Być mistrzem fair play w każdym swoim działaniu

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł” w dniach od 23 – 26 czerwca 2008 w Świetlicy w Świerszczowie odbył się zorganizowany wypoczynek letni.

Reklamy

Pięćdziesięcioro ośmioro dzieci wspólnie z wolontariuszami i opiekunami przez pięć kolejnych dni ciekawie spędziły czas pierwszych dni wakacji.

Pierwszy dzień letniska rozpoczął się wzajemnym poznaniem poprzez zabawę. Każde dziecko musiało znaleźć sobie pozytywny wartościujący przymiotnik, który miał przyczynić się do wzmocnienia własnej wartości. Następnie odbyła się prelekcja na temat przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomani u dzieci i młodzieży, którą uwieńczył konkurs na „Plakat o profilaktyce uzależnień”. Powstały wspaniałe prace podkreślające wartość zdrowego i sportowego trybu życia. Rozwijając sprawność fizyczną przeprowadzono rozgrywki w piłkę nożną i siatkową oraz zawody w tenisa stołowego. Dzień zakończył się wycieczką po okolicy wybranych liderów wypoczynku letniego, podczas której sfotografowano najpiękniejsze zakątki Świerszczowa – „Moja miejscowość w obiektywie”.

Drugi dzień letnich wakacji – wtorek rozpoczął się od konkursu wiedzy o swojej miejscowości pt: „Moja mała ojczyzna”. Dzieci odrobiły pracę domową, jaką było przeprowadzenie wywiadu z najstarszymi mieszkańcami Świerszczowa. Powstały wspaniałe opowiadania, które przyczyniły się do szerszej znajomości historii własnej okolicy. W dniu tym uczestnicy letniska poczuli się bardzo bezpieczni, gdyż odwiedził ich policjant – przeprowadził prelekcję na temat bezpieczeństwa na co dzień oraz bezpiecznego poruszania się na rowerze. Nie zabrakło również sportu, dzieci grały w piłkę, odbyły się konkursy sprawnościowe: wyścigi w workach, taniec na gazetach i z balonami.

Środa – trzeci dzień zielonych wakacji był bardzo pracowity. Dzieci realizowały program ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Malowały prace na konkurs pod hasłem „W poszukiwaniu kwiatu paproci” i rozwiązywały pytania z konkursów olimpijskich: „Szybciej, Wyżej, Mocniej” dla szkoły podstawowej oraz „Citius, Altius, Fortius” dla gimnazjalistów. Realizując trzeci konkurs kampanii „Odkrywamy nasze mocne strony” podczas zajęć dyskutowaliśmy o swoich mocnych stronach, o tym że każdy może być mistrzem w tym co robi. Podzieleni na 5 grup po 4 osoby na kartkach papieru próbowaliśmy opisać mocne strony mistrza. Przy wspólnym podsumowaniu grup narodził się pomysł na hasło naszych wakacji: „Każdy może być mistrzem fair play w swoim działaniu”. Hasło stało się mottem wypoczynku letniego i przeświecało dzieciom przy wszystkich konkurencjach. Atrakcją w tym dniu było spotkanie dzieci z przedstawicielami Terenowej Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie, którzy przeprowadzili prelekcję na temat zadań straży granicznej oraz powozili dzieci sprzętem terenowym. Największym powodzeniem cieszył się spacer z psem tropiącym – jednym z „członków” straży granicznej.

W czwartek dzieci w świetlicy odwiedził honorowy gość Wójt Gminy Hrubieszów Pan Jan Mołodecki, który przyglądał się budowaniu wspólnej piramidy wartości. Dzieci podzielone na grupy, na dużych arkuszach wypisywały najważniejsze cechy, jakie trzeba mieć i kształtować w sobie, aby stać się mistrzem w tym, co się robi oraz co jest dla każdego najważniejszym celem w życiu. Podsumowując, liderzy grup nanieśli wspólnie wybrane wartościowe cechy na arkusz papieru budując piramidę wartości, która miała być wspólną dla wszystkich uczestników wakacji i przyczyniać się do realizacji hasła: „Każdy może być mistrzem fair play w swoim działaniu”. Podkreślając bezpieczeństwo na wsi, dzieci spotkały się z przedstawiciel KRUS w Hrubieszowie, który wygłosił pogadankę na temat udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacjach zagrożenia na co dzień. Po prelekcji rozpoczęły się konkurencje sportowe na świeżym powietrzu: przeciąganie liny w grupach (tu liczyła się współpraca zawodników) i każdy z każdym – konkurencja była nadzwyczaj zacięta. Odbył się też wyścig z balonami, który sprawił duże trudności, ale wszyscy bieg zakończyli.

Podsumowaniem wypoczynku letniego było rozdanie nagród i dyplomów uczestnikom wakacji. Sołtys wsi Świerszczów – Janusz Florka, serdeczne podziękowania skierował w stronę wójta Gminy Pana Jana Mołodeckiego i GOPS w Hrubieszowie oraz opiekunów: Jolanty Gąsior z Rady Sołeckiej, Anny Jeczeń i Lilli Florek z Koła Gospodyń Wiejskich, Beaty Tomaszczuk koordynatora SKW i wolontariuszy Szkolnego Klubu Wolontariatu Zespołu szkół nr 1 w Hrubieszowie: Annie Bodzioch, Joannie Pochylczuk, Magdzie Hołowacz, Agnieszce Czekaj i Paulinie Gąsior.

Na zakończenie rozpalono pożegnalne ognisko – wszyscy zgromadziliśmy się wokół piekąc kiełbaski i dzieląc się swoimi wrażeniami, mając również nadzieję, że za kilka dni spotkamy się znów na wspólnej wycieczce po okolicach Hrubieszowa.

BT

zobacz zdjęcia >>