oczywiście w takim stopniu, jakim jest to możliwe. – tłumaczył starosta. – Internet staje się coraz bardziej popularny również tutaj, a to najszybsza droga komunikacji. Jeżeli pojawi się jakieś pytanie, a my będziemy w stanie pomóc, to na pewno to zrobimy. Chyba, że wiadomość będzie w dari, wtedy zajmie nam to trochę więcej czasu – dodał z uśmiechem.

Z zorganizowanego spotkania nie krył zadowolenia Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie gen. bryg. Piotr Błazeusz, który wyraził nadzieję, że dzięki takim przedsięwzięciom lokalna społeczność lepiej pozna nasz kraj. Dodatkowo wizyta władz Giżycka i Orzysza sprawiła, że służący w bazie żołnierze usłyszeli wieści ze swojego regionu, a samorządowcy przekażą informacje do ich rodzin.

Podsumowując „Dzień Polski”, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Edward Gruszka powiedział: – Mam nadzieję, że po 2014 roku nadal będziemy pomagać i współpracować ze stroną afgańską, a ta uroczystość tylko umocniła nasze relacje.

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Thomas – sekcja informacyjno-prasowa, X zmiana PKW Afganistan