Co warto wiedzieć o transporcie ciężarowym?

Podczas przewozu towarów istotne staje się zwrócenie uwagi na tak wiele różnych aspektów. Tylko wtedy transport odbędzie się zgodnie z prawem, produkty pozostaną w doskonałym stanie i żadne nieoczekiwane zdarzenie nie zaskoczy Cię niemiło. Dlatego już teraz poznaj te najważniejsze kwestie, o których nie można zapomnieć podczas drogowego transportu towarów.

Reklamy

3 kwestie, o które trzeba zadbać podczas transportu towarów

Sprawny rozładunek

Transport drogowy towarów powinien być przede wszystkim szczegółowo zaplanowany. Logistyka wpływa pozytywnie także na sprawny rozładunek, który jest niezwykle ważny. Głównie, dlatego że znacząco przyspiesza pracę i sprawia, że transport zajmuje mniej czasu. Rozładunek może odbywać się na różne sposoby i duży wpływ ma tutaj przede wszystkim specyfika towarów, które są przewożone tak, żeby ich nie uszkodzić. Co ciekawe, przydatną opcją jest możliwość zlecenia zewnętrznej firmie transportu towarów, a przy tym skorzystanie z mobilnego wózka widłowego. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, gdy nie masz własnego wózka lub też ich liczba jest zbyt mała, aby możliwy był sprawny rozładunek. Przykładem firmy zajmującego się logistyką i transportem ciężarowym jest m.in. Marathon International Polska.

Zabezpieczenie towarów

Jednym z najważniejszych aspektów podczas przewożenia towarów jest ich odpowiednie zabezpieczenie. To obowiązkowy punkt, który wpływa także na to, w jakim stanie zostaną dostarczone produkty do wyznaczonego miejsca.

Oczywiście zabezpieczanie towarów może odbywać się na wiele różnych sposobów, oto kilka tych najpopularniejszych:

  • Odciągi – to bardzo popularny sposób, który z powodzeniem pomoże w zabezpieczeniu produktów. Odciągi mogą przybrać różne formy, np. łańcuchów, lin czy też taśm. Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, to też dość łatwo dostępne formy zabezpieczenia towarów.
  • Jeże – ta forma zabezpieczenia nie sprawdzi się w każdym przypadku, gdyż polega na wykorzystaniu metalowych kolców, które zostają wbite w towar. Dzięki temu jednocześnie zostają one skutecznie zabezpieczone, ale też nie zostają uszkodzone. Choć oczywiście duże znacznie odgrywa tutaj specyfika towarów, które zamierzasz przewodzić.
  • Podłoże antypoślizgowe – ciekawym rozwiązaniem mogą być też podłoża antypoślizgowe. Wyróżniają się głównie tym, że mocowane zostają specjalne maty, które sprawiają, że towary w pojeździe nie mają jak się przemieszczać, a tym samym nie są narażone na zniszczenie.
  • Haki – kolejnym przydatnym rozwiązaniem są haki czy też różnego typu uchwyty, których zadaniem jest mocowanie towarów. Najczęściej jednak nie trzeba ich dodatkowo kupować, gdyż stanowią integralną część pojazdu.

Ubezpieczenie towarów

Kolejną kwestią, o której nie możesz zapomnieć podczas przewożenia towarów, jest ich ubezpieczenie. W końcu na drodze mogą zdarzyć się naprawdę różne sytuacje, których nie da się przewidzieć. Dlatego wręcz konieczne jest opłacenie ubezpieczenia OCP. Zresztą duże znaczenie odgrywają też same pojazdy, które przewożą towary. Zwróć uwagę na to, aby były one nowoczesne i posiadały wymagane certyfikaty, np. mocowania ładunków.

­

(tekst i fot. mat. partnera)