19 lipca 2024

Aresztowani za wyłudzenie blisko 8 mln. złotych. Zatrzymana 48-letnia mieszkanka powiatu hrubieszowskiego

Zarzuty dotyczące wyłudzenia blisko 8 milionów złotych usłyszało kierownictwo jednej z placówek leczniczych na terenie powiatu hrubieszowskiego. Zatrzymani to 52-letni szef placówki i jego 48-letnia wspólniczka – mieszkanka powiatu hrubieszowskiego.

Reklamy

 

Nad sprawą pracowali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Śledztwo dotyczy działalności jednej z placówek leczniczych na terenie powiatu hrubieszowskiego. Śledczy ustalili, że w latach 2011 – 2015 doszło tam do szeregu naruszeń prawa. Pod „lupą” znaleźli się ówcześni szefowie placówki oraz zatrudniony tam personel.

Reklamy

Z ustaleń śledczych wynika, że cały mechanizm przestępczy polegał na fałszowaniu dokumentacji dotyczącej stanu zdrowia przebywających tam pacjentów.

Jak wynikało z prowadzonych raportów, ze względu na pogarszający się stan zdrowia pensjonariuszy, a co za tym idzie niemożność samodzielnego odżywiania się, zachodziła konieczność dedykowania im specjalistycznego leczenia żywieniowego. Ten aspekt był niezmiernie istotny, gdyż taki zapis w dokumentacji, powodował otrzymanie dofinansowania z funduszu zdrowia.

Reklamy

Tworzone w placówce poświadczające nieprawdę dokumenty, były na przestrzeni wielu lat podstawą rozliczeń finansowania i dofinansowania do pobytu pensjonariuszy przez fundusz zdrowia.

W trakcie prowadzonego postępowania śledczy przeprowadzili szereg czynności procesowych, takich jak przeszukania, analizy dokumentów medycznych, przesłuchania kilkuset osób, uzyskania kilkuset opinii biegłych lekarzy itp. Z ustaleń śledztwa, które obejmuje lata 2011-2015 wynika, że wskutek tego przestępczego procederu placówka wyłudziła łącznie blisko 8 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali osoby biorące udział w tym przestępczym procederze. Jest to kierownictwo placówki: 52-letni mieszkaniec pow. tomaszowskiego oraz 48-letnia mieszkanka pow. hrubieszowskiego.

Policjanci dokonali także tymczasowego zajęcia ruchomości m.in. w postaci wartego ponad 100 tys. zł. samochodu osobowego.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Zarzuty, które zostały im przedstawione dotyczą oszustwa i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

W miniony weekend sąd zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za powyższe przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

 

źródło, wideo, fot. KWP Lublin / AK

 


 

Zobacz też:

Pierwsze wyroki w sprawie NZOL „Droga Życia” w Smoligowie

Powiat hrubieszowski: Policjanci zatrzymali kierownika placówki medycznej oraz 22 inne osoby, które odpowiedzą za wyłudzenie 12 milionów złotych

Smoligów: Wyłudzenie z NFZ 12 mln zł. Już 43 osoby mają postawione zarzuty