Bądź bezpieczny

W związku ze zbliżającym się długim weekendem hrubieszowscy policjanci apelują o mądre i rozsądne korzystanie z uroków lata. W ostatnim okresie czasu na terenie naszego powiatu doszło do tragicznych wypadków w których zginęło dwoje małych dzieci.

Reklamy

Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, żeby miejsce zabaw ich pociech było bezpieczne, z dala od jezdni, zbiorników wodnych, maszyn rolniczych czy innych niebezpiecznych przedmiotów.
Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieodwracalnej w skutkach tragedii.

Zmienne warunki pogodowe, wzmożony ruch na drogach podczas weekendu prowadzą do wielu wypadków i kolizji.

Pomyślmy o tym, że na drodze nie jesteśmy sami, a więc szanujmy innych uczestników ruchu oraz wzajemnie swoje zdrowie i życie.

Apelujemy do mieszkańców o zabezpieczenie swoich mieszkań i zwrócenie większej uwagi na nieznane osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu – na podwórzu czy ulicy. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, dobrze im się przyjrzyjmy tak, by w pamięci zachowały się ich twarze, sylwetki i ubiór. Takie spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

Dbając o własne mienie pamiętajmy, że niezmiernie ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na jego właściwe zabezpieczenie.

Wychodząc z domu lub mieszkania dokładnie zamknijmy okna i drzwi. Stosujmy również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia techniczne – systemy alarmowe, rolety antywłamaniowe atestowane zamki do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą. „Alarm” w postaci psa także skutecznie może przepłoszyć intruza. Nieocenionym elementem bezpieczeństwa jest również pomoc zaufanego i czujnego sąsiada. Pamiętajmy o zasadzie, że okazja czyni złodzieja. Nie prowokujmy przestępców.

Pamiętaj – niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję tel. 997 lub 112. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

***

Źródło:
KPP w Hrubieszowie (E.K.)