Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – marzec od 17 do 20

Marzec roku 2019, zapewne zapisze się z niektórych hrubieszowskich wydarzeń w naszej pamięci, jak z poprzednich lat. Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 17 do 20 tego miesiąca z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – marzec od 17 do 20

 

17.03.1943 – S. Basaj „Ryś” zlikwidował posterunek ukraiński w Łaskowie.

 

17.03.1963 – TRH zorganizowało pokaz malarstwa olejnego Jerzego Walikowskiego  z Hrubieszowa  urządzony w Sali konferencyjnej Prezydium PRN.

 

17.03.1969 – Trenerem sekcji podnoszenia ciężarów w Hrubieszowie był Zenon Majewski, odbywający jednocześnie służbę wojskową, m.in. osobiście został mistrzem powiatu 17 marca 1969 r., waga lekka – 275 kg (trójbój).

 

***

 

18.03.1943 – batalion „Rysia” dokonał operacji przeciw oddziałom nacjonalistów ukraińskich we wsi Górki i w pościgu za nimi rozbił niemiecką kolumnę samochodową, niszcząc także dwa działa.

 

18.03.1948 –  AKS Hrubieszów zmienił nazwę na Kupiecki Klub Sportowy „Grom”. Prezesem ponownie został Stefan Madejski, wiceprezesami: Edward Berman, B. Kozyra i Jan Korczak, sekretarzem Zygmunt Łaciński, skarbnikiem Marian Jasiński, gospodarzem Piotr Starykiewicz, członkami: Leopold Krzyżewski, Tadeusz Abramowicz, Zygmunt Kubiak, Franciszek Seweryn, Jan Wróblewski. Sekcja piłki nożnej występowała nadal w kl. „B” w grupie IV-tej. Tym razem do awansu do „A” kl. stanęła na drodze „Gwardia” Lublin wygrywając 3:0. Wyróżniający się zawodnicy to: Seweryn, Kubiak i kpt. Zygmunt Brzozowski. Startowali też w lekkiej atletyce i tenisie stołowym

 

18.03.2003 – w Hrubieszowie organizator imprez z ramienia powiatowego SZS Janina Ewa Kitlińska przeprowadziła Gimnazjadę Powiatową w koszykówce chłopców. Finał: 3 Hrubieszów – 1 Hrubieszów 18:45, o 3 miejsce Horodło – Dołhobyczów 30:25. Ostateczna kolejność: G.-1 HRUBIESZÓW –  op. Andrzej Podlewski, skład drużyny: T.Ziemba, M.Megas, K.Sawicki, Ł. Iżowski, P.Kujawski, P.Perechowski, P.Bartkowiak, J.Telicki, P.Pietrona, R.Gorzelnicki, D.Pałys, M.Jonak, 2. G.-3 Hrubieszów – op. Wiesław Grzyb, 3. G. Horodło – op. Miroslaw Kamień, 4. G. Dołhobyczów – op. Andrzej Byra, 5. G. Uchanie – op. Zbigniew Skrzat.

 

18.03.2011 –  Wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wołłejko otworzył rozbudowany budynek sądu i prokuratury w Hrubieszowie (była siedziba i sala ćwiczeń Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Hrubieszów). Prezesem Sądu Rejonowego w Hrubieszowie był pan Andrzej Lachowski a Prokuratorem Rejonowy w Hrubieszowie pan Artur Kubik.

 

18.03.2015 – W zamachu terrorystycznym w archeologicznym muzeum w Bordo (Tunis – Tunezja) zginął hrubieszowianin, w tym okresie funkcjonariusz w areszcie Śledczym w Lublinie 34-letni Dominik Nowicki, w sumie zginęły 24 osoby.

 

***

 

19.03.1652 – król Jan Kazimierz nagrodził Daniela Koculę, prezbitera przy cerkwi hrubieszowskiej, za stałość przy rozszerzaniu wiary katolickiej w czasie rebelii kozackiej, uwalniając go od opłaty z warzenia piwa

 

19.03.1944  –  jednostki SS-Galizien, Ortschutzu, policji ukraińskiej oraz częściowo Schupo i żandarmów (w sile ok. 800 ludzi), rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwko batalionowi Basaja i batalionowi AK „Wiktora”; gdy Niemcy okrążyli jeden z plutonów 'Rysia” we wsi Łasków, na pomoc okrążonym pospieszyły główne siły batalionu Basaja i batalion „Wiktora”; „Ryś” wyparł nieprzyjaciela i opanował drogę Mircze-Kryłów; jednocześnie kompanie „Czarusia” i „Wiktora” z AK odrzuciły wroga z szosy Sokal-Hrubieszów i zajęły Mircze; po osiągnięciu tych celów oddziały polskie zdobyły ostatnie punkty oporu wroga w miejscowościach: Modryń, Modryniec i Masłomęcz; w trzeciej fazie działań zaatakowano ukraińskie bazy samoobrony we wsiach: Mianiany, Kozodawy, Cichobórz i Kosmów, wypierając całkowicie ich załogi; zadano nieprzyjacielowi znaczne straty; batalion „Rysia” stracił kilku zabitych i rannych.

 

19.03.1945 – Z hrubieszowskich koszar zdezertowało ok. 560 żołnierzy z 4 Zapasowego Pułku Kawalerii sformowanego w Łukach pod Żytomierzem na Ukrainie.

 

19.03.1957 – urodził się Józef Kuropatwa pełniący funkcję starosty hrubieszowskiego od 2004 roku do 2018 r.. Wcześniej od grudnia 2002 do lutego 2004 był wicestarostą. Aktywny działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, pełniący funkcję Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Hrubieszowie, członek władz wojewódzkich tej partii. Prezes Zarządu  Oddziału Powiatowego w Hrubieszowie Związku OSP RP i wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego. Za jego kadencji m.in. powstała hala sportowa przy ZS nr 3 w Hrubieszowie.

 

19.03.2009 – w Ciechanowie zostały rozegrane Młodzieżowe Mistrzostwa Państw Unii Europejskiej w podnoszeniu ciężarów, w których Ewa Mizdal zdobyła zloty medal w kategorii 69 kg wynikiem 206 kg w dwuboju, natomiast Marcin Kondziołka zajął 4 miejsce w kat. 56 kg (200 kg).

 

***

 

20.03.1943 – S. Basaj uratował przed wymordowaniem polską ludność we wsi Modryń, wypierając stamtąd oddział UPA.

 

20.03.1950 – w wyniku reformy administracji państwowej organem wykonawczym i zarządzającym w powiecie było Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, na czele którego stał przewodniczący (pełnił on funkcję podobną do starosty).

 

20.03.2006 – w Hrubieszowie zmarł Jerzy Jasiński, był synem Stanisława i Anastazji. W latach 1974 – 2006 pracował jako organista w Parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie. W 2004 roku otrzymał z rąk biskupa Jana Śrutwy medal „Za dzieło Ewangelizacji”.


Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum maka 

Zobacz też:

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – marzec od 13 do 16 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – marzec od 9 do 12 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – marzec od 5 do 8 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek marca