Co musisz wiedzieć decydując się na coworking we Wrocławiu

Biura coworkingowe nie przestają tracić na popularności. Co więcej, trend na zdalną pracę się rozwija i w kolejnych miastach w Polsce przybywa miejsc, w których można pracować zdalnie. Gdzie znajdziemy biura nastawione na coworking? Wrocław jest jednym z najczęściej wybieranych miast na tego typu inwestycje. Jak przebiega praca w takich miejscach?

Reklamy

 

Kiedy zdecydować się na coworking?

Freelancerzy, którzy decydują się na prowadzenie działalności, najczęściej zaczynają od pracy w domu. Wydaje się to być idealna opcja – nie płacimy za dojazdy do pracy i nie tracimy też na nie czasu. Co więcej, odpada problem związany z wynajmowaniem całego biura, które dla wolnego strzelca jest najczęściej niepotrzebne.

Jednak trudności związane z pracą w domu niektórzy zaczynają zauważać już po kilku dniach. Narzucone godziny pracy nie motywują do rannego wstawania. Nagle możemy na spokojnie ugotować obiad albo wyskoczyć do sklepu na małe zakupy. Zanim się zorientujemy, zmarnowaliśmy połowę dnia, którą powinniśmy przeznaczyć na zawodowe obowiązki. Zaczynamy się frustrować i myśleć, że może praca freelancera nie jest dla nas. Zanim zaczniemy przeglądać oferty pracy, warto zainteresować się, czym jest coworking. Wrocław i inne duże miasta oferują coraz więcej takich miejsc.

 

Na jaką przestrzeń coworkingową się zdecydować?

Jedną z największych zalet coworkingu jest elastyczność. Możemy sprawdzić, czy dane biuro i rozwiązanie nam odpowiada przez zarezerwowanie biurka na jeden dzień. Taką opcję posiada zdecydowana większość miejsc nastawionych na coworking. Wrocław przoduje, jeśli chodzi o liczbę tego typu przestrzeni. Możemy zdecydować się na biuro w centrum miasta lub na jego obrzeżach, kameralne lub przeznaczone dla większej liczby pracowników.

Biura oferują też szeroką gamę rozwiązań. Możemy opłacić tzw. hot desk – biurko nieprzypisane do żadnej osoby. Wykupujemy miejsce, a po skończonej pracy zabieramy swoje rzeczy i następnego dnia możemy pracować gdzieś indziej.  Inną opcją jest biurko przypisane bezpośrednio do nas, na którym możemy zostawić sprzęt. Najwięcej prywatności gwarantują prywatne mini biura – dla jednej lub kilku osób. Świetnie sprawdzą się, jeśli potrzebujemy absolutnej ciszy lub pracujemy w kilkuosobowym zespole.  Warto zapoznać się z ofertą poszczególnych przestrzeni, bo każda z nich może proponować różne udogodnienia i rozwiązania. Gromadzi je wyszukiwarka https://www.spacing.pl/results/?filter=c_wroc%C5%82aw , w której znajdziemy ofertę zarówno biurek do wynajęcia, jak i całych biur.

 

Jak wygląda praca w biurze coworkingowym?

Praca w otoczeniu innych przedsiębiorców to przede wszystkim motywacja. Wzrost efektywności wynika głównie z faktu, że przestrzenie coworkingowe zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu obowiązków przez co najmniej kilka godzin. Nie doświadczymy w nich rozpraszającej atmosfery, jak w przypadku kawiarni lub rozleniwienia, które może dopaść nas w domu. Praca w przestrzeni coworkingowej w zasadzie nie różni się znacząco od pracy w standardowym biurze. Z jedną różnicą – to my narzucamy sobie godziny pracy i obowiązki.

 

 

fot. mat. sponsora