Będzie o nim szumieć dąb w Hrubieszowie

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

W związku ze zbliżającą się siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej został ustanowiony ogólnopolski program edukacyjny pod nazwą „Katyń…ocalić od zapomnienia”, w ramach którego podjęto się zorganizowania akcji, której celem jest posadzenie w polskich parkach i na miejskich skwerach do 2010 roku 21.473 dębów pamięci.

Każde z drzew ma symbolizować jedno nazwisko z listy katyńskiej.

30 kwietnia 2009r. w Hrubieszowie odbyły się uroczystości poświęcone 69 rocznicy zbrodni katyńskiej. Obchody inaugurowała msza święta w kościele p.w. św. Mikołaja, sprawowana w intencji lekarza hrubieszowskiego, ppłk. Józefa Skrobiszewskiego zamordowanego w Katyniu, oraz za pozostałe ofiary zbrodni katyńskiej. Po mszy uczestnicy udali się do miejskiego parku im. „Solidarności”, gdzie został posadzony dąb pamięci Józefa Skrobiszewskiego.

Po poświęceniu tablicy pamiątkowej w tym symbolicznym miejscu wspólną modlitwą uczczono pamięć poległego oraz złożono kwiaty i zapalono znicz. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, gdzie miało miejsce uroczyste spotkanie pt.: „Przeszłość wiecznie żywa… Chwila wspomnień o Józefie Skrobiszewskim” zorganizowane z inicjatywy Zarządu Oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Hrubieszowie we współpracy z Muzeum.

W programie spotkania znalazł się montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie pod kierunkiem Pani Jadwigi Mazur oraz wykład otwarty historyka i regionalisty Pana Janusza Woźnicy pt.: „Józef Skrobiszewski – lekarz internista, działacz społeczny i patriotyczny, oficer Wojska Polskiego”.

W ramach dyskusji po wykładzie zabrali głos m. in. Zbigniew Dolecki – burmistrz miasta Hrubieszów, Mieczysława Bełz – Prezes Stowarzyszenia „Zamojska Rodzina Katyńska”, Jerzy Krzyżewski – Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz Pani Barbara Biernacka, córka Józefa Skrobiszewskiego, która przyjęła zaproszenie i przybyła na uroczystości wraz z synem. Pani Biernacka nie kryła wzruszenia i wdzięczności za pamięć o jej ojcu i ofierze, jaka poniósł.

tekst
Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009