Agnieszka Szwanc wśród finalistów

Zamość

Reklamy

W dniu 26.04 br. w Zamościu miał miejsce diecezjalny etap XIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Wśród laureatów zakwalifikowanych do etapu ogólnopolskiego znalazła się uczennica Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie – Agnieszka Szwanc.

W części pisemnej odbywającej się w salach I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego uczestniczyło 81 uczestników z 31 szkół z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej (Biłgoraj, Dubienka, Hrubieszów, Józefów, Lubaczów, Lubycza Królewska, Szczebrzeszyn, Różaniec, Tomaszów Lubelski, Tyszowce, Zamość).

Reklamy

Do części ustnej zakwalifikowało się siedem osób (Agnieszka Szwanc – Zespół Szkół nr 3 w Hrubieszowie, Michał Nizioł, Elżbieta Kusz, Monika Garbacz – wszyscy Zespół Szkół Ogólnokształcących im. ONZ w Biłgoraju, Adrian Bryk, Michał Proc – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu, Damian Hawryluk – II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu), które zgromadziły największą ilość punktów.

Podczas części ustnej finaliści odpowiadali na pytania za 1, 3 i 5 punktów. Najlepiej z nimi poradzili sobie: Michał Nizioł i Elżbieta Kusz oraz Agnieszka Szwanc i to właśnie oni pojadą do Niepokalanowa, gdzie w dniach 7-8 czerwca odbędzie się etap ogólnopolski.

Jeszcze wcześniej w dniach 13-14 maja będą miały miejsce III Częstochowskie Spotkania Młodych z Biblią, które mają wymiar formacyjno – warsztatowy i odbywają się w rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II.

Przewodniczącym komisji oceniającej w Zamościu był ks. dr Garbiel Cisek. Ponadto w skład oceniającego gremium weszli: Łukasz Kot – przewodniczący i Aleksander Śwircz v-ce przewodniczący KSCCh oddział w Zamościu.

Uczestnicy w przerwie miedzy częścią pisemną a ustną mieli okazję zwiedzić Zamość i zapoznać się z jego architekturą i historią. Po ,,Perle Renesansu” oprowadzał przewodnik PTTK.

Konkursowi patronuje ks. kardynał Józef Glemp. Patronat nad etapem diecezjalnym objął ks. bp Wacław Depo – ordynariusz diecezji zamojsko – lubaczowskiej. Katolickie Radio Zamość i Niedziela zamojsko-lubaczowska objęły patronat medialny.

Zagadnienia konkursowe w tym roku obejmują Pisma Janowe (Ewangelię, Listy i Apokalipsę wraz z przypisami i wstępami). Laureaci ogólnopolskiego etapu, oprócz cennych nagród książkowych i pieniężnych otrzymają indeksy na różne kierunki (teologię, filozofię, historię, kulturoznastwo i historię sztuki) ufundowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Szczeciński.

Przy sprawdzaniu prac pomagali: Anna Kowalczuk, Ryszard Kot, Areta Topornicka, Michalina Maćkowiak, Jan Wardach, Aleksander Śwircz, Łukasz Kot i Artur Pełczyński.
W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział kilkanaście tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich diecezji kraju.

Łukasz Kot