Apel strażaków

Strażacy apelują!!!

Reklamy

Nie bądź obojętny – powiadom służby ratunkowe, jeżeli podejrzewasz, że ktoś jest zagrożony wychłodzeniem.
Bezdomni, samotni, chorzy, osoby starsze – są obok nas, powinniśmy zwracać uwagę czy nie zagraża im wychłodzenie.

br />Niebezpieczna też może okazać się podróż – samochód może ulec uszkodzeniu lub utknąć w zaspie.

Apelujemy również o zachowanie ostrożności w czasie sezonu grzewczego.

W okresie jesienno – zimowym zwiększa się liczba pożarów w budynkach mieszkalnych. Jest to związane w głównej mierze z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.
Do ogrzewania budynków wykorzystuje się głównie piece lub kotły opalane paliwem stałym, ciekłym lub gazowym, a jako urządzenia dogrzewające pomieszczenia, stosowane są różnego rodzaju piecyki gazowe, elektryczne itp. Stwarzają one zagrożenia, które uwarunkowane są stanem technicznym i prawidłową obsługą całego systemu grzewczego.

Zagrożenia mogą zaistnieć w różnych miejscach budynku i w różnych fazach funkcjonowania systemu.

W piwnicach lub w pomieszczeniach użytkowych najczęściej znajdują się kotłownie, gdzie w piecach lub kotłach odbywa się proces spalania paliw. Przez wyższe kondygnacje, poddasze i dach przebiegają przewody dymowe lub spalinowe a także wentylacyjne zakończone kominami, które odprowadzają produkty spalania i napowietrzają obiekt. Wynika z tego, że zagrożenie pożarowe może zaistnieć od piwnicy po dach. Wystarczy jakieś niedopatrzenie, nie najlepszy stan techniczny systemów wentylacyjnych, dymowo – spalinowych czy też urządzeń grzewczych, albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności, i może dojść do wybuchu, pożaru lub zaczadzenia.

Zaczadzenie może być również spowodowane tym, że w okresie zimowym większość osób uszczelnia otwory okienne i drzwiowe przed zimnem. Ogranicza się przez to wymianę powietrza, a tym samym nie dostarcza się wystarczających ilości tlenu do budynku. Deficyt tlenowy prowadzi do niepełnego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych, a produktem takiego spalania jest tlenek węgla potocznie zwany czadem (oznaczany symbolem chemicznym CO), który emitowany jest do pomieszczeń wskutek braku odpowiedniej wentylacji.

tekst: rzecznik KP PSP Piotr Sendecki