28 maja 2024

Baza Isofix w fotelikach samochodowych – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Priorytetem każdego rodzica jest zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo swojego dziecka. Szczególnie jest to ważne w czasie podróży samochodem. Odpowiednio dobrany fotelik dziecięcy gwarantuje ochronę i wygodę użytkowania. Warto w czasie jego zakupu zwrócić uwagę na sposób montażu, ponieważ dostępne są modele montowane na pasy lub na bazie ISOFIX. Czym jest baza ISOFIX oraz jakie zalety posiada, w porównaniu do klasycznych pasów samochodowych?

Co to jest ISOFIX?

ISOFIX to skrót od International Standards Organization Fix. To ogólnoeuropejski standard mający na celu zapewnienie bezpiecznego mocowania fotelika dziecięcego w samochodzie.

Mówiąc prościej, ISOFIX to para metalowych obręczy, znajdujących się między poduszką siedzenia a oparciem, które są przyspawane do dolnych punktów mocowania samochodu. Podczas instalacji fotelika, wpina się złącza jego podstawy w obręcze systemu.

Baza isofix dostępna jest w kategoriach wagowych: 0-13, 0-18 oraz 9-18 kg. Niektóre systemy ISOFIX są uniwersalne i będą odpowiednie dla różnych fotelików. Przykładowo, jak w przypadku urządzeń Cybex Sirona i Cloud, bazę z modelu 0-13 można użyć do modelu 0-18 kg.

Podczas zakupu fotelika samochodowego warto pamiętać, że baza ISOFIX zazwyczaj jest dostępna jako dodatkowe akcesorium.

Czy fotelik z ISOFIXEM jest najbezpieczniejszy?

Nieprawidłowo zamontowany fotelik samochodowy jest niebezpieczny dla dziecka, niezależnie od sposobu instalacji. W przypadku modeli, które są zabezpieczone samymi pasami, często błędy w montażu spowodowane są nieprawidłowym naprężeniem pasów bezpieczeństwa lub nieprzeprowadzeniem pasa przez odpowiednie punkty w urządzeniu. Foteliki z systemem ISOFIX eliminują tę komplikację.

Badanie przeprowadzone przez Niemiecki Instytut Ubezpieczeń (GDV) wykazało, że nawet 96% fotelików wyposażonych w system ISOFIX jest prawidłowo montowanych. Natomiast spośród modeli na pasy jest to tylko 30%. Dzieje się tak, ponieważ punkty mocowania pasów bezpieczeństwa różnią się rozmiarem, długością i położeniem w zależności od samochodu. Dodatkowo ISOFIX jest dużo prostszym i szybszym sposobem montażu – wystarczy jedynie wsunąć zaczepy fotelika w odpowiednie miejsca. Prawidłowa instalacja sygnalizowana jest charakterystycznym kliknięciem.

Czy wszystkie foteliki ISOFIX są takie same?

Bazy ISOFIX są uniwersalne i ujednolicone, co oznacza, że niezależnie od kraju zaczep fotelika będzie pasować do auta. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie modelu. Nie każdy samochód posiadający ISOFIX, ma też inne zaczepy. W rzeczywistości dostępne są trzy główne typy fotelików ISOFIX:

  • Posiadający trzy punkty kotwiczenia: dwa standardowe zatrzaski ISOFIX, a także dodatkowy pasek mocujący Top Tether, który znajduje się za siedzeniem, co zwiększa jego stabilizację.
  • Wyposażony we dwa standardowe zatrzaski ISOFIX z tyłu oraz trzeci punkt kotwiczący (najczęściej podpórkę, czyli nogę stabilizującą).
  • Posiadający jedynie zatrzaski ISOFIX, bez dodatkowych punktów mocowania.

Ważne jest, aby upewnić się, że fotelik jest dopasowany do pojazdu, w którym dziecko będzie przewożone. Wszystkie potrzebne informacje powinny być dostępne w instrukcji obsługi samochodu lub na stronie internetowej producenta wybranego modelu.

Czy system ISOFIX ma wady?

Nie ma rozwiązania idealnego. Foteliki na bazie ISOFIX są droższe niż modele instalowane za pomocą pasów. Jednak przed zakupem należy zadać sobie pytanie, czy należy oszczędzać na bezpieczeństwie dziecka. Zwłaszcza że ten system bardzo ułatwia i przyspiesza proces montażu.

Co więcej, jak wspomniano wyżej, nie wszystkie foteliki samochodowe ISOFIX będą pasować do każdego samochodu. Stwarza to problemy dla rodzin korzystających z siedziska w dwóch lub więcej pojazdach.

Podsumowując, bazy ISOFIX zostały wyprodukowane z myślą o ułatwieniu życia rodzicom i zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa oraz wygody podczas podróży. Foteliki z systemem ISOFIX dostarczają pewność, że zakupiony model jest prawidłowo zamontowany, dbając o zdrowie oraz życie pasażera.

Więcej o bazach isofix przeczytasz w artykule: https://gazetagazeta.com/2020/11/baza-isofix-w-fotelikach-samochodowych-czy-warto-w-nia-zainwestowac/

(tekst i fot. mat. partnera)