Afryka znana i nieznana – niecodzienni goście w ZS nr 1

Pochmurny dzień, szósta lekcyjna – dwie godziny wcześniej dowiedzieliśmy się, że religia będzie niecodzienna. Okazało się, że w naszych szkolnych progach gościmy siostry zakonne. Były to: Aniela Pastuszak – misjonarka oraz Beata Radeska.

Reklamy

Przyjechały do nas z Lublina, a należą do zgromadzenia sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Na miejscu było bardzo dużo osób, które czekały na rozpoczęcie spotkania.

W sali, w której się znajdowaliśmy, były wyłożone eksponaty pochodzące z różnych zakątków świata. Wśród nich był kapelusz z Meksyku – sombrero, kolorowe stroje z Afryki, kapelusze z Madagaskaru, torebki, naszyjniki z muszli oraz egzotyczne zwierzęta np. krokodyl. Wszystkie te rzeczy zostały przywiezione przez obecne siostry z muzeum misyjnego w Lublinie.

W krótkiej przemowie siostra Beata przedstawiła cel wizyty i zaprosiła siostrę Anielę do przekazania informacji o Afryce. Rozpoczęła swoją opowieść od pokazania ciekawych zdjęć, które pomogły nam zrozumieć, w jakich warunkach pracowała przez 28 lat w Burkina Faso (najbiedniejszy rejon) i w Senegalu. Pokochała tych ludzi, z którymi dzieliła się swoją wiedzą i pomagała przetrwać trudne chwile w ich życiu. Bardzo często widziała niedożywione dzieci i starsze osoby, które cierpiały głód, a przyczyną braku pożywienia jest susza.

W Afryce przez ponad dwa miesiące jest pora deszczowa, a w pozostałe miesiące jest gorąco i nie ma żadnych opadów. Życie na tym kontynencie, jest ciężkie, ale ludzie są gościnni, życzliwi i cieszą się tym, co mają. Było także o lokalnej historii i kulturze oraz o czym niezwykle ważnym – tradycji. Pod koniec spotkania byliśmy mile zaskoczeni – mogliśmy dotykać i przymierzać stroje. Prezentacja zakończyła się założeniem przez jedną ze słuchaczek stroju z Afganistanu zwanego burką. Wszyscy słuchali z niemałym zainteresowaniem i przejęciem. Takie spotkania integracyjne są niezwykle ważne – możemy rozszerzyć swoją wiedzę, jak i światopogląd, a w dodatku może niektórzy z nas widząc pewne obrazy dostrzegą, jak wiele posiadają i jak bardzo powinni to cenić.

Michał – klasa III t4d

 

Refleksje uczniów:

Dlaczego wybrałbym się do Afryki?
Po prostu chciałbym zobaczyć, to o czym opowiadała siostra zakonna.

Michał:

Spotkanie było bardzo interesujące i będę je mile wspominał. Nabrałem chęci na wyjazd do Afryki.

Dawid:

Świadome ciężkich warunków życia w Afryce nie ulękły się i trwały w powierzonym im przez Boga zadaniu. Pomagały one tamtejszej ludności nie tylko w nauce, ale także w prostych czynnościach domowych, gdyż nie wszystkie dzieci z ubogich wiosek mogły uczęszczać do szkół. Gdy siostry opowiadały nam o tym, jak ciężkie jest życie mieszkańców afrykańskich wiosek zrozumiałam, że warto pomagać ludziom. Opowieść o tym co przeżywają tamtejsi ludzie mogłoby uświadomić nie tylko mnie lecz wielu innych ludziom, że warto nieść pomoc innym. Zachęcam do tego. Dzieci głodują i często umierają z tego powodu więc naprawdę warto pomagać. Według mnie to spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające gdyż dowiedzieliśmy się bardzo dużo o kulturze i ludziach tak dalekiego nam kontynentu jakim jest Afryka. Myślę, że wielu innych ludzi też by ona zaciekawiła.

Kinga: 

Serdecznie Dziękujemy Siostrom za przyjazd i życzymy sił w pracy misyjnej.

 

W spotkaniu brały udział następujące klasy: 3a, 1b, 3la, 3lb, 2t4c, 2la, 1tb, 3t4b, 1d, 2b, 2t4b, 3d, 3t4d, 2e, 1ta wraz z katechetkami. Obecny był także wychowawca klasy 3 t4b.

Dziękujemy p. Józefowi Dyńcowi i p. Jackowi Naja za pomoc w przygotowaniu spotkania.

 

 

Zofia Szwiec / Uczniowie ZS nr 1

fot. ZS nr 1