Chronimy Androida: parę prostych wskazówek

Summary Snippet: Na smartfona czyha wiele niebezpieczeństw: od „zwykłej” kradzieży począwszy, a na ataku z sieci skończywszy. W jaki sposób można łatwo zminimalizować ryzyko tych zagrożeń?

Reklamy

 

Sposobów, w jakie możemy utracić nasz smartfon jest wiele. Istnieje ryzyko, że padnie ofiarą kradzieży, a także możliwość jego „przejęcia” przez cyberprzestępców posługujących się złośliwym oprogramowaniem. Istnieje na szczęście kilka prostych metod pozwalających zmniejszyć ryzyko zajścia takich nieprzyjemnych wydarzeń.

Prosto i skutecznie

Organizowanie ochrony telefonu z Androidem warto zacząć od najprostszych kroków, takich jak wdrożenia (poza standardowym hasłem) dwustopniowej weryfikacji. Opcja taka oferowana jest przez Google, a jej ustawienie nie zabiera wiele czasu i w zasadzie uniemożliwia dostęp do telefonu osobie, która nie zna się na pokonywaniu tego rodzaju zabezpieczeń (źródło: https://www.zdnet.com/article/the-ten-best-ways-to-secure-your-android-phone/). Interesującym rozwiązaniem na wypadek kradzieży jest też specjalistyczna polisa, która gwarantuje zwrot kosztów w przypadku utraty telefonu. W Wielkiej Brytanii ma ona nazwę phone insurance i oferowana jest przez takie firmy jak Gadget Cover.

Ostrożnie z darmowym Wi-Fi

Złodziej wcale nie musi „fizycznie” trzymać naszego telefonu w garści, by zdobyć znajdujące się w nim dane. Dostęp do nich może uzyskać na przykład poprzez aplikację z ukrytym złośliwym oprogramowaniem. Dobrze jest zatem pamiętać, by programy ściągać tylko ze sprawdzonego źródła, takiego jak sklep Google. Na ataki sieciowe jesteśmy narażeni również przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi. Z tego względu warto pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, przy używaniu publicznych sieci najlepiej zabezpieczać się na wszelki wypadek, wykorzystując VPN. Po drugie, należy zawsze wyłączać wszystkie funkcje sieciowe, gdy nie planujemy korzystania z internetu. Unikniemy wtedy sytuacji, kiedy telefon połączy się bez naszej wiedzy z jakąś podejrzaną siecią.

Smartfony to obecnie jedne z najcenniejszych gadżetów znajdujących się w naszym posiadaniu – również ze względu na znajdujące się na nich dane. Dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo i podjąć kilka prostych kroków, które utrudnią działanie zarówno zwykłym złodziejom, jak i tym planującym ataki z sieci.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)