Chcesz prowadzić salon sukien ślubnych? Oto 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć!

Otwarcie własnego salonu sukien ślubnych to marzenie wielu osób zafascynowanych modą ślubną lub po prostu szukających dobrego pomysłu na biznes. Konkurencja jednak nie śpi i rozpoczęcie takiej przygody wymaga solidnego przygotowania. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę?

Reklamy

 

Salon sukien ślubnych – skala ma znaczenie

Nie sztuką jest otworzyć salon sukien ślubnych. Sztuką jest zrobić to dobrze. Ślubne kreacje wymagają odpowiedniego splendoru i anturażu. Przede wszystkim jednak przestrzeni, w której mogą zabłysnąć przymierzane przez przyszłe Panny Młode. Dlatego salony sukien ślubnych powinny być stosunkowo duże. Szacuje się, że minimalna powierzchnia ma wynosić około czterdziestu metrów kwadratowych. Znaczenie ma także rozmieszczenie i szeroko rozumiana logistyka. Lokal może zostać podzielony na część ekspozycyjną z manekinami, sukniami i przymierzalniami oraz na część przeznaczoną do obsługi klienta. Ważny jest też wystrój salonu, choć tutaj możesz po prostu zaufać swojej intuicji. W kanonie znajdują się m.in. duże, przestronne lustra oraz biała ekspozycja. Dobrze sprawdzają się także odcienie błękitu, różu, szarości i kawy z mlekiem. Ważne, aby salon był schludny, a goście czuli się w nim komfortowo i przytulnie.

Dobra lokalizacja to podstawa

Przed wyborem lokalu dobrze przeanalizuj też kto przemieszcza się w jego rejonie. Sprawdź czy łatwo dojechać tu samochodem, a przede wszystkim czy jest w pobliżu wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Nie musisz za to pilnie śledzić lokalizacji konkurencji i otwierać salonu z dala od niej. Wręcz przeciwnie. Branża ślubna charakteryzuje się tworzeniem prawdziwych kompleksów ślubnych, w których na niewielkiej przestrzeni otwiera się co najmniej kilka salonów sukni ślubnej i innych sklepów powiązanych z modą i organizacją wesel (np. salony fotograficzne, cukiernie, zakłady dekoratorskie).

Zróżnicowany asortyment

Trendy się zmieniają i choć nadal niekwestionowaną liderką ślubnej sprzedaży jest okazała biała suknia, to musisz być przygotowanym także na odstępstwa. Takim przykładem niech będą suknie w kolorze ecru, kości słoniowej czy pudrowego różu. Możesz też przygotować parę niekonwencjonalnych perełek w postaci sukni czerwonej lub sukni ślubnej mini. Ile sukni ślubnej musisz mieć „na pokładzie”? Przyjmuje się, że przynajmniej 20 modeli, ale tak naprawdę dobre salonu mają ich na stanie przynajmniej trzykrotnie więcej. Zadbaj też o popularne fasony np. syrenę oraz modele z głębokim dekoltem okraszonym zdobieniami w postaci kamieni, pereł, falban czy haftów. Co jeszcze powinno znaleźć się w twoim asortymencie? Różnego rodzaju dodatki do sukienek: torebki, rękawiczki, bolerka, woalki, etole, nakrycia głowy.

Rozszerz działalność

Nie musisz specjalizować się jedynie w modzie ślubnej. Dobrym pomysłem jest np. poszerzenie oferty o kreacje dla druhen albo też o sukienki na komunię lub ubranka na chrzest. Wówczas możesz zapewnić sobie kompleksowo zainteresowanie ze strony klientów przez cały rok. Minusem takiego rozwiązania jest utrata opinii sklepu typowo ślubnego, co dla niektórych może mieć spore znaczenie. Na zabieg w postaci rozszerzonej oferty najlepiej pozwolić sobie mając już ugruntowaną pozycję, a przede wszystkim posiadając odpowiednią przestrzeń wystawienniczą.

Zadbaj o fachowy personel

Klienci zapamiętają twój salon nie tylko przez pryzmat prezentowanych kreacji, ale przede wszystkim przez sposób i jakość świadczonych usług, w tym profesjonalizm personelu. Zadbaj więc, aby twoi pracownicy byli właściwymi ludźmi na właściwym miejscu. Zorganizuj szkolenia, postaraj się też, by każda z konsultantek doskonale orientowała się nie tylko w meandrach modowych, ale też dokładnie wiedziała, jaka jest oferta salonu.

Salon sukien ślubnych – dobry pomysł na biznes?

Każda przygoda z własnym biznesem wymaga zaangażowania, wiedzy i dużej determinacji. Podobnie jest w branży ślubnej. To biznes dochodowy, ale tez nasycony konkurencją. Dlatego, by osiągnąć wysoką stopę zwrotu z takiej „inwestycji” warto dobrze przygotować się do rozpoczęcia działalności, tak aby nie popełnić falstartu.

Salon Sukien Ślubnych CLOO ul. Mikołowska 17
40-067 Katowice tel. 662 446 156
e-mail: katowice@cloo.pl

 

(tekst i fot. mat. sponsora)