24 września 2023

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – lipiec od 28 do 31

Poniżej prezentuję wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 28 do 31 lipca z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

28.07.1874 r. – w folwarku na Kalinowszczyźnie obecnie dzielnica w Lublinie urodził się przyszły inżynier, generał broni Leon Piotr Berbecki, absolwent progimnazjum w Hrubieszowie.

28.07.1974 r. – w Rzeszowie odbył się lekkoatletyczny Międzynarodowy Mityng „O Srebrne Kolce”, wygrali: Klinszport Marek, oszczep – 62.50 m (trener Krzysztof Szychowski) i Watras Łucja (tr. Andrzej Kulczyński, 800 m – 2:16,4 min

Reklamy

***

29.07.1885 r. – w Hrubieszowie urodził się Konstanty Marian Mścisław Stecki – polski botanik. Syn lekarza Konstantego Steckiego (1847–1900), który posiadał majątek ziemski Klukowicze koło Wysokiego Litewskiego. Synem Konstantego był również Konstanty Stecki (1917–1996), polski pisarz, z kolei brat stryjeczny Jan Stecki (1871–1954) był politykiem i ministrem w rządach rady regencyjnej. W latach 1925–1960 profesor botaniki leśnej Uniwersytetu Poznańskiego. Od 1919 był współpracownikiem Komisji Fizjograficznej Polskiej Akademii Umiejętności. Prowadził badania flory Karpat, Wielkopolski i Pomorza. Był twórcą podziału Polski na strefy przyrodniczo-leśne i działaczem ruchu obrony przyrody. Stworzył monografię dotyczącą Tatr (1968). Zm. 4 października 1978 w Poznaniu. Spoczywa na cmentarzu parafialnym św. Jana Vianneya w Poznaniu.

Reklamy

29.07.1928 r. – w Hrubieszowie został uroczyście otwarty, tzw. „Dom Sokoła” przy ul. Rydza Śmigłego (obecnie ul. H. Dobrzańskiego „Hubala” – rozbudowana siedziba Sądu). Poświęcony został przez ks. Henryka Blicharskiego. Był to murowany budynek parterowy z obszernymi piwnicami, poddaszem i tarasem opartym na kolumnach osłaniających schody i wejście. W tym czasie prezesem Gniazda w Hrubieszowie był druch Jan Pawłowicz. Plac pod budowę ofiarowali bracia Kazimierz i Władysław Pohoreccy. Budynek był wybudowany szczególnie ze środków Ziemiaństwa Hrubieszowskiego. Roboty murarskie wykonane były przez Kajetana Lenarda. W 2012 r. z okazji 90 lat hrubieszowskiego sportu z inicjatywy niżej podpisanego na budynku została uroczyście umieszczona informacyjna Tablica Pamiątkowa.

29.07.1989 r. – Piotr Kitliński z Unii Hrubieszów po porażającym rywali finiszu zdobył złoty medal podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Kielcach na dystansie 800 m z wynikiem 1:54,73 min. Trener i ojciec Marek Ambroży Kitliński

***

30.07.1921 r. – w Hrubieszowie urodziła się Kazimiera Wiśniewska, artystka ludowa, autorka liryków osobistych, podań, opowiadań, bajek, anegdot, szopek, herodów, wierszy satyrycznych, przyśpiewek kołysanek, pieśni religijnych. Przez całe życie tworzyła ona małe arcydzieła z dziedziny tzw. plastyki obrzędowej: pająki, pisanki, wycinanki. Najbardziej znane są jej wyroby ze słomy, a przede wszystkim pająki o konstrukcji krystalicznej. Brała udział w licznych kiermaszach i konkursach sztuki ludowej, na których wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych.

***

31.07.1968 r. – decyzją ministra sprawiedliwości utworzono Zakład Karny w Hrubieszowie, tak oto powstała najbardziej wysunięta na wschód jednostka penitencjarna w powojennej Polsce.

31.07.2015 r. – Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zorganizowało konferencję: „Wielka wojna, I wojna światowa w relacjach i materiałach źródłowych”, pod honorowym patronatem Starosty Hrubieszowskiego Józefa Kuropatwy.

­

Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – archiwum maka


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – lipiec od 25 do 27

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – lipiec od 25 do 27