Bezpieczny zakup

Kupno auta to bardzo duże wyzwanie, szczególnie jeśli planujemy zakup samochodu używanego. Jak najlepiej się do tego przygotować? Jest kilka sprawdzonych sposobów. Niezależnie od tego czy zakup samochodu nowego, czy auto z rynku wtórnego powinniśmy ustalić budżet, w którym chcemy się zamknąć. Na koszt samochodu składa się wiele rzeczy. Marka, model, ogólny stan, przebieg, czy moc silnika. Jeśli dokładnie wiemy czego szukamy, znacznie usprawni nam to cały proces.

Reklamy

 

Dobrą decyzją, przed zakupieniem samochodu (szczególnie tego z wyższej półki) jest wcześniejsze sprawdzenie numeru VIN. Dzięki temu dowiesz się, czy w aucie nie cofano licznika, jaka jest jego historia wypadkowa, czy nie pochodzi z kradzieży bądź, jakie zmiany wprowadzono w jego wyposażeniu. Są to bardzo cenne informacje, które z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji. VIN można zweryfikować na kilka sposobów. Pierwszym jest strona historiapojazdu.gov.pl, gdzie całkowicie bezpłatnie można sprawdzić dane pochodzące z Centralnej Ewidencji Pojazdów, warto zaznaczyć, że poza VIN, niezbędny będzie nam numer rejestracyjny auta oraz data pierwszej rejestracji (informacje te znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym samochodu). Drugim – skorzystanie z wielu istniejących w internecie witryn zajmujących się sprawdzaniem historii pojazdu. Na większości z nich odpłatnie możemy zdobyć informacje na podstawie numeru VIN, skorzystanie z nich to na pewno dobra inwestycja.

Szukając wymarzonego auta, najlepiej odwiedzić zaufane komisy i przeszukać znane portale z ogłoszeniami. Pamiętajmy, że na naszej drodze mogą pojawić się nieuczciwi handlarze, którzy za wszelką cenę będą chcieli nas oszukać. Warto zwrócić uwagę, czy auto nie zostało specjalnie przygotowane „pod sprzedaż”, oraz unikać tak zwanych „okazji”. Bardzo często pod tym słowem kryją się samochody z kradzieży, bądź mocno wyeksploatowane.

Jeśli mamy taką możliwość, dobrym pomysłem będzie wybrać się w miejsce, gdzie zbiera się wielu potencjalnych sprzedawców aut. W Lublinie bez wątpienia jest to Giełda Samochodowa Elizówka. Moto Giełda skupia prawdziwych pasjonatów motoryzacji, dzięki czemu z pewnością znajdziesz tu samochodowe gratki. Na nowo powstałej stronie internetowej lubelskagieldasamochodowa.pl, na bieżąco możesz sprawdzać oferty sprzedaży. Lubelska Giełda zaprasza wszystkich zainteresowanych, w każdą niedzielę do godziny 13. Dlaczego warto się tam pojawić? LGS ułatwia kupującym i sprzedającym bezpośredni kontakt oraz daje możliwość obejrzenia auta.

Mając już zaplanowany budżet, sprecyzowane wymagania i miejsce, gdzie możemy znaleźć wiele ofert sprzedaży, nie pozostaje nic innego jak wyruszyć na poszukiwania wymarzonych czterech kółek.

 

 

fot. mat. sponsora