Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – sierpień od 28 do 31

Poniżej prezentuję wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 28 do 31 sierpnia z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Reklamy

28.08.1933 r. – w Hrubieszowie 28 sierpnia urodził się Mariusz Chwedczuk (zm. 1 listopada 2018). Absolwent wydziału reżyserii PWST w Łodzi (1961) i ASP w Krakowie (1965). Główny scenograf Telewizji Kraków (1965–1968), scenograf Telewizji w Warszawie (1968–1981); współpracownik teatrów: Narodowego i Rozmaitości w Warszawie, Polskiego we Wrocławiu, Powszechnego w Łodzi, Deutsches Theater w Getyndze, Ernst Deutsches Theater w Hamburgu. Poza twórczością scenograficzną (w tym liczne spektakle Teatru Telewizji i scenografia filmowa) uprawia również grafikę. Autor wielu plakatów. Chwedczuk zaprojektował scenografię do baletu „Dziadek do orzechów” P. Czajkowskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

28.08.1959 r. – Władysławowi Trzosowi zwrócono piekarnię mieszczącą się w budynku przy ul. Kościelnej (dawniej Krótkiej) w Hrubieszowie, której był właścicielem od 1943 r. do 1949, która to została przejęta przez WSS „Społem”, działała do 1961 r.

Reklamy

­

28.08.1988 r. – w kościele pogarnizonowym p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie została wmurowana tablica następującej treści: „Pamięci poległych za Ojczyznę, więzionych, internowanych i deportowanych, pomordowanych w latach 1939 – 1944 bohaterskich obrońców Wołynia – Żołnierzy Wojska Polskiego, konspiracji, ZWZ – AK, samoobrony oraz 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej”.

28.08.2014 r. – ogólnopolska sieć sklepów My Center zaprosiła na wielkie otwarcie sklepów AGD RTV. Informowano – My center to nowa marka, która symbolizuje opiekę, gwarancje i bezpieczeństwo. To, co nas wyróżnia to unikalne i przyjazne podejście do klienta. My center zapewni Państwu duży wybór specjalnie wyselekcjonowanego sprzętu i najlepsze promocje. Nasze nowe sklepy będą się mieścić w Hrubieszowie przy ul. Ludnej 28 i Kolejowej 8 C.H. MAX.

28.08.2015 r. – odbyła się impreza „Wakacyjny finish – otwarcie deptaka” związana z oficjalnym otwarciem po rewitalizacji hrubieszowskiego Rynku. Uroczystego otwarcia Rynku dokonali: burmistrz Tomasz Zając, poseł Marek Poznański, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Serafin oraz księża Wiesław Oleszczek, Andrzej Puzon i Jan Kot. W czasie imprezy odbywały się gry i zabawy z animatorami z HDK, można było spróbować bezpłatnej grochówki, grilla oraz uroczystego tortu przygotowanego specjalnie na tę okazję. Dzieci miały okazję skorzystać z dmuchanych zamków, kurtyny wodnej i podziwiać pokaz sztukmistrza Łukasza Witkowskiego. Na scenie wystąpiły zespoły Sonic, Strych i Jago Young, a swój fireshow zaprezentowała grupa Iluzja. W czasie koncertu odbyła się bitwa farbkami holi, a imprezę zakończyła nocna projekcja filmu „Wkręceni 2”.

***

29.08.1936 r. – odbył się mecz piłki nożnej „Strzelca” Hrubieszów z „Amatorami” z Włodzimierza (A kl.) wygrywając 1:0 po strzale Lewkowicza, mogło być lepiej, ale Lewkowicz przegłówkował za wysoko a Bronowski popadł w poprzeczkę. Widzów ok. 2000. Grano na błoniach przy Huczwie (obecnie Targowica).

29.08.1979 r. – Marzanna Ulidowska na dystansie 3000 m – 9:56,5 min i Tadeusz Wróbel na 800 m – 1:54,4 zdobyli złote medale na Mistrzostwach Polski LZS rozegranych w Poznaniu.

***

30.08.1890 r. – we wsi Krasne pow. Chełmski urodził się Stanisław Karulak. Hrubieszowski twórca ludowy, zwany „hrubieszowski Nikifor”. Malarz kredą, rzeźbiarz w glinie. Przed wojną prowadził warsztat kamieniarski w Białopolu. Współpracował z TRH. Prace jego m.in. związane z historią Polski znajdują się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie., a także w Lublinie, Zamościu i Hrubieszowie. Trafiły również do USA, Paryża i Londynu (kolekcje prywatne). Prace Karulaka są umieszczone w albumie pt. „Obrazy ludowe” Aleksandra Jackowskiego.

30.08.1892 – w Holenderni pod Włodawa urodził się Stefan Hanka – Kulesza. Zm. 5.06.1964 r. w Londynie pułkownik kawalerii Wojska Polskiego, z zawodu inżynier, działacz niepodległościowy m.in. W marcu 1930 roku objął dowództwo XVII Brygady Kawalerii w Hrubieszowie do kwietnia 1937. Prezes Ligi Morskiej i Kolonialnej w Hrubieszowie

30.08.1908 r. – na zesłaniu w Solwyczegodsku (Rosja) z ojca Piotra i matki Konstancji z Garczyńskich urodził się Stefan Du Chateau. Po powrocie z Syberii rodzina zamieszkała we Władzinie koło Uchań. Studia ukończył na Politechnice Lwowskiej, uczestniczył w kampanii wrześniowej, a po drugiej wojnie światowej osiedlił się we Francji wraz ze swoją małżonką Krystyną Anną. Du Chateau wykładał architekturę nowoczesną na paryskiej Akademii Sztuk Pięknych (oraz na Uniwersytecie w Montrealu. Jego pomysły konstruktorskie i architektoniczne często były nowatorskie. Jako jeden z pierwszych zastosował aluminium. Projektował dworce kolejowe i lotnicze, stadiony, pływalnie, centra handlowe, biblioteki, hotele, kościoły, meczety, hale tenisowe. Od 1988 roku – Honorowy Obywatel Miasta Hrubieszowa. Stefan Du Chateau był również kolekcjonerem. Swoją okazałą kolekcję w części przekazał Muzeum Regionalnemu im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, a część Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau (która powstała jego staraniem w 1994 r). Jest pochowany na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem

30.08.1910 r. – w Hrubieszowie urodził się Arseniusz Romanowicz wybitny architekt projektował obiekty, które stały się ikonami Polski, a przede wszystkim Warszawy, w tym Dworzec Centralny. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Sztandaru Pracy I i II Klasy, Złotą i Srebrna Odznaką „Za Zasługi dla Warszawy”. Zmarł 9.02.2008 r.

***

31.08.1920 r. – żołnierze 2 batalionu 30 Pułku Strzelców Kaniowskich stoczyli na polach Hostynnego i okolicznych wsi bitwę z kawalerią sowiecką Budionnego.

31.08.1957 r. – w Mirczu urodził się Lech Stanisław Szopiński, wójt Mircza 2006 – 2014, m.in. napisał biografię swojej miejscowości.

­

Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński

Fot. zbiory Muzeum w Hrubieszowie


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – sierpień od 25 do 27

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – sierpień od 25 do 27


Zerknij na Instagram →