Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 28 do 30

Poniżej prezentuję wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 28 do 30 kwietnia z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

28.04.1473 – Król Kazimierz Jagiellończyk przenosi biskupstwo z Chełma do Hrubieszowa.

28.04.1961 – odbył się I Walny Zjazd Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego. Otwarcia Zjazdu dokonał Roman Kuśmicki, przewodniczący Prezydium PRN w Hr. Przewodniczącym zjazdu został p. Czesław Tylus (z-ca Insp. Szk.), sekretarzem Eugeniusz Tokarczuk (kier. SP w Dziekanowie), protokołowała Teresa Lewczuk (planista Wydziału Oświaty i Kultury Prezydium PRN). Do Prezydium Zjazdu powołano: Jana Stojko (Inspektor Szkolny), Bronisław Szymanowicz (nauczyciel z Dziekanowa) i Teresę Majewską (nauczycielkę z SP 1 Hr.) Do Komisji Wnioskowej wybrano: Kazimierza Iwaniuka (kier. SP w Mirczu), Zofię Stojek (nlka SP 2 Hr.), Remigiusz Jaroszyński (kier. SP 1 Hr.). Do Komisji Skrutacyjnej weszli: Apolinary Bartoszuk (kier. SP w Husynnym), Henryk Kucharski (kier. SP w Koble) i Franciszek Lipko (podinspektor szkolny). Materiały zjazdowe referował Wincenty Piątak.

Reklamy

28.04.1909 r. – w Sądzie w Kryłowie skazano 10 Żydów na 8 miesięcy więzienia za obcinanie sobie palców w celu uwolnienia się od służby wojskowej.

28.04.1918 r. – w Hrubieszowie urodził się Samuel Tepler izraelski malarz pochodzący z rodziny polskich Żydów. Studia ukończył na Accademia di belle arti di Brera u Aldo Salvadori w Mediolanie w 1949 i wyemigrował do tworzącego się Izraela, gdzie osiadł w Tel Awiwie. W 1974 otrzymał wyróżnienie przyznane przez Accademia Tiberina w Rzymie, a w 1975 złoty medal UNESCO i włoską nagrodę państwową Tetradramma d’Oro. Zmarł 18 lipca 1998 w Tel Awiwie, wkrótce po jego śmierci miała miejsce pierwsza wystawa indywidualna w Polsce.

28.04.1989 r. – zamknięto odcinki kolejki wąskotorowej Gozdów – Uchanie i Hrubieszów – Matcze.

28.04.2005 r. – Wychowanek Unii Hrubieszów Tomasz Kiełbowicz po raz siódmy wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski w meczu towarzyskim z Meksykiem w Chicago wynik 1:1.

27/28.04.2014 r.-  w Radomiu odbył się IX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia”. Uczennica 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie Martyna Wiśniewska zajęła w nim 3 miejsce w kategorii wiekowej 8 – 10 lat.

­

***

­

29.04.1945 – w lesie, w okolicach Gozdowa zostało zamordowanych dziesięciu młodych milicjantów, z komendy KPMO Hrubieszów. Byli to młodzi chłopcy w wieku 18 – 19 lat z grupy manewrowej. Zostali oni zwabieni podstępnie do interwencji, ale jej nie było i gdy wracali jadąc samochodem Willisem, zostali zatrzymani przez bojówkę UPA, przebranych w mundury NKWD, następnie rozbrojeni, zaprowadzeni do lasu i na rozkaz ich dowódcy, a był to ps. Zirka – Wołodymyr Syczak – Włodzimierz Siwak, zostali rozstrzelani. Zostali oni pochowani w zbiorowej mogile i spoczywają na cmentarzu parafialnym w Hrubieszowie. Byli to wymienieni na tablicy nagrobnej: Góra Ferdynand, Helm Michał, Dylecki Witold, Dylewski Stefan, Nowak Kazimierz, Osiak Tadeusz, Poliszczuk Jacek, Siebielec Stefan, Zezula Jan. Dziesiąty milicjant prawdopodobnie był ciężko ranny i się uratował, mieszkał w Hrubieszowie.

29.04.1964 r. – z inicjatywy władz wojewódzkich Szkolnego Związku Sportowego w Lublinie, hrubieszowskiego grona nauczycielskiego uczących wychowania fizycznego, jak i przy poparciu władz lokalnych powołano Powiatowy Szkolny Związek Sportowy przy Wydziale Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Hrubieszowie. Pierwszym organizatorem zawodów dla szkół został Antoni Weremko.

29.04.2004 r. – IGRZYSKA POWIATOWE W MINI PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT, KTÓRE ODBYŁY w Hrubieszowie. MECZ O I MIEJSCE: SP 2 Hr.-Horodło 0:0 (3:1 w karnych); KOLEJNOŚĆ: 1. SP 2 W HR.- op. G. Głowacz; 2. SP w Horodle – op. R. Jerzyna; 3. SP w Hulczu- op. B. Sobczuk; 4. SP w Kryłowie – op. Ag. Kłoda; 5/6. SP w Czerniczynie – op. A. Dziemiach, SP 3 w Hr.- op. J. Różańska. Organizator zawodów Janina Ewa Kitlińska.

29.04.2018 r. – w Werbkowicach odbyły się masowe i popularne nie tylko w naszym regionie biegi uliczne „Cukrownika”. Start i meta po raz pierwszy usytuowana była przy Hali Sprowo – Widowiskowej. W biegu głównym skrócono dystans do 5 km, w którym w wśród kobiet zwyciężyła Lilla Fiskovicz z Mołdawii a u mężczyzn nasz mistrz Artur Kern wyprzedzając z dużą przewagą męża Lilli.

­

***

­

30.04.1817 r. – członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk polski Żyd Abraham Stern zaprezentował maszynę wykonującą pięć działań matematycznych, ur. Pomiędzy 1762 – 1769 r. w Hrubieszowie, zmarł w 1842 r. w Warszawie

30.04.1992 r. – na ścianie budynku, obecnie gmach Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau została zamontowana tablica pamiątkowa, że „W tym budynku w latach 1934/36 mieszkał kwatermistrz 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie mjr Henryk Dobrzański „Hubal”.

30.04.2014 r. – zmarł zaledwie w wieku 39 lat ks. Marcin Zaburko Proboszcz Parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Mirczu. Funkcję proboszcza parafii w Mirczu objął 17 sierpnia 2013 r. Wcześniej pełnił ją w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Horyszowie (gmina Miączyn). Od 2008 r. Pełnił odpowiedzialną funkcję Diecezjalnego Duszpasterza Policji. Parafianie i współpracownicy zapamiętają ks. Marcina, jako społecznika oddanego bezgranicznie swojej posłudze duszpasterskiej. Dzięki Jego pracy i zaangażowaniu parafia doczekała się relikwii św. Jana Pawła II.

­

Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – archiwum TRH


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 25 do 27

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – kwiecień od 25 do 27


MAKBET (CIEMNA NOC…)

Makbet (Ciemna noc…)