Co to jest RRSO?

Reklamując swoje oferty, firmy pożyczkowe i parabanki często stwierdzają, że przewidywane w ich usługach raty są niskie, minimalne, korzystne i ledwie odczuwalne. Na załączonych ulotkach czy ogłoszeniach dumnie załączane są niewielkie procenty – 5%, 10%, 15%. Niestety, po podpisaniu umowy i zliczeniu kosztów, które zobowiązaliśmy się ponieść, często można zauważyć, że liczby te mają niewielkie przełożenie na rzeczywistość. Pożyczając 1000 zł czasem jesteśmy zmuszeniu spłacić nawet dwukrotność tej kwoty.

Reklamy

 

Jak ma się to do informacji zawartych w reklamie?

Okazuje się, że parabanki wcale nas nie okłamują. Po części jest to nasza wina, gdyż przed zobowiązaniem się do spłaty kredytu powinniśmy dokładnie zapoznać się ze szczegółami umowy. Dokładniej mówiąc, chodzi tutaj o rrso, które jest skrótem od określenia „Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania”. Słowo „rzeczywista” jest tutaj kluczowe, gdyż zawiera w sobie całą otoczkę danego kredytu, która nie zawsze jest uwzględniana przy wyliczaniu jego kosztów.

Co składa się na rrso?

Niekorzystne oferty rzadko wymieniają w swoich atutach rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, gdyż jest to dla nich fakt dość niewygodny. W terminie tym zawiera się kilka rzeczy:

  • Oprocentowanie kredytu z uwzględnieniem wartości pieniądza na rynku

  • Dodatkowe opłaty za zaksięgowanie czy usługi konsultanta

  • Ubezpieczenie kwoty

Jak się okazuje, wartości te często odbiegają od tego, co możemy widzieć na pierwszy rzut oka. Innymi słowy, są one o wiele wyższe i zobowiązują nas do znacznie poważniejszych kosztów.

Jak wybrać dobry i tani kredyt?

Jeśli posiadamy już tą wiedzę, to należy pamiętać, aby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy przytoczyć temat rrso. Banki oraz firmy pożyczkowe są zobowiązane do udzielenia nam tej informacji, dlatego powinniśmy korzystać ze swoich praw jak należy. Dodatkową pomocą może okazać się renomowana firma https://www.banksecrets.eu/fi/, która jako pośrednik zapewni nam korzystne warunki usługi oraz wskaże najkorzystniejsze oferty na rynku.

Powiązane artykuły:

https://www.kociewiak.pl/wiadomosci/s/3763,pozyczka-na-budowe-domu

https://isokolka.eu/kraj-swiat/27799-czym-jest-konsolidacja-chwilowek

 

(tekst i fot. mat. sponsora)