Cała Polska czyta dzieciom

W dniu 9 czerwca br. Biblioteka Jednostki Wojskowej Nr 4055 w ramach realizowanego już 5 lat programu „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowała zajęcia czytelnicze dla dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie, których celem było popularyzowanie głośnego czytania oraz zapoznanie z historią i współczesnością wojskowości w hrubieszowskim garnizonie.

Reklamy

Odczytana przez bibliotekarza baśń H. Ch. Andersena pt.: ”Dzielny ołowiany żołnierzyk”doskonale wprowadziła w drugą część spotkania. Przedszkolaki wspaniale poradziły sobie z określeniem cech prawdziwego żołnierza, a wysłuchana przez nich gawęda o hrubieszowskim wojsku, jego historii, kulturze, sporcie oraz celebrowanych w przeszłości uroczystościach patriotycznych i wojskowych stała się okazją do zadawania szeregu pytań.

Dzieciaki szczególnie zainteresowały się wyczynami sportowymi żołnierzy z 2 pułku strzelców konnych. Długo jeszcze wspominały o zawodach jeździeckich, konkursach hippicznych, Mistrzostwach Armii (1934r) oraz biegach myśliwskich. Zajęcia wzbogaciła okolicznościowa wystawa książkowa dot. 2psk oraz postaci asa jeździectwa, mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala”, podczas służby którego 2psk odnosił największe sukcesy sportowe.

Reklamy

Trudny temat wzbogacony materiałami dydaktycznymi oraz wspólnie stworzony słowniczek pojęć wojskowych w wersji dla najmłodszych pozwolił bez problemów przejść do omawiania współczesnego wizerunku wojska. Przedszkolaki mogły zapoznać się z wojskowym umundurowaniem oraz wysłuchać prelekcji na temat dnia służby żołnierza WL.

Zajęcia zakończył słodki poczęstunek oraz miła niespodzianka przygotowana przez dzieci oraz ich wychowawczynie. W podziękowaniu za aktywne uczestnictwo w lekcji wszystkie przedszkolaki otrzymały materiały promujące kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w postaci naklejek, zakładek do książek, plakatów i folderów oraz malowanki z serii „Wojsko dla najmłodszych”.

Spotkanie pozwoliło dzieciom odkryć piękno żywego słowa i zrozumieć, jak ważny jest od najmłodszych lat kontakt z książką, a specyfika miejsca i związanej z nim historii rozbudziły ciekawość poznawczą, którą daje książka.

***

Oprac. Koordynator kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – E. Biszczat