28 września 2023

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Czerwiec 1 – 3

Poniżej prezentuję wydarzenia, które miały miejsce w latach dawnych i bliższych, w dniach od 1 do 3 czerwca na Ziemi Hrubieszowskiej. Czy były inne, dla wielu również ważne? Na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

1.06.1889 r. – w Hrubieszowie urodził się Antoni Wiatrowski, w którym przebywał do 1919 r. Już, jako człowiek żonaty przeniósł się do Lublina, gdzie uczył w Szkole Rzemiosł im. Syroczyńskiego i Gimnazjum Lubelskim. Wykonując obowiązki nauczyciela studiował jednocześnie historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Hrubieszowa w 1925r. założył Szkołę Rzemieślniczą Sejmiku Hrubieszowskiego i został jej pierwszym dyrektorem. W 1929 r. wyjechał z rodziną do Olkusza, podejmując tam pracę w Szkole Rzemiosł Przemysłowych. W 1945 r. po raz trzeci wrócił do rodzinnego miasta. Organizował Prywatne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych im. Bolesława Prusa. Zmarł 28 grudnia 1957 roku. Gromadził pamiątki dotyczące historii i geografii regionu. W wyniku podjętych prac oprócz monografii Hrubieszowa wydał broszurkę „Kościół podominikański w Hrubieszowie” oraz „Ilustrowany Przewodnik po Ziemi Olkuskiej”. W uznaniu Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie ufundowało tablicę pamiątkową w kościele parafialnym w Hrubieszowie z okazji 100 rocznicy urodzin Wiatrowskiego oraz wybiło pamiątkowy medal z Jego podobizną.

1.06.1942 r. – około 3400 hrubieszowskich Żydów wywieziono i unicestwiono w Sobiborze.

Reklamy

1.06.1975 – z dniem 1 czerwca zlikwidowano 314 powiaty, a w miejsce 17 województw i 5 miast wydzielonych (Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław i Poznań) wprowadzono podział na 49 województw. Hrubieszów przydzielono do woj. zamojskiego.

1.06.1979 r. – odbył się pierwszy w historii Hrubieszowa oficjalny mecz dziewcząt w piłce nożnej jedenastoosobowej, pomiędzy SP 1 Hrubieszów – ZSO 1 Hrubieszów (czyli SP 2) 0:2 (0:1). 2 bramki strzeliła Grażyna Cyganowska (córka Ryszarda), skład SP 2: D. Siemko, G. Cyganowska, L. Karczmarczuk, J. Kowalczyk, B. Kwaśniak, M. Binięda, M. Fiedur, G. Iwańczuk, M. Paluch, W. Darmochwał. J. Kotko, R. Mazur, B. Jurczuk, B. Orlik, skład SP 1: E. Tarkowska, M. Zwolińska, B. Iwanicka, J. Garbula, J. Kowalczyk, M. Frąc, M. Żmura, B. Salewska, A. Sułkowska, M. Łopocka, J. Otręba, I. Gietka, E. Kowlaczyk, E. Dołba. Mecz zorganizował Marek A. Kitliński.

Reklamy

1.06.2015 r. – 28 uczniów z gimnazjów i liceów reprezentowało województwo lubelskie na Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Powiat Hrubieszowski reprezentowały uczennice Zespołu Szkół Nr 2 w Hrubieszowie, Martyna Partyka i Edyta Wojda.

1/2.06 1991 r. – przeprowadzono „Dni Horodła” z następującymi imprezami: gminne zawody strażackie, wystawa fotograficzna R. Gutalskiego, wystawa monet P. Urbaniaka, wystawa kwiatów, kiermasz książek, wystawy malarstwa Z. Patyjewicza i W. Zina, imprezy rekreacyjno – sportowe, koncert kapeli ”Sutki” z Hrubieszowa, imprezy kulturalno – oświatowe.

­

2.06.1924 r. – w Zamościu urodziła się Elżbieta Fabijańska. We wrześniu 1939 r. była uczennicą hrubieszowskiego gimnazjum, mieszkając z rodzicami przy ul. Zamojskiej. Jako nastolatka prowadziła dziennik (pamiętnik) aż do zakończenia II wojny światowej. Ukończyła studia filologiczne w 1951 r. Wyjechała do Szczecina i tam w różnych szkołach uczyła języka polskiego. Zmarła w 1966 r.. Pochowano w grobowcu rodzinnym w Zamościu.

2.06.1942 r. – niemal wszystkie ulice w Hrubieszowie otrzymały nazwy niemieckie. Ulicę Piłsudskiego przemianowano na Bahnhof.

2.06.1974 r. – w Hrubieszowie rozegrano Spartakiadę Powiatową w piłce ręcznej, kolejność, kobiety: 1. PTR Turkowice, 2. SP 3 Hrubieszów, 3. LO Hrubieszów, mężczyźni: 1. LKS „Unia” Hrubieszów, 2. LO Hrubieszów, 3. ZSZ 1 Hrubieszów, 4. SP 2 Hrubieszów, sędziowali: R. Szachno, H. Wygachiewicz, H. Klimczuk, Zb. Krasucki, W. Nieradko, S. Rządkowski, A. Nieradko, L. Szeląg. Organizatorem zawodów był POSTiW w Hrubieszowie mieszczący się przy ul. Dzierżyńskiego 15 b.

2.06.1999 r. – zmarł światowej sławy prof. architekt, urbanista i konstruktor Stefan Du Chateau, honorowy obywatel miasta Hrubieszowa, założyciel w tym mieście Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im Stefana i Krystyny Małżonków Du Chateau, pochowany na polskim cmentarzu Montmorency w Paryżu.

2.06.2009 r. – na terenie Jednostki Wojskowej w Hrubieszowie odbyła się bogata programowo, uroczysta konferencja poświęcona Polakom walczącym o własne życie i wolność Ojczyzny a zorganizowana przez miejscowy Klub Garnizonowy oraz Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Początek konferencji posiadającej motto „Wydrzeć prawdę – w Wołyniu miłości zbawienie” rozpoczął się od wysłuchania hymnu 27 WDP AK, minutą ciszy za tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę oraz wręczeniem kwiatów dla najstarszego członka Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie p.płk Franciszka Malickiego.

2.06.2010 r. – wychowanek Unii Hrubieszów Dawid Nowak po raz szósty wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski, tym razem w meczu towarzyskim z Serbią w Kufstein (Austria) 0:0.

2.06.2012 r. – w Warszawie Artur Kern z Unii Hrubieszów zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Seniorów w Biegach Ulicznych na dystansie 5km – 14:10 min.

­

3.06.1906 r. – w Hrubieszowie na rolniczym osiedlu Sławęcin urodził się polski poeta Stanisław Ciesielczuk. W trakcie studiów NA Uniwersytecie Warszawskim dorabiał m.in. jako korektor w „Gazecie Warszawskiej” i „Ekspresie Wieczornym”. Spędzał wtedy czas zarówno w Warszawie, jak i Hrubieszowie – i tak było aż do rozpoczęcia II wojny światowej. Od 1927 roku należał do grupy literackiej „Kwadryga”. Od 1939 roku przebywał w Hrubieszowie, gdzie przeżył większą część okupacji hitlerowskiej. W marcu 1944 roku wrócił do Warszawy, gdzie zachorował na płuca i trafił do szpitala. Wypisał się z niego, gdy wybuchło powstanie warszawskie. Przeżył je, a po jego zakończeniu opuścił Warszawę i dotarł na Podhale. W 1945 roku wrócił do Hrubieszowa, gdzie 26.11. tegoż roku zakończył żywot chory na gruźlicę. Nazwisko poety nosi jedna z ulic w Hrubieszowie.

3.06.2000 r. – podczas Mistrzostw Weteranów w Warszawie Małgorzata Muzyczuk z Unii Hrubieszów zdobyła złoty medal w biegu na 400 m a wynikiem 1:01,89 min i ustanowiła rekord Polski dla 38-latków. Natomiast Edmund Sulowski wywalczył złoto w kuli – 13.74 m i dzień później srebro w dysku – 41.96 m

3.06.2012 r. – Ewa Mizdal z Unii Hrubieszów podczas Mistrzostw Polski w Piekarach Śląskich ustanowiła dwa rekordy Polski w kategorii wagowej 75 kg , podrzut – 131kg, dwubój – 236 kg.


Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. lubiehrubie


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Maj 1 – 3

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Maj 1 – 3


Zerknij na Instagram →