Chcesz postawić na system monitoringu CCTV? Sprawdź o czym koniecznie pamiętać!

W systemach monitoringu mamy gwarnację swobodnej obserwacji firmy, obiektów o przeznaczeniu publicznym, czy domów prywatnych. Żeby jednak skutecznie działały, to już na etapie projektowania całego systemu, należy mieć na uwadze pewne szczególne kwestie. Są czynniki w systemach CCTV, które nie sposób zignorować.

Reklamy

 

CCTV to Closed Circuit TeleVision – telewizja w układzie zamkniętym. Najczęściej mianem tym określamy urządzenia do – odbierania, przetwarzania, archiwizacji oraz wyświetlania obrazu czy dźwięku w monitorowanych obiektach. Tego typu rozwiązania będą absolutnie świetnym, nowoczesnym elementem w instalacjach bezpieczeństwa – w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych i gospodarczych zabudowaniach.

 

Kamery, przewody i całe zestawy telewizji przemysłowej znajdą Państwo w sklepie Montersi.pl pod adresem – https://www.montersi.pl/telewizja-przemyslowa

Już w czasie, gdy projektujemy i dobieramy urządzenia, trzeba pamiętać o znacznych różnicach co do stopnia rozbudowania i zaawansowania tej kategorii. Najprostszy system opiera się o pojedynczą kamerę – wówczas obserwujemy najbliższe otoczenie, obszar zdefiniowany przez możliwości tej kamery. Możemy podglądać obraz na telewizorze, monitorze CCTV albo komputerze PC. Ważne są tu urządzenia komutacyjne, przetworniki A/C oraz modulatory. Obraz archiwizujemy z użyciem rejestratora.

Choć jednak coraz częściej pojawiają się mocno zaawansowane systemy – z kamerami analogowymi lub sieciowymi, z multiplekserami oraz dzielnikami i przetwornikami A/C. Rynkowa oferta jest tak szeroka, że można się nieźle zdziwić. Poza tym warto pamiętać, że kamery ciągle są doskonalone. Coraz częściej analogowe ustępują cyfrowym. Z adresem IP można podglądać obraz bezpośrednio ze trony internetowej. To świetna opcja,. Bo Ethernet jest już często obecny, a analogowe łącza wymagają prowadzenia dodatkowych instalacyjnych prac. Najważniejsza jest tu kompresja danych oraz detekcja ruchu.

Pozyskanie obrazu w CCTV to jeszcze nie koniec. Obraz przechwytywany z kamer może być rejestrowany. Rejestratory najprostszego typu współpracują z komputerami typu PC – połączenie odbywa się przez popularny port USB.

 

W nowoczesnych systemach monitorujących ważny jest nie tylko sprzęt. Bo nie wolno zapominać o oprogramowaniu, które wspomaga cały proces. Sporo zalet się z tym wiąże, jak choćby funkcja stosowania powiadomień o zdarzeniach, bezpośredni od operatora, a także do osób, które znajdują się poza obiektem monitorowanym. Gdy wybieramy system CCTV musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo użytkowników. By monitoring był sensowny i spełniał swoją rolę, trzeba o profesjonalnie zaprojektować, przydatne będzie też przygotowanie rzetelnej dokumentacji, która w świetny sposób usprawnia prace montażowe.

 

Artykuł dostarczył sklep z systemami alarmowymi Montersi.pl – oferujący wysokiej jakości switche PoE do monitoringu IP – https://www.montersi.pl/switche-poe-do-monitoringu

 

tekst i fot. mat. sponsora