Choroby skórne psów – rozpoznanie i leczenie

Wbrew pozorom skóra psów jest narażona na równie wiele chorób skóry, jak nasza. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich i temu, jakie dają objawy.

Choroby skórne psów mogą być związane z alergiami, obecnością pasożytów, infekcjami, nowotworami lub schorzeniami przekazywanymi genetycznie. Naszą czujność powinny wzmóc nie tylko wyraźnie widoczne zmiany na skórze, ale też uporczywe drapanie. Obserwując niepokojące symptomy, powinniśmy niezwłocznie udać się weterynarza – niektóre choroby są dla psów bardzo niebezpieczne.

Najczęstsze choroby skórne psów

Inna nazwa, pod którą kryją się choroby skórne psów, to dermatozy. Często dają podobne objawy, ale przyczyny i sposoby leczenia mogą być inne. Jedną z powszechniejszych chorób jest grzybica skóry. Najbardziej charakterystyczne są obszary, na których są wyłysienia albo strupki. Z reguły cierpią na nią starsze psiaki i leczy się ją miejscowo. Zdarza się również, że psy mają łupież tak jak ludzie. Tutaj znajdziesz powody dlaczego powstaje psi łupież i jak go leczyć – https://www.zpazurem.pl/artykuly/recepta_na_lupiez_

Bardzo powszechne są alergie, a wśród nich numerem jeden jest atopowe zapalenie skóry. Tak jak u ludzi choroba jest przewlekła i może mieć przyczyny środowiskowe albo genetyczne. Charakterystyczne jest uporczywe drapanie i pojawiające się rumienie. Podobne jest alergiczne pchle zapalenie skóry, gdzie alergenem jest pchla ślina. Objawy jak świąd i zaczerwienienie są też przy alergiach kontaktowych.

Psy są narażone także na liczne choroby bakteryjne. W zależności od bakterii może dojść do różnej głębokości zapaleń skóry. Bakterie wywołujące infekcje mogą stanowić naturalną florę psa lub być przeniesione przez inne stworzenia.

Czworonogi lubią penetrować ciemne zakamarki i wchodzić w krzaki i trawy, a tam mogą spotkać się z pasożytami przeniesionymi przez inne zwierzęta. Do najczęściej spotykanych chorób wywołanych przez pasożyty zalicza się świerzb drążący i uszny, czy nużyca. Oprócz wyżej wymienionych psy mogą borykać się z chorobami związanymi z gospodarką hormonalną i nowotworami.

Jak zapobiegać chorobom skóry u psów?

Niestety prawda jest taka, że wielu chorobom nie możemy zapobiec. Zwłaszcza tym o podłożu genetycznym. Wtedy ważna jest wczesna reakcja na każde zachowanie psa. Jednak kiedy podejrzewamy, że pies ma problem z alergią na przykład pokarmową, pilnujmy, by nie było w karmie składników, które mogłyby wywołać dolegliwości. Poza tym całościowa dieta ma także wpływ na to, czy układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo, a organizm ma zaspokojenie zapotrzebowanie na wszystkie składniki. Ich niedobór może prowadzić do podatności na infekcję, czy do przesuszenia skóry.

Na nawilżenie skóry, a tym samym mniejsze ryzyko świądu i dalszych komplikacji, wpływ ma też częstotliwość kąpieli. Nie możemy zbyt często myć psa szamponem, aby nie zmywać z jego skóry naturalnych olejów, które ta wytwarza, by utrzymać prawidłową gospodarkę wodno-lipidową. Chcąc zniwelować obecność infekcji, czy pasożytów, jakie mogą przenosić na przykład owady jak kleszcze czy pchły, wraz z rozpoczęciem wiosny zadbajmy o odstraszającą obrożę, tabletki lub inny środek.

(tekst i fot. mat. partnera)