Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek września

Rozpoczął się wrzesień roku 2015, zapewne zapisze się nam w pamięci z niektórych hrubieszowskich wydarzeń, jak poprzednie? Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w początkowych dni września z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba dopisać w komentarzach.

Reklamy

 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek września!

 

1.09.1863 r. – Udział w walkach Bolesława Prusa (Aleksandra Głowackiego) w ramach Powstania Styczniowego w bitwie pod Białką, gdzie zostaje ranny i dostaje się do niewoli rosyjskiej.

 

1.09.1918 r. – Stan Gmin w powiecie hrubieszowskim: Białopole, Dziekanów, Dubienka, Grabowiec, Horodło, Hrubieszów, Jarosławiec, Kryłów, Miączyn, Mieniany, Miętkie, Mircze, Mołodiatycze, Moniatycze, Werbkowice. W tych gminach uczono w 107 szkołach ze 130 nauczycielami i 6505 uczniami.

Reklamy

1.09.1939 – Wołyńska Brygada Kawalerii wzięła udział w Bitwie pod Mokrą. 2 Pułk Strzelców Konnych z Hrubieszowa, który stanowił odwód, do walki wszedł ok. godz. 15:00, biorąc udział w kontrataku przeciwko atakującej polskie pozycje niemieckiej 4 Dywizji Pancernej. Dwa działka przeciwpancerne z pułku, pod dowództwem wachmistrza Jana Bonieckiego, oddelegowane na pierwszą linię już od samego początku bitwy brały udział w walce. Po zakończeniu Bitwy pod Mokrą, Brygada wycofała się z rejonu nadgranicznego. Podczas wycofywania się miało miejsce przeoczenie, w wyniku, którego 2 Pułk Strzelców Konnych został otoczony i odcięty od reszty sił Brygady. Dzięki słusznym decyzjom ppłk. Mularczyka, po kilkugodzinnych walkach pułk wyszedł z okrążenia i dołączył do reszty polskich sił.

1.09.1944 r. – Po wyzwoleniu rozpoczęto naukę w Szkołach Powszechnych nr 1,2,3 w Hrubieszowie w jednym budynku przy ulicy Żeromskiego.

 

1.09.1988 –  W II Biegu Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny (97,5 km w czterech etapach) – 1 miejsce wśród kobiet wywalczyła Małgorzata Muzyczuk, a Andrzej Kapusta był 5. z czasem 5.42:53 godz. (oboje Unia Hrubieszów), drużynowo Unia zajęła 2 miejsce – 18:18,52 godz. (1. Łuck – 17:55,25). W drużynie Unii biegali jeszcze: Bogusław Cierech i Wiesław Karczmarczuk.

 

1.09.1995 r. – Odsłonięcie pomnika na Tatarskiej Górze ku czci działaczy podziemia i żołnierzy ZWZ – AK zamordowanych w tym miejscu 16 kwietnia 1942r.

 

1-3.09.1995 – W tych dniach na zamku królewskim w Chęcinach k/ Kielc odbył się XV Zjazd WDP AK, podczas którego odbyło się zebranie sprawozdawczo – wyborcze Okręgu Wołyńskiego, a prezes Środowiska w Hrubieszowie p. Józef Han otrzymał Krzyż Partyzancki z rąk kpt. Ryszarda Markiewicza ps. „Mohort”.

 

1.09.1997 r. – W Hrubieszowie Odsłonięto Pomnik zamordowanych 45 żołnierzy AK i BCH – 6 I 1944 r. przez hitlerowców za działalność konspiracyjną. Inicjatorem powstania pomnika był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodowe w Hrubieszowie.

 

1.09.2005 r. – Odbyło się uroczyste otwarcie hali sportowej w Werbkowicach im. Bronisława Malinowskiego.

1.09.2006 r. – W ostatni piątek w klubie VIVA miała miejsce ostatnia z cyklu imprez organizowanych tam przez zespół YAGO. Finalistka wyborów MISS YAGO została wytypowana do reprezentowania naszego miasta na wyborach MISS w czasie tegorocznych krasnostawskich Chmielaków.

1.09.2011 r. – O godz. 10.00 wraz z inauguracją nowego roku szkolnego odbyło się uroczyste oddanie do użytku kompleksu boisk sportowych przy Szkole Podstawowej Nr 1 i Gimnazjum Nr 1 w Hrubieszowie. Przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Miasta Tadeusz Garaj, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Paczała, Burmistrz Miasta poprzedniej kadencji Zbigniew Dolecki, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Tomasz Pękalski, Kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty w Lublinie Jan Lelonek oraz społeczność szkolna. Poświęcenia nowego obiektu dokonał ksiądz Wiktor Koziński proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego.

***

2.09.1939 r. – W koszarach 2 psk w Hrubieszowie utworzono Ośrodek Zapasowy Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod dowództwem Włodzimierza Halickiego.

2.09.1939 r. – Całodzienny uporczywy bój Wołyńskiej Brygady Kawalerskiej, w skład, której wchodził 2psk z niemieckimi czołgami 4 Dpanc i piechotą 19 DP w lesie Łobodo.

 

2.09.1954 r. – Założono przy spółdzielni pracy wytwórczo – usługowej Koło Sportowe Zrzeszenia „Start” Hrubieszów. Prezesem został Jerzy Szadowski, działała jedna sekcja piłki nożnej.

 

2.09.1984 r. – W Słupsku Edmund Sulowski z Unii Hrubieszów zdobył brązowy medal podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski w pchnięciu kulą – 14.29m.

2.09.2006 r. – W Obornikach Śląskich Ewa Mzidal z Unii Hrubieszów zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorek w kategorii wagowej 75 kg wynikami 186 kg (82+104).

2.09.2006 r. – Miejska Biblioteka Publiczna z okazji 606 rocznicy nadania praw miejskich miastu Hrubieszów zorganizowała konkurs wiedzy pod nazwą „Wiem prawie wszystko o własnym mieście”. Pierwsze pytania konkursowe: 1. Kiedy i od kogo Hrubieszów otrzymał prawa miejskie? 2. Kiedy i za co odznaczono Hrubieszów krzyżem Grunwaldu II klasy? 3. Kto i kiedy założył Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie?

***

3.09.1920 r. – Polska kompania 22 pp 9 DP, ppor Fiszera zaczęła toczyć ciężkie walki o Hrubieszów podczas wojny polsko – bolszewickiej z I Armią Konną Siemiona Budionnego.

 

3.09.1974 r. – Wiesław Korczak zajął 1 miejsce w 39 – tych Mistrzostwach Polski Modeli Latających F1A w Lesznie Wielkopolskim.

 

3.09.1989 – Zespół „Lechici” działający przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, pod kierownictwem Leszka Opały i ks. Andrzeja Puzona po raz drugi wspólnie z Włościańską Orkiestrą z Zamościa obsłużył Mszę Św. Dożynkową.

 

3.09.2006 r. – W niedzielne popołudnie Hrubieszowski Dom Kultury, Stowarzyszenie Klub Abstynenta „LUMEN” oraz Stowarzyszenie Integracji Rodzin „PRZYSTAŃ” zorganizowały, zgodnie zresztą z programem imprezy, wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.

 

3/4.09.1939 r. – Nocny śmiały wypad 2 psk na miasteczko Kamieńsk. Po podpaleniu cystern z benzyną hrubieszowiacy wycofali się z Kamieńska tracąc tylko 1 żołnierza.

 

***

 

4.09.1453 r. – Podczas sądu królewskiego w Hrubieszowie uczestniczył król Polski Kazimierz Jagiellończyk.

 

4.09.1936 r. – Przy I Drużynie Harcerskiej działającej przy Gimnazjum w Hrubieszowie założono zastęp żeglarski pod kierunkiem druha Karola Mleczko.

 

4.09.1942 r. – Sowieckie samoloty przelatywały falami nad Hrubieszowem, lecąc w kierunku Zamościa. Gazety podały, że bombardowano Lwów.

4.09.2006 r. – „Szkoła to nie tylko nauka, to również czas na zabawę, wycieczki, spotkania z koleżankami i kolegami. Życzę Wam, abyście się w naszej szkole dobrze czuli, a zdobywanie wiedzy sprawiało Wam dużo radości, abyście poznali tutaj wielu, niezawodnych na długie lata przyjaciół!” – takimi oto słowami dyrektor SP nr 1 w Hrubieszowie, pani Dorota Cybula przywitała uczniów pierwszych klas na rozpoczęciu roku szkolnego. W czasie wakacji w gronie pedagogicznym SP1 zaszły pewne zmiany, na emeryturę zdecydowali się odejść panie Jadwiga Sikora i Teresa Sobolewska oraz Wiesław Sikora. Lecz od tego roku szkolnego pracę w SP1 rozpoczęli: Monika Bator – nauczycielka języka angielskiego, Anna Suwała – nauczycielka matematyki i wychowawca klasy IV A oraz Marta Kuczyńska – pedagog szkolny.

4.09.2006 r. – Pracownicy Miejskich Służb Drogowych przez ostatnie dwa dni ułożyli w miejscu wydeptanej ścieżki nowy chodnik łączący ul. Piłsudskiego z tzw. Zielonym Mostkiem i dalej ulicą Kruczą.

4.09.2006 r. – Na ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zapadła decyzja o przeznaczeniu środków w przyszłorocznym budżecie miasta na rozpoczęcie budowy basenu przy Szkole Podstawowej nr 2.

4.09.2008 r. – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorował wybitnego archeologa zasłużonego dla ziemi hrubieszowskiej prof. Andrzeja Kokowskiego na lubelskim UMCS, współredaktora Biuletynu TRH.

 

A to już było:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek sierpnia

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek lipca

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek czerwca 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek maja 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek kwietnia 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek marca 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek lutego 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek stycznia Wyszukał i opracował – Marek A. Kitliński (mak)