Atak IED na polski patrol

Afganistan

Reklamy

Wtorek, 27 lipca 2010r., o godz. 14.50 czasu lokalnego (tj. 12.20 czasu polskiego) w południowej części prowincji Ghazni, rebelianci zaatakowali przydrożnym ładunkiem wybuchowym polski patrol bojowy. W wyniku ataku rannych zostało 7 polskich żołnierzy.

Zdarzenie miało miejsce kilkanaście kilometrów na północ od bazy Warrior. Polski patrol został zaatakowany silnym przydrożnym ładunkiem wybuchowym. Uszkodzeniu uległ transporter kołowy Rosomak. Poszkodowanych zostało siedmiu członków załogi.

Na miejsce zdarzenia natychmiast wezwano śmigłowiec ewakuacji medycznej MEDEVAC. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala w bazie Ghazni, gdzie udzielono im specjalistycznej pomocy medycznej. Lekarze oceniają stan dwóch z pośród poszkodowanych jako poważny lecz stabilny.

Rodziny poszkodowanych żołnierzy zostały powiadomione o zdarzeniu.

* * *

Polskie Siły Zadaniowe wraz z afgańskimi siłami bezpieczeństwa, podejmują szeroko zakrojone działania wyprzedzające, zarówno dzienne, jak i nocne. Polscy żołnierze biorą udział w szeregu operacji, które dezorganizują system dowodzenia, kierowania oraz zaopatrywania rebeliantów w prowincji Ghazni. W ostatnim tygodniu schwytano siedmiu bojowników talibskich. Wśród zatrzymanych jest specjalista-instruktor w zakresie przygotowywania improwizowanych ładunków wybuchowych, odpowiedzialny za ataki na siły koalicji. Podejrzewany jest on także o udział w zabójstwie policjantów oraz porwaniu i egzekucji studentów. Polacy sukcesywnie przechwytują broń, materiały wybuchowe i narkotyki.

Rezultatem tych działań jest znaczne ograniczenie ataków na siły koalicji w prowincji Ghazni – ich liczba w pierwszej połowie lipca zmalała o kilkadziesiąt procent. Zanotowano znaczny spadek zarówno liczby ataków na bazy, jak i ataków przy użyciu ładunków wybuchowych. Odnotowano również poważny wzrost w wykrywalności podkładanych IED.

por. Sebastian Kostecki
Szef Sekcji informacyjno – prasowej
Polskie Siły Zadaniowe „White Eagle” Ghazni
+93 799077360