Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 17 do 20

Kwiecień roku 2019, zapewne zapisze się z niektórych hrubieszowskich wydarzeń w naszej pamięci, jak z poprzednich lat. Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 17 do 20 tego miesiąca z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 17 do 20

 

17.04.1810 r. –  w okresie Księstwa Warszawskiego na mocy dekretu królewskiego z 1810 r. utworzony został nowy departament lubelski z Hrubieszowem, który dzielił się na 10 powiatów, w tym hrubieszowski.

Reklamy

 

17.04.1977 – na stadionie w Hrubieszowie rozegrano turniej piłki nożnej o Puchar Przechodni I Sekretarza KM PZPR w Hrubieszowie, zorganizowany przez OSiR. Wyniki meczów: ZSZ 1 Hrubieszów – ZSZ 2 Hrubieszów 8:0; ZSZ Hrubieszów – LO Horodło 6:0, ZSZ 1 Hrubieszów – ZSZ Hrubieszów 6:0. Kolejność: 1. Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Hrubieszowie (Mechaniczna), 2. Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Hrubieszowie (Krawiecka), 3. Liceum Ogólnokształcące Horodło, 4. Zespół Szkół Zawodowych 2 Hrubieszów (Ekonomik). Królem strzelców został Wiktor Pyszniak (ZSZ 1 Hr.), który zdobył 9 bramek. Sędziowali: Ryszard Burda, Marek Bałdyga, Tadeusz Nowak i Jerzy Kordyjaczny. Zawody przeprowadził organizator pracy kulturalno – oświatowej sportu i rekreacji z ramienia OSiR Ryszard Burda.

 

17.04.1978 r. – w Werbkowicach odbył się VII Międzynarodowy Zjazd Studentów Archeologii z tematami „Czermno – Czerwień” – XIII w., Kamienna miniaturowa ikonka.

 

17.04.2011zespół „Lechici” podczas pięciu niedzielnych Mszy św. w kościele pw MBNP w Hrubieszowie wykonał Pasję wg św. Mateusza. Ten wielogłosowy utwór „Lechici” wykonują już 25 lat. Tak wiec ten rok był jubileuszowym. W czasie Misterium męki Pańskiej śpiewało 47 osób. Narrację prowadził Leszek Opala, rolę Jezusa wyśpiewał ks. Andrzej Puzon, a rolę Piłata i innych osób wykonał Sławomir Lebiedowicz.

17.04.2019 r. – zmarł w wieku 91 lat Edward Łoś nauczyciel i długoletni dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Człowiek wielkiego serca, wspaniały nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń młodzieży.


***

 

18.04.1936 r. – odbył się mecz KS Strzelec Hrubieszów a TKS Amatorzy z Włodzimierza wynik 3:3, sędziował Brenner, widzów ok. 600. Mecze rozgrywano nad Huczwą (gdzie jest obecnie targowisko), bramki były przynoszone. M.in. bardzo dobrze prezentował się, jako lewy łącznik mój ojciec chrzestny Eugeniusz Kitliński.

 

18.04.1947 r. – urodził się Józef Wąsiel, który w młodości udanie rywalizował w rzutach lekkoatletycznych i podnoszeniu ciężarów, startując w barwach hrubieszowskich klubów sportowych. Po latach multimedalista w rzutach lekkoatletycznych podczas Mistrzostw Polski Weteranów, reprezentując Mircze. Reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata i Europy Weteranw.

 

18 04 1996 – w GOK Horodło po raz 20 – ty odbył się Turniej Sztuki Recytatorskiej im. Bolesława Leśmiana. Udział wzięło 18 uczniów, do przeglądu rejonowego zakwalifikowano: Beatę Bogucką SP Strzyżów, Natalię Jeżynę SP Horodło, Annę Stadnicką SP Strzyżów oraz Martę Janeczko SP Horodło.

 

***

 

19.04.1826 r. – w Warszawie urodził się Franciszek Kostrzewski polski malarz realistyczny i rodzajowy, ilustrator, rysownik satyryczny i karykaturzysta. Po podróży po ziemi hrubieszowskiej wykonał rysunek pt. „Mapa poglądowa hrubieszowskiego i okolic przyległych 15 lipca 1889 r.”. Znajduje się on w zbiorach hrubieszowskiego Muzeum a został podarowany przez p. Janinę Peterę. Na mapie, zamiast oznaczeń miejscowości są przedstawione postacie właścicieli majątków ziemskich wraz z ich atrybutami pozwalającymi wówczas na ich identyfikację, postacie te wzbogacone są dodatkowo żartobliwymi napisami. Zamrł 30.09.1911 r. w Warszawie.

 

19.04.1941 r. – w Hrubieszowie urodził się Jerzy Leopold Krzyżewski, późniejszy kierownik biura PTTK w Hrubieszowie i członek Zarządu od 1964 r., a od 1996 r. prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego.

 

***

 

20.04.1988 – na spotkanie zawiązania Środowiskowego związku 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Hrubieszowie przybyło 78 osób. Uczestniczył w nim przedstawiciel Zarządu Okręgu Wołyń kol. Władysław Siemaszko. Na tym zebraniu powierzono kol. Ryszardowi Kasprowiczowi i Tadeuszowi Kojderowi przewodniczenie w organizowaniu działalności zmierzającej do utworzenia tego związku.

 

20.04.1995 – ks. Kapelan Andrzej Puzon otrzymał honorową odznakę 50 – lecia 27 WDP AK w podziękowaniu za opiekę nad jej Środowiskiem w Hrubieszowie.

 

20.04.2006 r. – wybrano nowe władze MKS „Unia” w Hrubieszowie w składzie: prezes – wice burmistrz Andrzej Wołowski, wiceprezesami zostali Tadeusz Romaszko i Kazimierz Małyska, sekretarzem Bogusław Lachowicz, skarbnikiem Marek Kata, członkami: Zbigniew Dolecki, Jan Szulakiewicz, Tomasz Pańko, Jan Pastuszek, Robert Łukasiewicz, i Ryszard Marczak oraz wybrano Komisję Rewizyjną: Marek Kudyk przewodniczący, Marek Ambroży Kitliński i Jan Buczek – członkowie.

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum maka
Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 13 do 16 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 9 do 12 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 5 do 8 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek kwietnia