Angielski od najmłodszych lat! Kiedy można wprowadzić naukę języka obcego?

Właściwie już od drugiego roku życia można rozpocząć naukę języka obcego. Ma to niezaprzeczalnie wiele zalet – nie tylko prowadzi do szybszego opanowania drugiego języka, ale przede wszystkim dba o ogólny rozwój dziecka i rzutuje na jego podejście do nauki w ciągu następnych długich lat.

 

Angielski dla dzieci – początki

Pierwsze spotkania dziecka z językiem obcym wyglądają inaczej, w zależności od jego wieku. Jeśli Twoje dziecko ma zaledwie dwa lata – wierszyki, piosenki i bajeczki pomogą Twojej pociesze osłuchać się z językiem oraz zapoznać z pierwszą setką słów w przyjemny i nieobciążający sposób. Angielski dla malucha pozwala na naukę poprzez zabawę – najbardziej naturalny dla dziecka sposób poznawania świata. Dzięki temu korzystasz z okazji i wprowadzasz chęć do nauki i poznawania czegoś nowego – która może pozostać nawet przez całe życie.

Współpraca i zabawa z dzieckiem sekretem sukcesu

Współczesne programy nauki języka angielskiego opierają się na zabawach językowych, ruchu i zachęcaniu do rozmowy. Dzięki temu angielski dla 5 latka wydaje się ciekawym spędzeniem czasu, a nie przykrym obowiązkiem. Dobre zajęcia dla dzieci prowadzone są w 100% po angielsku, co pozwala na lepsze poznawanie języka. Ta metoda szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku małych dzieci, które wciąż poznają świat i nie wstydzą się braku znajomości poszczególnych wyrazów.

Aby nauka miała lepszy efekt, dobrze jest kontynuować ją poza kursem. W jaki sposób? Zamiast podsuwania słówek i odpytywania ze zdań do tłumaczenia, możesz rozmawiać z dzieckiem używając słownictwa, które poznało na zajęciach. Okaż zainteresowanie kursem, poproś dziecko, by opowiedziało co robiło na zajęciach i jak mu się podobało.

Wczesna nauka języków obcych a rozwój dziecka

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak właściwie nauka języka obcego wpływa na rozwój ich malucha. Zwłaszcza przeciwnicy wczesnego nauczania uważają, że małe dziecko nie jest w stanie zbyt wiele się nauczyć, a materiał z kilku lat 9-latek zrozumie w jeden semestr. Przy tym nie zwracają uwagi na mnóstwo zalet:

  • Dziecko uczy się lubić naukę, rozwija ciekawość świata
  • Nauka języka obcego wpływa pozytywnie na ogólny rozwój umysłowy dziecka
  • Maluch ćwiczy pamięć
  • Nauka drugiego języka w wieku przedszkolnym podnosi świadomość językową i wpływa korzystnie na rozwój półkul mózgowych
  • Dziecko kształtuje świadomość społeczną i kulturową oraz poszerza horyzonty
  • Czym młodsze dziecko, tym szybciej przyswaja naturalną angielską wymowę i intonację, a co za tym idzie – lepiej rozumie ze słuchu
  • Przyswajanie obcego języka jest znacznie prostsze – staje się podobne do nauki języka ojczystego

Ze względu na formę zabawy, dzieci chętnie uczą się angielskiego – a ta chęć zostaje im na całe życie. Nie skupiają się na ocenach, a na określonych celach komunikacyjnych – dzięki czemu uczą się spontanicznie i naturalnie, co prowadzi do ich ogólnego rozwoju.

 

 

(tekst i fot. mat. partnera)