Biblioteka Pedagogiczna: Spotkanie autorskie z Katarzyną Archimowicz i Kamishibai

14 maja 2015 roku, Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie zorganizował spotkanie autorskie z Katarzyną Archimowicz.

Reklamy

 

Jest ona autorką książek: „Miłość w Burzanach”, „W kolejce po życie” – wpisujących się w nurt współczesnej literatury obyczajowej. Katarzyna Archimowicz mieszka w Chełmie. Jest nauczycielką i doradcą zawodowym.

Podczas spotkania autorka opowiadała o pracy nad książką „Miłość w Burzanach”, wprowadzając zainteresowanych w tajniki warsztatu pracy pisarza. Mówiła o okolicznościach powstania powieści i inspiracjach. Według niej pisanie to rodzaj autoterapii. „Dlaczego piszę? By przekonać samą siebie, że mam siłę, by wciąż znajdować swoje miejsce na ziemi”. Wieś dzieciństwa autorki, znajdująca się na Lubelszczyźnie – to powieściowe Burzany. Z niezwykle urokliwymi krajobrazami, interesującymi historiami i barwną galerią ludzkich postaci. Uczestnicy spotkania pytali autorkę o bohaterów jej powieści i ciekawostki obyczajowe, opisane w książce. Żywo dyskutowali o literaturze, czytaniu i rodzimym rynku wydawniczym.

Reklamy

W spotkaniu wzięli udział członkowie DKK działającego przy hrubieszowskiej Filii oraz mieszkańcy miasta i powiatu. Wśród gości byli m. in.: Dariusz Czujkowski, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Sportu Starostwa Powiatowego, Elżbieta Telega-Niemczyk, przedstawicielka Urzędu Miasta, Helena Piekarz, Małgorzata Skowron, a także wychowankowie bursy międzyszkolnej PZPSW, wraz z wychowawczynią Ewą Puszek-Nowak. Gościnnie uczestniczyli w spotkaniu przedstawiciele DKK działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Spotkanie prowadziła Aleksandra Kopczyńska.


***


Książka i teatr – warsztaty Kamishibai

15 maja 2015 r., w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbyły się warsztaty Kamishibai. Są one elementem projektu „Magiczny świat bajki, baśni i legendy…”, realizowanego przez Grupę nieformalną Animatorzy Zmiany i Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. Przeprowadziły je: Dorota Mach, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu i Alicja Piskorska, kierownik wydziału promocji i wspierania edukacji. W warsztatach wzięli udział nauczyciele, bibliotekarze, wychowawcy i animatorzy kultury.

Uczestnicy poznali historię i przeznaczenie Kamishibai oraz dowiedzieli się, dlaczego warto pracować z Kamishibai.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania (czytania), wywodząca się z Japonii, w której wykorzystuje się kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę. Z ich pomocą przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki lub opowiadania. Kamishibai, jako alternatywna metoda pracy z dziećmi, może być wykorzystywana w różnych miejscach: w domu, w bibliotekach, szkołach, przedszkolach czy placówkach wychowania pozaszkolnego – zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze. Prowadzące wymieniły zalety stosowania tej metody, zwracając uwagę, że jest ona przydatna w pracy z przedszkolakami i z uczniami klas młodszych. Pomaga wyciszyć się, rozbudza wyobraźnię, a także rozwija zainteresowania literaturą i sztuką. Będąc „inną” formą książki – wspiera czytelnictwo. Kamishibai można wykorzystywać również do zgłębiania różnych kultur i do nauki języków obcych. Uczestnikom pokazano, jak praktycznie opowiedzieć bajkę, posługując się skrzynką i ilustracjami. Poznali oni zasady pracy z Kamishibai, wskazówki, jak przygotować seans, a także szczegóły techniczne. Prowadzące zademonstrowały wszystkim „Bajkę o złotym jajku”. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, opowiedziały, jak przygotować warsztaty dla dzieci w różnym wieku.

Liczne pytania uczestników, kierowane do prowadzących podczas zajęć, wskazywały na duże zainteresowanie prezentowanymi treściami.